05.04.2017

Fenerbahçe 103-76 Hatay BŞB

Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımımız, Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Ligi 21. hafta erteleme maçında Hatay Büyükşehir Belediye ile karşılaştı. Potanın Kraliçeleri baştan sona üstün oynadığı mücadeleyi 103-76 kazandı ve puanını 43'e yükseltti.

Fenerbahçe Uluslararası Spor Kompleksi Ülker Sports Arena Metro Enerji Salonu'nda oynanan maçı Başkanımız Aziz Yıldırım, Asbaşkanlarımızdan Önder Fırat ve Yönetim Kurulu Üyelerimizden Cenk Başak da izledi. Takımımızın Başantrenörlük görevine getirilen Fırat Okul, bu maçın erteleme maçı olması sebebiyle karşılaşmayı tribünden takip etti.

Ekibimiz maça; Birsel Vardarlı Demirmen, Anastasiya Verameyenka, Candace Parker, Jantel Lavender ve Alexandria Quigley beşiyle başladı.

Mücadele Dragana Stankovic ve Anastasiya Verameyenka'nın karşılıklı basketleriyle başladı. (3-2) Courtney Paris ile skor üstünlüğünü ele geçiren Hatay Ekibi, Snytsina ile skoru 5-8'e taşıdı. (07:32) Candace Parker, Anastasiya Verameyenka ve Alexandria Quigley ile skoru 12-12'de eşitleyen Ekibimiz, Alexandria Quigley ve Candace Parker'ın sayılarıyla 21-20 öne geçti. (02:53) Birsel'in üçlüğüyle skor üstünlüğünü tekrar ele geçiren Fenerbahçemiz; Verameyenka'nın üçlüğüyle de ilk çeyreği 29-24 önde tamamladı.

Anastasiya Verameyenka, Tuğçe Canıtez ve Pelin Derya Bilgiç'in sayılarıyla aradaki farkı koruyan Takımımız, Lavender ile de skoru 39-33'e getirdi. (05:55) Birsel ve Pelin Derya Bilgiç ile farkı açan Ekibimiz, Parker'ın da sayı katkısıyla farkı çift hanelere taşıdı: 46-35. Periyodun kalan bölümünde Hatay ekibi Melike ve Hurst ile dış atışlardan isabet bulunca skor farkı 8 sayıya indi ve Takımımız mola aldı (01:05). Molanın ardından farkı tekrar çift hanelere yükselten Potanın Kraliçeleri soyunma odasına 54-44 önde gitti.

İki takımın da karşılıklı bulduğu basketlerle başlayan üçüncü periyotta 64-50'lik skorun ardından iki takımda uzun bir süre hücumlarından sayı çıkaramadı ve periyodun bitimine 4 dakika kala Esra Ural'ın bulduğu basketin ardından konuk ekip Hatay BŞB. mola aldı. Quigley ile sayılar bulmaya devam eden ekibimiz, bu bölümde potasını rakibine kapattı ve Hatay ekibini dış atışlara yöneltti: 71-53. Periyodun son bölümünde Verameyenka ve Tuğçe'den de 3 sayı katkısı alan Takımımız, final periyoduna 79-55 önde girdi.

Lavender ve Bahar'ın karşılıklı basketleriyle başlayan final periyodunda hem savunmada hem de hücumda etkili oyununu sürdüren ekibimiz, Verameyenka ve Ayşe'nin de sayı katkılarıyla ilk 5 dakikalık bölümü 91-68 önde geçti. Kalan bölümde de etkili oyununu sürdüren Potanın Kraliçeleri rakibini 27 sayı farkla 103-76 mağlup etti.