Ali Koç’un Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısında Yaptığı Konuşma

03.06.2018

Ali Koç’un Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısında Yaptığı Konuşma

Kulübümüzün Seçimli Olağan Genel Kurulu'nun ilk gününde başkan adaylarından Ali Yıldırım Koç, açıklamalarda bulundu. Ali Koç şunları söyledi:

“Sayın Divan Başkanı, Sayın Divan Kurulu, Sayın Başkan ve yönetim kurulu, bizi televizyon başında takip eden değerli taraftarımız hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. 31 Mayıs'ta Irak'taki operasyonda şehit olan askerlerimizi rahmetle anıyorum.”

“Fenerbahçe tarihine yazılacak önemli işlere imza atıldı”

“Sayın Başkanım, Fenerbahçe Tarihine yazılacak önemli işlere imza attınız. Sadece Fenerbahçe için değil, Türk Sporu için hizmetleriniz oldu. Tesisleşme, stat… gibi konularda harika işler yaptınız, hayatınızı Fenerbahçe'ye adadınız ve tüm bunlar için size ve yönetiminize minnettarım. 3 Temmuz saldırısında ödediğiniz bedel ve dimdik duruşunuz; 'kaçtı' derken yurda dönmeniz bizlere verdiğiniz cesaret, yalnız Fenerbahçe'ye değil tüm Türkiye'ye örnek olmuştur. Bunun için de size minnettarız. Her zaman yanınızda olduk ve olmaya devam edeceğiz. Fenerbahçe Camiası bu alçak FETÖ saldırısına karşı dimdik durmayı bilmiştir. “Ne şikesi memleket elden gidiyor” ikazınızı bizler o gün anladık ama tüm Türkiye'nin anlaması zaman aldı ve bu bize korkunç bedellere mal oldu. Siz olmasanız bu Türkiye için daha ağır bedellere mal olabilirdi. Bundan sonraki süreçte arzulamadığımız bir sonuç çıktığı taktirde saçınızın bir teline zarar gelirse başta ben olmak üzere bu camia aynı refleksi gösterecektir. O dönemlerde bizler de kulübe sahip çıkmak için elimizden geleni yaptık. Sevgili kongre üyeleri, seçim takviminde bugüne gelene kadar çok şey yaşadık. İki taraf da pek çok söylemde bulundu. Bilhassa benimle ilgili itham ve iddialarda bulunuldu. Tek tek gerekli yanıtları verdiğim ve bu hususlarla ilgili çıkıp karşılıklı konuşalım istedim. Hiçbir zaman bu noktalara gelmeyi tahmin etmiyordum. Doğruları kimin söylediği konusunda kararı kongre üyelerimizin takdirine bırakıyorum.”

“Sporcu fabrikası olmamız gerekiyor”

“Bugünkü konuşmamda sizlere farklı bir pencereden seslenerek neden değişime ihtiyaç olduğunu anlatacağım. 49 ayrı etkinliğe katıldık. Özlediğimiz ve hayal ettiğimiz Fenerbahçe'yi anlatmaya çalıştık. Mali konularda sürdürülebilir bir konumda olmadığımızı ve bu şekilde devam edilemeyeceğini söyledik. Futbol yatırımlarımızla ilgili yeni felsefe istediğimizi ifade ettik. Sporcu fabrikası olmamız gerektiğini anlattık. Fenerbahçe'nin bir bütün olduğu zaman neler yapabileceğini ve özlediğimiz tabloyu anlattık.”

