DAMIEN COMOLLI 3 YILLIK İMZAYI ATTI

13.06.2018

DAMIEN COMOLLI 3 YILLIK İMZAYI ATTI

Daha önce St. Etienne FK, Monaco FK, Arsenal FK, Tottenham FK, Liverpool FK gibi kulüplerde çeşitli kademelerde görev yapmış olan futbol adamı Damien Comolli, Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi 1907 Tribünü'nde düzenlenen bir törenle, sportif direktör olarak kendisini 3 yıllığına Fenerbahçemize bağlayan sözleşmeye imzayı attı.

Damien Comolli'nin imza töreninde Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç ve Başkan Yardımcısı Semih Özsoy da göreve başladıkları günden bugüne kadar yaptıkları şeyler ve gözlemleri ile kulübün durumu ve gelecek projeksiyonları hakkında bilgiler verdiler.

Yüksek Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük ve Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyelerinin de takip ettiği basın toplantısında konuşan Comolli, tüm transferleri Fenerbahçemizin Ağustos başında oynayacağı Şampiyonlar Ligi ön eleme turundan önce bitirmeyi istediklerini söyledi.

Ali Koç: “Teşekkür ederiz”

Toplantıda ilk sözü alan Başkan Ali Koç, kongre üyelerine ve taraftarlara teşekkür etti. Ali Koç, “Hem spor dünyasına hem Türkiye'ye örnek olacak, bugüne kadar benzeri yaşanmamış bir seçim süreci yaşadık. 1000-1500 delegeyle parti kongrelerinin yapıldığı bir dönemde Fenerbahçe'nin 21.000 oyla başkanını seçmesi takdire şayandır. Başta Divan Başkanımız Vefa Küçük olmak üzere bu demokrasi şölenine hizmeti geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. 3-5 dakikalık mesafede tutun da dünyanın ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen insanlar, ambulansla tekerlekli sandalyeyle gelen insanlar, çoluk çocuk... nereden bakaranız bakın çok güzel bir gün yaşadık. Bunu en şeffaf şekilde yansıtan medya mensuplarına da teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Stattaki mazbata töreninin de bir ilk, ayrıcalıklı, onurlu, şerefli bir tören olduğunu belirten Ali Koç, buraya gelen 18 bin taraftara, seçim sonuçları açıklandıktan sonra stadın çevresini, Bağdat Caddesi'ni ve Kalamış'ı dolduran taraftarlara da değinerek, “Alışık olmadığımız görüntülere sahne oldu. Hepsine teşekkür ediyoruz” dedi.

Ali Koç: “Mali durum beklentimizden bir nebze daha olumsuz”

Göreve başlayalı 1 hafta olduğunu belirten Ali Koç, ilk olarak personelle toplantı yaptıklarını ve onlardan bu yolculuğun parçası olmalarını istediklerini söyledi. Ali Koç, “Hep beraber mutlu ve huzurlu bir ortamda ki bize ne düşüyorsa yaparak, en verimli şekilde çalışarak camiamıza katma değer katmalarını istedik onlardan” dedi. Ali Koç, personelin her konudaki fikirlerine açık olduklarını da kaydetti.


“Finansal konularda neyi devraldığımızı net bir şekilde görmemiz lazım” diyen Ali Koç, bir mali bir de hukuksal açıdan denetim başlattıklarını söyledi. Ali Koç, “2 ayrı çalışma başlattık. Yoğun bir şekilde devam ediyor ve personelimize de teşekkür etmek istiyorum, onların da yardımıyla daha fazla yol alabiliriz. Denetçi firma bizim neyi devraldığımızı tespit etmek için yoğun bir denetime başladı. Bu 3-4 hafta sürecek. Hukuku bir denetim de başlattık. Hukuki konularda ne var? Bu da 2 haftada belli olacak. Buzdağının görünen yüzünü görüyoruz. Bu ana kadar gördüklerimiz beklentilerimizden bir nebze daha olumsuz” dedi.

