İlk Başkanımız Ziya Songülen’in Anıt Mezarı Törenle Açılacak

21.12.2017

İlk Başkanımız Ziya Songülen’in Anıt Mezarı Törenle Açılacak

Fenerbahçe Spor Kulübü'nün kurucularından ve ilk Başkanı Ziya Songülen için yaptırılan anıt mezar, 22 Aralık Cuma günü gerçekleştirilecek bir törenle açılacak.

Nurizade Ziya Songülen'in Bebek Aşiyan Mezarlığı'nda bulunan kabri başında düzenlenecek tören, saat 11.00'de başlayacak. Anıt mezarın açılışı, Kulübümüz Başkanı Sayın Aziz Yıldırım tarafından yapılacak.


Nurizade Ziya Songülen

Nurizade Ziya Songülen (1886-1936) Ayetullah Bey ve Necip Bey ile birlikte Fenerbahçe Spor Kulübü'nü kuran üç kişiden biridir ve Kulübümüzün ilk başkanıdır.

Ziya Songülen, 1886 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Anne tarafından Osmanoğlu Ailesi üyesidir. Annesi Azize Hanım, Saliha Sultan'ın torunudur. Babası ise Suad Bey'dir. Aile büyükleri, Damat Gürcü Halil Rifat Paşa'dan başlayarak, Server Paşa, Asım Paşa ve babası Suad Bey; sadrazamlık, Kaptan-ı Deryalık, Valilik, Şura-yı Devlet Başkanlığı, Şehreminilik, Adliye Nazırlığı, Hariciye Nazırlığı, Büyükelçilik gibi devlet vazifelerinde bulunmuşlardır. Ağırlıklı olarak Hariciye Nazırlığı ve devleti yurt dışında temsil etme görevlerinde bulunan aileye mensup olan Suad Bey ve Azize Hanım, kendi aile büyüklerinden gördükleri gelenekle, oğulları Ziya'nın çok iyi eğitim almasını sağlamışlardır. Okul çağına kadar hem Osmanlı terbiyesi alan, hem de İngiliz mürebbiyelerle yetişip Avrupa usulü terbiye gören Ziya Bey, St.Joseph Fransız Lisesi'nde eğitimini tamamlamıştır. Daha sonra yüksek tahsil için İngiltere'ye giden Ziya Bey, İstanbul'a dönüşünde; İngilizce ve Fransızcaya hâkim olması, saraya yakın köklü bir Osmanlı ailesinden olması, ailenin yurt içi ve dışında geniş diplomatik ve dost çevresine sahip olması ve iyi eğitimi nedeni ile Düyun-u Umumiye'de görev almıştır.

Ziya Bey açık renk saçlı, mavi gözlü, oldukça uzun boyu ve iri yapısı dolayısıyla, arkadaşları arasında “Fil Ziya" diye anılmıştır. Nurizade lakabı, babası Suat Bey'in dedesi Nuri Bey'den gelmektedir. Nurizade Ziya Songülen, bir Osmanlı olarak doğmuş, Atatürk'le dostluk etmiş, Cumhuriyetin kuruluşuna destek vermiş ve kuruluşuna şahit olmuştur.

Arkadaşları Ayetullah Bey ve Necip Bey ile Fenerbahçe'yi kurduklarında Ziya Bey 21, Ayetullah Bey 19, Necip Bey 17 yaşındadır. Başkanlığı döneminde (1907-1908) Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi'ni; o zamanki adıyla 'Papazın Çayırı'nı, 17 altın karşılığında satın almıştır. Ziya Songülen, 1936 yılında beyin kanaması sonucunda vefat etmiştir. Kabri, Aşiyan Mezarlığı'ndadır.