Aykut Kocaman: "Oyunumuz düzelecek ve daha sert olacak"

28.08.2017

Aykut Kocaman: "Oyunumuz düzelecek ve daha sert olacak"

Teknik Direktörümüz Aykut Kocaman, Gençlerbirliği karşısında elde edilen 2-1'lik galibiyetin ardından yayıncı kuruluşa açıklamalarda bulundu ve şampiyonluk vurgusu yaptı.

Konuşmasında galibiyetin önemine dikkat çeken Aykut Kocaman, “ Açıkçası galibiyetten başka olumlu konuşacak çok fazla bir şey yok. Doğrusunu söylemek gerekirse ihtiyacımız olan galibiyetti. Maç ilk 6 resmi maçımıza yakın geçti. Oyun olarak o seviyelere çıkamadık. Öne geçme ihtiyacını erken bulduk. İlk 6 resmi maça damga vuran, durup dururken gol yeme hali yine ortaya çıktı. Rakibin eksik kalması bizim için avantaj oldu ama bu avantajı çok doğru kullanabildik mi? Değil. Yapabildiğimiz ve yapmamız gereken şeyleri pek sahada yansıtamadık, çok az yansıttık. Öne geçtikten sonra koruma duygusu, kazanama ihtiyacı, fiziksel olarak oyundan düşüş, doğru oyundan uzaklaşma haliyle korumaya geçtik. Maçın içinde olmaya çalıştı Gençlerbirliği de. Galibiyet dışında çok doğru ve güzel şeyler konuşulacak bir durum değil” dedi.

akıma katılan ve takımdan ayrılanlarla ilgili de deneyimli teknik adam, “Gelen oyuncular son derece kaliteli oyuncular. Gidenlerin yerine aynı kalitede oyuncular alındı. Bundan şüphem yok, Fenerbahçelilerin de olmasın. Düzenli idman yaptığımız süreler çok değil. Düşündüğümden ve beklediğimden uzun sürecek, inkar etmenin anlamı yok. Oyunumuz düzelecek ve daha sert olacak. Böyle olmak zorunda. Biraz daha bir arada olmamız lazım. Biz bu sene son maça kadar şampiyonluğu kovalayacağız ve şampiyon olacağız. Vardar maçındaki en kötü senaryoda aklımda elenmek hiç yoktu. Fenerbahçe düzele düzele gidecek futbolun doğrularına doğru ve sonunda istediğini elde edecek” diye konuştu.

Basın toplantısı

Maç değerlendirmesinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Aykut Kocaman, şu ifadeleri kullandı:

“Maça da damga vuran oydu. (Ozan'ın golü sonrası takımın sevinci) İstediğimiz sonuçları alamamak takımda gerilim yaratıyordu. Ozan'ın attığı golle öne geçmeyi başardıktan sonra takımın verdiği tepkiyi buna bağlıyorum. Geçiş dönemi olacak. Bunu yaşayacağız. Tek beklentim sonuçların yardım etmesiydi ancak etmedi. Bu görüntü gerilimin dış vurumuydu. Ozan'ın da başta olduğu 3-4 oyuncu zor ve sıkıntılı anlar geçiriyorlar. Hatalarda, taraftarlarımız biraz fazla tepki gösteriyor. Hesaplaşma yeri saha olduğunda zararı hepimizi görüyoruz. Bunu değiştirmenin yönü oyuncunun yanında olmak. Ozan tepkilere rağmen mücadelesinden vazgeçmedi. Bu çok doğruydu. Çok yetenekli oyuncu. Az sayıdaki iki yönlü oyunculardan. Bütün oyunculara gerekli yardımı gücüm yettiğince yapmaya çalışırım.

Yanılacaklar, ilerleyen zamanlarda takım daha fazla doğruları yapacak ve bunda ısrar edecek. Bildiğimden ve doğrulardan vazgeçmedim. Çeşitli nedenlerden dolayı izleyici değilim ama haberler geliyorlar. Sevgili arkadaşlara yanılacaklarını söylüyorum. Yorumculuğun dışında kötü niyetli davranmaya devam etsinler. Zor bir dönemde geldiğimi biliyorum. Pek çok şeyi değiştirmem gerektiğini de biliyorum. Yanılacaklar ve o güne kadar aşağıya çekmeye devam edecekler.

Josef'e ciddi bir teklif var ve kendisi de bu teklife olumlu görüş bildirdi. Şartlar olursa menfaatler bir araya geliyorsa, buna karşı çıkmamın bir anlamı yok. Transfer olursa, tercihimiz biraz daha farklı tipte bir orta saha oyuncusu olur.

Takıma faydalı olacaklar ve bunu biliyorum. (Saldoda, Giuliano) 2 oyuncunun bir anda çok uyumlu olması beklenemez. Genel kaliteleri takıma çok şey katacak.

Kayıplar her takım için gelecek. Rakiplerin aldıkları puanlar beni endişelendirmiyor.”