“Fenerbahçe tarihi bir bütündür”

“Öncelikli eleştirilerimi finansal ya da sportif konulara değil bunlardan çok daha vahim bir yara olan konuya değineceğim. Fenerbahçe'nin bütünlüğünü ve yarınlarını tehdit eden bir yaradan bahsediyorum. Bu ağır yaralara baktığınızda; tribünlerin neden dolu olmadığını, taraftarımızın neden küstüğünü anlatacağım ve taraftarın neden tepkili olduğunu daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Sayın Başkanım, 'Kimse Fenerbahçe'den büyük değil' dediniz, sanırım şunu unuttunuz; “Siz de Fenerbahçe'den büyük değilsiniz." Ama geldiğiniz noktada kendinizi Fenerbahçe'nin önüne geçirdiniz. Her başarının, her hikâyenin, her golün, her sevincin ana faktörü olan insandan söz edeceğim. Fenerbahçe tarihi bir bütündür. Fenerbahçe tarihindeki her isim ayrılmaz parçalardır. İnsan faktöründe yaptığınız sayısız hatayı görüp hatırladıkça yapılan sayısız kalıcı yatırıma rağmen neden istenilen başarı gelmediğini, neden rakiplerimizin gerisinde kaldığımızı daha iyi anlayacağınızı sanıyorum. Siz kendi doğrularınıza, ilişki ve kararlarınıza göre Fenerbahçe Tarihini görmezden geldiniz. Her başarıyı 'ben' dediniz ama her başarısızlığı başkalarına mal ettiniz. Hem bugün hem de genelde neden öz eleştiri yapmadığınızı bugün çok daha iyi anlıyorum. Bugün kendi tarihimizin daha yakından görmek için eski maçlarımızı iç geçirerek gözümüz yaşlı izliyoruz.”

“Alex hiçbir zaman seçim malzemesi olarak kullanılmamalıdır”

“Alex, hiçbir zaman seçim malzemesi olarak kullanılmamalıdır. Alex, sizin de dediğiniz gibi gitme vakti gelmişti. Alex gitmeseydi hocamız gidecekti. Bu kapıyı araladığınızda kapatamazsınız. Buna rağmen kendisiyle veda ediliş şeklimizi içime sindiremedim. Alex'e belgesel izni verilmemesi nasıl bir zihniyetin ürünüdür? Fenerbahçe imajına faydası mı olmuştur? Yoksa zararı mı olmuştur? Kim ne yaparsa yapsın Alex'i bu taraftarın gönlünden kimse silemez. Tıpkı Lefter gibi, Cemil Turan gibi, Can Bartu gibi…”

“Sayın Başkanım siz kendinize göre haklı nedenlerle futbolcuları gönderirken, silerken bizlerse yıkım yaşıyoruz. Özellikle de çocuklarımızı ağlarken gördük. Değerlerimizle, yıldızlarımızla veda etme şeklimizle çocuklarımızı kırdık. Bunu anlamak çok mu zordu? Ben de içinizde 6 yıl boyunca bulundum. Belki de ben de suçluydum. Eskiden her şey güzel miydi? Ama Lefter yönetimiyle tartışmamış mıydı? Hep yöneticiler mi suçluydu? Biz aramızdaki sevgi bağını ne zaman kaybettik? Sizce normal mi bu yaşadıklarımız?”

“Şampiyon olduğumuzda teknik adamlarımızın başarısını hep küçümsediniz, Aslında iyi bir başkan, şampiyon yapacak hocayı seçer, gerekli cephaneyi verir. Sonrasında onları taçlandırır ve onlarla gurur duyar. İyi bir başkan teknik direktörüyle tartışmaz, onunla gurur duyar. Takımımızı şampiyon yapan hoca, yeni sezonda 2. durumdayken yollanır mı?”

“İyilik yaparak topluma ve Türkiye'ye Fenerbahçe farkını göstermiş oluruz”

“Saygıdeğer üyeler, kötülük yarışlarından hiçbir şey kazanmadık. İyilik yaparak topluma, Türkiye'ye Fenerbahçe farkını göstermiş oluruz. Biz, her zaman sonuna kadar kendi takımımıza destek olacağız ama rakip takımı da tebrik edeceğiz. Unutmayın ki, kendinize saygı duyulmasını istiyorsanız saygı duymalısınız. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği centilmenlikle, saygıyla davranacağız. Kin tutmayacağız. Biz bunları yapmak zorundayız; çünkü Türk Sporu bu nefret söylemiyle bir gelişme kat edemiyor.

