DEV FİNALİN BASIN TOPLANTISI YAPILDI

19.05.2018

DEV FİNALİN BASIN TOPLANTISI YAPILDI

Fenerbahçe Doğuş Basketbol Takımımız ile Real Madrid arasında oynanacak Euroleague Finali'nin basın toplantısı yapıldı. Toplantıya Fenerabahçe Doğuş'tan Başantrenörümüz Zeljko Obradovic ile deneyimli oyun kurucumuz Kostas Sloukas katılırken, İspanyol ekibi adına Başantrenör Pablo Laso ile başarılı oyuncu Rudy Fernandez yer aldı. Basın toplantısından derlediklerimiz şöyle:


Zeljko Obradovic:
Yeniden finalde olmaktan dolayı çok mutluyum. Burada finale yükselmek Kulübümüzün geldiği seviyenin bir göstergesi. Bu ateşi geçen yaz, İstanbul'dan yaktık. Çok değerli isimlerimizi kaybetmemize rağmen yeni gelen isimler, eskileri hiç aratmadılar. Karşımızda yeniden büyük bir final var. Real Madrid çok büyük bir camia. Real Madrid'i tüm sezon boyunca yaptıklarından dolayı tebrik etmek lazım. Çok fazla sakatlıklarla boğuştular, onlara saygı duyuyorum.

Rudy Fernandez:
Real Madrid ile yeniden finalde olmak çok güzel. Çok zor bir sezon geçirdik ama artık bir finaldeyiz. Avrupa'nın en iyi takımlarından birine karşı kazanmak istiyoruz.

Kostas Slukas:
Mutlu ve gurur doluyuz, çünkü finaldeyiz. Bunu hak ettiğimizi düşünüyorum. Fenerbahçe Doğuş yeniden finalde ve Avrupa'nın en iyi takımlarından biri haline geldiğimizi göstereceğiz. Yarın da çok iyi bir takıma karşı oynayacağız. İsteğimiz, zaferi kazanmak.

Pablo Laso:
Real Madrid'e göre Fenerbahçe'nin burada çok daha fazla taraftarı var. İstanbul buraya daha yakın ama sonuçta basketbol sahada oynanıyor. Biz daha çok taraftarımızın olmasını isterdik ama bizi az sayıda olsa da destekleyen taraftarlarımızla kazanmak istiyoruz.

Rudy Fernandez:
Tabiki Fenerbahçe'ye karşı oynamak ayrı bir motivasyon ama yarınki maç final four finali ve kendi başına takımdan bağımsız bir motivasyon kaynağı. Hazırız ve çok zorlu bir rakibe karşı oynayacağız. Bunu bir rövanş maçı olarak düşünmüyoruz.

Zeljko Obradovic:
Luka Doncic, çok akıllı ve çok iyi karakterli bir oyuncu. Real Madrid'in ona çok ihtiyacı var. Koç O'na çok opsiyon tanıyor ve O'nu iyi hale getiriyor. Kendisini bu noktaya geldiği için tebrik ediyorum.

Pablo Laso:
Dünkü maç, dünde kaldı. Aslında ekip olarak çok zorlandık. Zor bir sezondu. Ama sonuca bakıldığında geldiğimiz noktada, herkese teşekkür etmem gerekiyor. Çok iyi iş çıkardılar.

Pablo Laso:
Benim için çok zor, her gün öğreniyoruz ve her gün üzerine koyuyoruz. İlk günden itibaren öğreniyoruz, öğrenmemek saçma olur zaten çok fazla iş çıkardı beraber ciddi zaman geçirdik ama şu anda benim için oyuncu olarak düşündüğümde müthiş bir koç. Ondan çok fazla şey öğrendim. Koç olarak da, koç ve öğrenci olarak da Obradovic'le zaman geçirdiğim için gurur doluyum ve çok mutluyuz.

Kostas Soulukas:
6. 7. 5. finalim, bunlarla ilgili hiçbir şey düşünmüyorum. Benim amacım yarınki final. Takımın lideri de Koç'tur. Biz sadece O'nun planlarını sahaya koymak istiyoruz.

Zeljko Obradovic:
Ahmet Düverioğlu, Final Four maçına ilk 5'te başladı. Ahmet ve genç oyuncularla ilgili söylediğim hep aynı. Her zaman çok fazla çalışmaları ve bunu tekrarlamaları. Ahmet çok iyi çalıştı o çalıştıktan sonra O'nu yönlendirmek çok kolay oldu. Kilit soru hedefiniz nedir? Hayatlarıyla ilgili genç oyuncuların bunu belirlemesi lazım. Çok fazla çalışıyor ve çok fazla diyalog kuruyoruz. Bize çok yardımcı oldu ve bunu kendisin hak etti.

Kostas Sloukas:
Luigi çok çok tecrübeli bir isim ve küçük detayları çok fazla gören bir oyuncu. Hem savunmada hem de hücumda bizi yardımcı olan çok kaliteli bir isim. İşimizi çok kolaylaştırıyor.