Yeni kaynağın 2 türlü olabileceğini belirten Ali Koç, sıcak para girişinin hibe yoluyla veya sermaye girişiyle olabileceğini belirterek, “Hangi formülle ne şekilde gireceğine henüz karar vermedik. Bu resmin netleşmesini istiyoruz. İkinci olarak da sponsorluk komitemiz hızla çalışmalarını sürdürüyor” dedi. Ali Koç, sponsorluk yapma imkanları olanların istekli olduğunu da vurguladı.

Ali Koç: “Türk Futbolunun mali açmazları sürdürülebilir değil”

“Tam ne yapmak için neyi devraldığımızı tespit etmek durumundayız. Türk futbolunun içinde bulunduğu mali açmazlar sürdürülebilir değil. Bazıları için bu, bizden daha da geçerli bir durum. Bu da rekabet açısından bir nebze bizi teselli ediyor. Ben her zaman beklentileri gerçekçi tutmaya çalıştım. Şampiyonluk adayı olmak için çok mantıklı, akıllı yatırımları farklı şekillerde yapmak mümkün” diye konuştu.

Ali Koç, transfer konusunda medyadan beklentileri çok yükseltmemeleri ricasında da bulundu.

Yönetim Kurulu görev dağılımı üzerinde de çalıştıklarını söyleyen Ali Koç, 2 başkan yardımcısının Semih Özsoy ve Burhan Karaçam olduğunu, görev dağılımının alışılagelmişten farklı olacağını, taraftar konusuna çok önem verdiklerini, değişik yaklaşımlarının olacağını kurumsal konulara önem veren mantaliteye sahip olduklarını ve görev dağılımının da en kısa sürede yapılacağını belirtti.

Semih Özsoy: “Satışlar son bir haftada yüzde 89 arttı"

Toplantıda daha sonra söz alan Semih Özsoy, yükün ve sorumluluğun ağırlığının bilincinde olduklarını belirterek, “Bu süreç boyunca çorbada herkesin tuzu olacak. Biz fedakarlık edeceğiz, sizden isteyeceğiz. Camia harekete geçti. Son 1 haftada yüzde 89 satış artışı var. 30 bin forma satılmış, bu bir rekor. Stoklarımızı eritmek için bir 20 bini daha gündeme aldılar. Şampiyonluk gediğinde(Basketbol) oranın daha da hızlanacağını biliyoruz. Kombine ve localara 2 katı talep geldi. Bugün resmi sitemizden şartlar belirtilecek. Bu da camianın büyüklüğünü ve ne kadar katılımcı olduğunu gösterdi” diye konuştu.

Semih Özsoy, bu süreçten faydalanmak isteyen art niyetlilere karşı taraftarımızı dikkatli olmaya da çağırdı.

Ali Koç: “Forma fiyatı konusunda yapabileceğimiz bir şey yok”

Taraftarın formalara yoğun talebi olduğunu, yenilerini ve fiyatlarda bir güzelleşme istediklerini belirten Ali Koç, “Burada bizim şu aşamada yapabileceğimiz bir şey yok. Kendi bünyemizde yapacağımız bir şey yok ama taraftar formaları üzerinde çalışıyoruz. Fiyat konusuna üretici firma karar veriyor. Kulüplerin burada manevra alanı yok” dedi.

Ali Koç: “Çok güzel günler göreceğiz”

Mağaza ve online satışı dışında taraftarın arandığı call center üzerinden bir satış mevcut olmadığını belirten Başkan Ali Koç, “Münferit taraftarlarımız, taraftar grupları kampanyalar yapıyorlar. Dernekler, örneğin 1907 Derneği'nin 1907 forma kampanyası gibi Fenerbahçe sevdalısı iş adamları 5 bin, 10 bin, 100 300, 500 forma alıyor ve siz dağıtın diyorlar. Normal şartlarda bu formalara ulaşma imkanı olmayan kişileri gençlere ulaştırmak için çalışmalarımız devam ediyor, Herkese bizi motive ettiği için teşekkür ediyorum bize inanmaya devam edin. Çok güzel günler göreceğiz” dedi.