“Global arenada başarılı olmalıyız”

"Küfre karşıyız' demek çözüm olmaz, küfür etmeyeceğiz. Kan davası gibi süre gelen husumetlere son vermeliyiz. Türk Sporu bu nefretle bir yere gelemiyor. Global arenada başarılı olmalıyız. Türk Sporunun paydaşlarının bizimle birlikte hayal etmesi gerekiyor. Tango tek başına yapılamıyor. Yönetime yapılan küfürleri kınıyorum. Bu bize yakışmıyor. Şunu bilelim ki; hiçbir yöneticinin taraftara küfür etme hakkı yoktur. Bu kulübün sahibi taraftarıdır. Kongre üyeleri taraftar oldukları için kongre üyesi olmuştur. Tribünler kapatıldı, bazı kombineler satışa çıkartılmadı, taraftar mühendisliğinin planlaması yapılmadı. Size sorulduğunda, 'Yenilerini getireceğim' dediniz. Hangi yenileri? Taraftar her zaman hancı, gerisi yolcudur.”

“Öz kaynağımızdan sporcu yetiştirmek zorundayız”

“Son dönemde yapılan mali zarar konusunda ön plana yanlış transferler var. Öz kaynağımızdan sporcu yetiştirmek zorundayız. Altyapıda 10 yaşından itibaren futbolu bilen, kanı sarı lacivert akan futbolcu yetiştirmek zorundayız. Son 20 yılda altyapıdan çıkıp A Takım'da sürekli oynayan oyuncular olmadı. Semih, İzmir'den geldi. Salih Uçan ve Tuncay direkt A Takıma transfer oldu."

“3 Temmuz her Fenerbahçelinin kırmızı çizgisidir”

“Sayın kongre üyeleri, demokratik ve şeffaf bir kulüp vadediyoruz, ben ve arkadaşlarımız. 3 Temmuz her Fenerbahçelinin kırmızı çizgisidir. “Ben Fenerbahçeliyim” diyen herkes bunu yok sayamaz. Büyük zevk alarak o tarihlerde bizleri linç edenler halen aynı yerdeler ve onlar en büyük FETÖ düşmanı olarak görünüyorlar. Eğer sizin başkanlık döneminde değil de başkasının başka başkanlık döneminde tazminat savaşı verilmesi gerekiyorsa Fenerbahçe Kulübü'ne başkan seçilmiş kişinin sonuna kadar bunun mücadelesini vereceğinden hiç şüpheniz olmasın.”

“Ben sizlere inanarak yola çıktım”

“Kavgaları tarihe havale edip artık beyaz bir sayfa açmanın tam zamanı şimdi. Sizlerin ve büyük Fenerbahçe taraftarına sonuna kadar güveniyorum. Ben sizlere inanarak yola çıktım. Hep beraber bu dikenli yolda birbirimize inanarak, güvenerek bugünlere geldik. Yarın bir hayal gerçekleşmek üzere. Hiçbir zaman seçilip seçilmeme korkusunu taşımadım. En büyük korkum bu sevgiye nasıl layık olacağımızdır. Bize güvendiniz ve bu kutsal görev için ben ve arkadaşlarıma güvenmeniz çok önemli. Sizin güveninize layık olmak için çalışacağız. Güveniniz her zaman emniyette olacak ve suiistimal edilmeyecektir.”

“Hep beraber güzel günler göreceğiz. Biz, hayallerimizi gerçekleştirmek için ayrı gücümüzle çalışarak bu camiayı harekete geçireceğimizi ve gerekli iklimi yaratacağımızı vadediyoruz.”

“Kim kazanırsa kazansın hepimizim Fenerbahçeliyiz ve Fenerbahçe için buradayız.”

“Yarın seçimimiz var. Kimse oy verirseniz verin, lütfen gelin oyunuzu verin. Her anlamda biz farklıyız. Büyüklüğümüz, sevgimiz, saygımız… hepsi farklıdır.”

“Sayın Başkanım, Sayın Vefa Küçük elinizden geldiği kadar idare etmeye çalıştınız. Hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum. İnşallah yarın kazanan Fenerbahçe olur.”