Zeljko Obradovic:
Yarın çok saygı duydukları bir ekibe karşı oynayacaklar. Antrenörler ön plandadır ancak belirleyici olan oyunculardır.

Pablo Laso:
Saygı duyuyoruz ve zor bir takıma karşı oynayacağız. Farklılıklar üzerine çok fazla söyleyecek bir şey yok. Kazanmak için çok fazla çalışacağız. Yarın çok farklılıklar olacak maç içinde, ama bu bir final maçı. Tempoyu ayarlamalıyız gerekiyor. Biz hızlı oynayan bir takımız, belki buna yapmaya çalışırız. Fenerbahçe tecrübeli bir takım buna karşılık verebilir.

Zeljko Obradovic:
Benzer yapılardan bahsediyoruz. Saha içinde buraya kadar ekip halinde gelmiş takımlardan bahsediyoruz. Bu maçların konsantrasyonu başka. Hem oyuncular hem antenörler, hem de seyirci çok fazla farklılık gösterebilecek etkenler. Başlangıç bizim için çok önemli olacak.

Kostas Sloukas:
Final ve Final Four açısından Obradovic'e yetişmekten mi bahsediyorsunuz? Bu çok zor. Şanslıyım çünkü bu ekip beni çok destekledi. Ekibin bir oyuncu olarak çok fazla destek gördüm. Başarıları tekrarlamak ve devamlılık çok önemli. Kulüp için şampiyonluk çok önemli. Kendim için değil kulüp için.

Zeljko Obradovic:
Euroleague'deki en zor rakiplerden birine karşı oynayacağız. Rakibimiz çok zorlu süreçlerden geçerek buraya geldi ama şu an gelinen nokta biraz daha farklı bence. Buraya kadar onları getiren detaylar finalde de çok önemli olacak.

Pablo Laso:
Final Four'a gelen 4 takım için de geçerli olan şey hepsinin burası için ayrı ayrı motive olmaları ve finallerin hikayeleri başka olur. Bu antrenörler için de heyecan verici olacak. Luka Dončic için olup bitenler çok normal, beni şaşırtmadı. 15 yaşındayken kulübe geldi ve ilk Final Four'unu yaşadı. Geçen yıl inanılmaz bir sezon geçirde ve bu sene daha iyiydi. Çok gelişti ve devam ediyor. Şu anda şaşkın değil, nerede olduğunun bilincinde ve bu en büyük fark.

Kostas Sloukas:
Bu çocuk nasıl 19 yaşında olabilir diyorum ama Avrupa'nın en kaliteli ve en iyilerinden biri. Tüm takımlar için çok tehlikeli. Müthiş ofansif bir karakter ama tüm savunmamız bir oyuncu üzerine değil. Takım halinde tehlikeliler. Hepsini durdurmaya çalışacağız.

Rudy Fernandez:
Uluslararası seviyede olan bir isim. Herkes ayakta. Avrupa'nın en iyi takımlarından birine , Fenerbahçe'ye karşı oynayacağız. Onlar için hazırız.

Zeljko Obradovic:
Formata saygı duymak zorundayız, Final Four'un sistemi budur. Bence Euroleague'in formatı ve organizasyonu her sene üstüne koyarak devam ediyor.

Pablo Laso:
Tüm basketbol camiası birada. İnanılmaz bir hafta sonundayız ve basketbolu birleştiren herkes burada. Avrupa'nın tüm takımları burada ve bence böylesi daha iyi.

Zeljko Obradovic:
Kostas tabii ki lider ama tüm oyuncular gibi lider. Böyle bir oyun kurucu grubuna sahip olduğum için çok mutluyum. Kostas'ın takımda olması işimizi kolaylaştıran bir şey ama herkesin birbirine yardımcı olduğu bir takım bu.

Rudy Fernandez:
Modern basketbolun örneği iki takım burada.

Zeljko Obradovic:
Benim için de benzer seviyede ve benzer güncellikte. Daha hızlı oynayan iki takımın maçı olacak bu maç bir basketbol finali.

Zeljko Obradovic:
Boby Dixon'ın performansı sürpriz değildi. Çok iyi ve güçlü karaktere sahip bir oyuncu. 11 dakikada 19 sayı attı. Neden daha fazla oynamadı bunlar başka şeyler. 30 dakika oynayıp, 60 sayı atacak değildi, bize gereken sayıyı verdi.

Zeljko Obradovic:
Fenerbahçe Doğuş üçüncü kez üst üste final oynuyor. Çok fazla insan Türkiye'den buraya gelecek. Motivasyon olmadan, olmaz. Her zaman motivasyonu sağlamaya çalışıyorum.

Basın toplantısının ardından antrenörler ile oyuncular kupa ile birlikte basın mensuplarına poz verdiler.