Ali Koç: “Bir futbol yapısı, kültürü, felsefesi yerleştirmek istiyoruz”

Comolli ile 1 senedir birlikte çalıştıklarını söyleyen Ali Koç, “Biz bir futbol yapısı, kültürü, felsefesi yerleştirmek istiyoruz. Her zaman bu yapıyı geliştirmek için kuvvetli bir sportif direktör hayalim vardı. Bu yapıyı sadece stil ve tarz anlamında bir felsefe olarak anlamayınız. Bu yapı içinde oyuncu keşfetme, yetenek bulup yıldızlaştırma, futbol akademisi var, futbol okulları var, futbol okulları ve akademi arasında bağ yaratmak var” dedi.

Ali Koç: “Comolli ile kimyamız, vizyonumuz tuttu”

Comolli'nin futbol dünyasında çok farklı görevler aldığını ve üst düzey kulüplerde görev yaptığını söyleyen Ali Koç, seçim kampanyası boyunca 'yönetimde olsaydık neler yaparız'ı kurguladıklarını söyleyerek, “Geldiğimiz noktada Comolli ile kimyamız vizyonumuz tuttu. Futbol dünyasında paraların nasıl çarçur edildiğini, yanlış kişilerle, yanlış menfaatlerle sınırlı kaynakların nasıl çarçur edildiğini görüyoruz. Kendisinin bu konudaki hassasiyetleri ve referansları beni umutlandırdı. Tüm işin başında olacağı için en tecrübeli insanı bulduğumuzu düşünüyorum” dedi.

Damien Comolli: “Burada, daha önce Türkiye'de görülmemiş bir futbol kültürünü inşa etmek istiyoruz”


Öncelikle Başkan Ali Koç ve yönetime teşekkür ederek söze başlayan Damien Comolli ise, “Gerçekten burada olmaktan dolayı çok mutluyum. Onurlu hissediyorum. Bu, büyük bir ayrıcalık. Futbolda olan herkes, Fenerbahçe'nin büyüklüğünü bilir ama buraya geldikten sonar bir kez daha bu büyüklüğe şahit oldum. Herkesin futbol için omuz omuza verdiğini görmek çok güzel. Bu kulüp bünyesinde olan herkesten büyük destek gördüm. Burada yeniden bir futbol kültürü daha önce Türkiye'de görülmemiş bir futbol kültürü inşa etmek istiyoruz, umarım başarılı oluruz” dedi.

Comolli: “İyi insanlar iyi futbol oynar”

Comolli, “Fenerbahçe, Avrupa'da her zaman saygı duyulan bir kulüp olmuştur. Fenerbahçe'nin oynadığı oyunu, genç oyunculara verdiği önemle daha da geliştirmesini istiyoruz. Benim için başkanım için önemli olan bir oyuncunun bir futbolcu bir de insan yönü vardır. Ben hep şöyle söylüyorum iyi insanlar iyi futbol oynar. Fenerbahçe'nin sadece bir kültürünü değil bir futbol markasını yaratmaya çalışacağız” dedi.

Comolli: “Amacım çalışan herkesin en iyisini vermesini sağlamak”

Sorumluluklarından fazla söz etmek istemediğini söyleyen Comolli, “ Amacım çok üst düzey performans elde edeceğim bir ortam yaratmak. Çalışan herkesin elinden gelenin en iyisini vermesini sağlamak istiyoruz. Bu teknik direktör de olabilir, futbolcu da çimci de. Bu bize sürekli başarı getirecek diye garanti veremem ama elimizden gelenin en iyisini başarmak için mücadele edeceğimizin garantisini verebilirim” dedi.

Comolli: “Buradaki tüm duvarları yıkmak istiyorum”

Comolli, “Buradaki bütün duvarları yıkmak istiyorum. Tabii fiziksel anlamda değil mental anlamda her duvar yıkılmalı bu kulüpte. İstediğimizi yaratmak için herkes şeffaf diyalog ve işbirliği içinde olmalı. Her şeyden önce taraftara ihtiyacımızı var. Taraftarın yarattığı atmosferden çok etkilendim. Başarı için taraftarımızın desteği çok önemli” dedi

Comolli, hiçbir sosyal medya ağında hesabının olmadığını da sözlerine ekledi.