Aykut Kocaman: "Temel hedefimiz turu geçmekti"

04.08.2017

Aykut Kocaman: "Temel hedefimiz turu geçmekti"

Teknik Direktörümüz Aykut Kocaman, Sturm Graz maçının ardından yaptığı açıklamada; "Temel hedefimiz turu geçmekti" dedi.

Maçın ardından yayıncı kuruluşa konuşan Teknik Direktörümüz Aykut Kocaman, “Aslında beklendiği gibi oldu. Zorlu geçeceği belliydi. Bunu kırabilecek tek şey; öne geçmek için çok arayışta bulunmaktı ve bunu başardık. Sonrasındaysa ikinci golü bulmayı istedik. Karşımızda ne yaptığını bilen bir takım vardı. Bireysel kalitesinin yanı sıra takım kalitesine sahip bir takım. Dolayısıyla maçın içinde hep olacaklardı. Riskli bir skor ve 1 gol bulabilirse maçı uzatmaya götürebilirlerdi. İkinci golü yakalayamadığımız sürece maçın dengede gitmesi muhtemeldi. Temel amacımız her defasında vurguladığım gibi bu sürecin 1,5-2 ay daha süreceğiydi. Yeni bir oyun var ve bir şeyleri değiştirmeye çalışıyorsunuz. Birkaç tane daha yeni oyuncu var ve uyum sorunu da söz konusu. Tabii bunu atlatmak için zamana ihtiyacımız var. Aynı zamanda skorlara da ihtiyacımız var. Bugün bakıldığında diğer maçlara göre benzer bir oyun oynandı. Maçın büyük bölümünde kontrolü elimizde tuttuk. Sonraki dönem biraz da oyunun şekilden dolayı çözülmeler olabiliyor. Galibiyet için arayışlarımız da oldu ama olmadı. Sonuç itibariyle turu geçmek temel hedefti ve bunu başardık.” dedi.


Zaman içerisinde iyi bir seviyeye çıkacaklarını da ifade eden Aykut Kocaman, “Bir şeyleri tam anlamıyla oturttuğumuz söylenemez. Bu tip sorunlarla her maç karşılaşabiliriz. Ancak her zaman sorunları görüp giderme yolunda çaba göstereceğiz. Bu takım onu yapabilecek kapasitede. Burada irade oyunu var ve herkesin top bizdeyken atak pozisyonunda olmasını istiyoruz. Aynı şekilde top rakibe geçtiğinde de baskı ve yardımlaşmada kademeli savunma anlayışı olması gerekiyor. Çözülmeler olduğunda da çeşitli sorunlarla karşılaşacağız. Ancak şunun da hakkını vermek gerekiyor; yeryüzünde az takımdır 50-60 metrelik çapraz pasları atabilen.” açıklamasında bulundu.

Son olarak transfer sürecine ilişkin bir açıklama yapan Aykut Hoca, “Transferde her şey sizin inisiyatifinizde gelişen bir durum değil. Dolayısıyla yarın da olabilir, bir hafta sonra da olabilir, 2 hafta sonrasına da uzayabilir. Ancak yönetimin bir çabasının olduğunu görüyorum. Şimdi yeni oyuncular gelse bile onların uyum süreci olacak. Ama anlatmaya çalıştığım şey; takım olgusunu biraz daha ön plana çıkararak, var olan oyuncuların kapasitelerine ulaştırarak bu süreci atlatmaya çalışacağız.”diyerek sözlerini noktaladı.

BASIN TOPLANTISI

“Zorlu geçeceğini söylemiştik. Seyircimizin de desteğiyle oyunun kontrolü bizdeydi. İkinci gol arayışlarımız da vardı. Maç çok yakın geçti diyebilirim. Rakibimizin gol girişimleri vardı ama inisiyatif Graz'da gözüküyordu. Ancak golden sonra tepkimiz iyi oldu. Öne geçebilecek fırsatları da yakaladık. Hedefimiz turu geçmekti, şimdi ise Play Off turunu geçmeyi düşünüyoruz. Şu an oynadığımız oyunu biraz daha uyumlu hale getirebilmek, sonuçlarla beraber temek hedefimiz olacak.”

“Burada söylemem gereken en önemli şey; bu doğru değil. Böyle olmaması gerekiyor, çünkü takım bizim takımımız, kulüp bizim kulübümüz, oyuncular da bizim oyuncularımız. Bu oyun öyle bir oyun ki, attığını bir golden sonra çoğalabiliyorsunuz da, yediğiniz bir golden sonra bir anda küçülmeye de başlıyorsunuz. Bu oyunda özgüven ve moral en önemli şeydir. Birbirimizi öfkeyle, şiddetle aşağıya çekmeye değil, Fenerbahçe ailesi olarak birbirimizi itmeye ihtiyacımız var. Doğru olan da budur. Sadece yöneticinin, futbolcunun, seyircinin çabasıyla olmaz. İstenen başarı beraber aynı hedefe ve doğrulara koşmayla olur. Oyuncuları bu şekilde yukarılara çıkaramayız.”

"Hem bende hem de oyuncularda heyecan oldukça yüksekti. Bu heyecanın getirdiği şeyler var. Birincisi itici güç ve kontrol edilebilirse takımı yukarıya çıkartır. Oyunun ilk 20 dakikalık bölümünde oyuncuların o çok istekli durumlarının sebebi de buydu. Dolu tribünler önünde oynamak istemenin verdiği şevkle oynadılar. Bu oyun içinde kendi isteklerimizin de kırılmasına neden oldu. Seyircisiz çok şeyden mahrum ve yoksun olursunuz. İtici güce ihtiyacımız var. Büyük hedeflere giderken hedef birliği olması şart. Birbirimizi aşağıya değil, sürekli yukarılara çekmenin yolunu aramalıyız.”

“Transfer olayı sadece sizin çabanızla bir günde olabilecek bir şey değil. Yönetim bu konuda çalışıyor zaten. İhtiyacımız da var. Ne kadar oyuncu gelirse gelsin bu saatten sonra takımda harika bir performans göstermesi çok azdır. Takım için önemli olan geçiş zamanını, oyuna uyum sürecini azaltacak çözümler üretmemiz gerekiyor. Çünkü bu süreyi atlattığımız andan itibaren son derece sert, ne istediğini bilen bir takıma doğru gidecek gibi gözüküyor.”

“Bir beklentim yok. Yarım kalan işlerimle ilgili de, ben bu kulübün var olan olanaklarıyla çok daha fazlasını yapabileceğini düşünüyorum. Sadece Türkiye ligi için değil Avrupa Ligi ve mücadele ettiği her kulvarda iddiasının olması gerektiğini, bunun için de gücünün olduğunu düşünüyorum. Doğru hamlelerle ve sabırla olabileceğini düşünüyorum. Şimdi yeniden başladık hikayemize.”

“Biraz daha pozisyon sadakatinin yükselmesi lazım. Bu oyun zor bir oyun. Yakalandığı andan itibaren büyük güç verebilecek bir oyun. Valbuena, ofansif özellikleri çok yüksek olan bir oyuncu.”