Aykut Kocaman’dan Maç Sonu Açıklaması

28.12.2017

Aykut Kocaman’dan Maç Sonu Açıklaması

Teknik Direktörümüz Aykut Kocaman 2-0 kazanılan İstanbulspor maçının ardından yayıncı kuruluşa açıklamalarda bulundu.

Öncelikle İstanbulspor'u tebrik eden Kocaman, "Oyun planlarının üzerine eklenmiş, olağanüstü enerji sarfiyatı vardı. Tebrik edelim. Bu şekilde yapılanmış takımları görmek son derece güzel ve umut verici. Çok genç isimler. Ayrıca yaptıkları her şey bir plan dahilinde. Bu umutsuz gibi görünen futbolumuzdaki umut vadeden umut çiçekleri. Umarım arkası gelir. Maçta neden zorlandık? Zorlanacağımız belliydi. Önce işin psikolojik tarafı var. Diğer taraftan daha önemlisi 121 km koşmuş bir takım var. Bu takım karşısında golü de bulamazsanız, rakibin hem enerjisi hem de oyuna aidiyetleri arttı" dedi.

İlk yarı değerlendirmesi yapan Kocaman, "Sert iniş, çıkışlar oldu. Bir adım geç kaldık, öne doğru hamle için. Vardar maçı özellikle çok kırıcı maçtı. Aynı şekilde Başakşehir maçı. Kayserispor maçı da buna dahil. İki top sonunda ilk yarıyı lider de tamamlayabilirdik. Valbueana'nın kafa vuruşunda Serkan çıkardı. Kasımpaşa maçında Trézéguet'in vuruşu Volkan'dan döndü. Esas amacımız ise kırılgan hali biraz daha pekiştirmek. Daha güçlü hale getirebilmek. Maçın başlarında belki yüzde yüz gibi değildik, yüzde 90-95 gibiydi. Bütüne bakıldığında disipline bağlı oyunumuz galibiyette önemli rol oynadı. Bunu bir adım daha öteye götürdüğümüzde, bizi istediğimize götürebilir." ifadelerini kullandı.

Transferle ilgili soruya Aykut Kocaman, "Oyuncularımıza teklifler gelirse, değerlendirmek, en azından bakmak lazım. Şu an için bilgim dahilinde teklif yok. Bir taraftan da şunu göz ardı etmemeliyiz. Taraftarlarımızla bir bütünüz. Temel amacımız; başarılı olmak. Gerçekler de var. Bazen gerçeküstü durumlar yaşanıyor. Nedenlere girmiyorum. 15 tane yabancı oyuncumuz var. 14'ünü yazabiliyoruz. Transferde yerli transfer kolay gözükmüyor, yabancı transfer nispeten daha mümkün. Kolay değil. Bunun da bir maliyeti var. Ana transferimizi, tabii ki eksiklerimizi yönetimle paylaşıyoruz. Temel ihtiyaç, doğru antrenman yapmak. Oyuncuları oyuna doğru biraz daha ikna olmalarını sağlamak ve verimliliklerini arttırmak" diye konuştu.

Aykut Kocaman yeni yıl mesajı olarak da, "Dünyanın şu aşamasında barıştan başka isteyecek bir şey yok. Barış ve huzur" temennisinde bulundu.

Basın toplantısı

"Avantaj elde etmek ana amacımızdı. İki kupayı birbirinden ayırmıyorum ancak öbür taraftan lig karşılaşması bittiği andan itibaren konsantrasyonla ilgili sorun olabiliyor. Futbol Federasyonu'nun ilgili kurullarının buna bir düzeltmelerde bulunmalarında fayda var gibi gözüküyor. Bunun sadece bize ait bir düşünce olduğunu zannetmiyorum. Bu maç geçen hafta içinde lig maçından evvel oynanabilirdi yada ikinci yarının başlangıcında oynayabilirlerdi. Böyle olduğu andan itibaren dönemin kendine ait şartlarından dolayı oyuncularla kulüp, oyuncularla antrenör arasında –uzun mesafeye gidenler var, gidelim mi gitmeyelim mi, izin verdi, vermedi- gereksiz yere anlamsız bir tarafa gidiyor. Bunu düzeltilmesi en doğru hamlelerden biri olur diye gözüküyor.

Oyuna dair, futbola dair karamsarlıkların, karamsarlığımın arttığı bir dönemde böyle planlı bir alt ligde organize olmuş, ne yaptığını bilen, gerek saha içindeki duruşları, duran topları kullanma becerileri, hamleleri ve istekleriyle bu takımı görmek büyük umut verici. Tebrik ediyorum onları. Başarılarının devamını diliyorum. Böyle takımları ve antrenörleri görmek umut verici. İstanbulspor'un bir klasman altta olması ve bu takımlar Süper Lig takımlarına yaklaştılar. 5 yabancı oyuncu oynatabiliyorlar. Süper Lig'de yer bulamayan üst sınıf yerli oyuncuların bir kısmı da artık bir alt ligde oynayabiliyorlar. İki lig arasında yakınlaşma oldu. Çok baskı yaptık ön tarafta. Onların yüksek özgüvenli oyunlarıyla top kayıplarından faydalandık fakat bunları gole çeviremeyince istekleri arttı. Sahanın her tarafında bize kora kor karşılık vermeye çalıştılar. Golden sonra işlerimiz biraz daha kolaylaştı. Böyle güzel bir takım için alınacak güzel skorlardan biri oldu.

Bölgelerle ilgili bir şey söylemem doğru olmaz. Şu anda 14 yabancı oyuncumuz artı Eljif Elmas var. Yerli transfer ihtimali kolay gözükmüyor. Transfer yapabilmek için oyuncu göndermek lazım. O da kolay bir şey değil. Gerek kulüplerin UEFA tarafından sürekli denetlenen hali, gerekse yıllardan beri hepimizin içinde olduğu yanlışlıklar bütünü, sürekli israf. Yönetimin bu konuda çaba göstereceğini biliyorum. Nasıl bir dönüşüm yapabileceğimizi konuşacağız. Kapasiteli bir takım var. Nitelik olarak da nicelik olarak da kuvvetli bir takım var. Bizim bir adım daha yukarı çıkaracak olan şey biraz daha fazla bir arada olmak, bol tekrar yapmak, var olan oyuncularımızın girenlerle çıkanlarla öncelikli olarak onların verimliliğini üst seviyeye çıkaracak formülü yaratmamız lazım. Buna takviye alabilirsek ala derim.

Yeni yılla ilgili önce mesleki anlamda dileğim yeni yılla beraber sezon sonuna biraz daha yukarılara doğru taşınabilecek enerjiyi, verimliliği ve formu yakalayabilmek. Hem ülkemiz için hem dünya için istenecek tek şey barış gibi gözüküyor."