Kuruluşumuzun 110. ; Atatürk’ün Kulübümüzü Ziyaretinin 99. Yıldönümleri Kutlandı

03.05.2017

Kuruluşumuzun 110. ; Atatürk’ün Kulübümüzü Ziyaretinin 99. Yıldönümleri Kutlandı

Kulübümüzün kuruluşunun 110. ve Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 3 Mayıs 1918 tarihinde Kulübümüzü ziyaret edişinin 99.yıldönümleri, Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesislerimizde düzenlenen bir törenle kutlandı.

Törene Yüksek Divan Kurulu Başkanımız Vefa Küçük, Yöneticilerimiz Önder Fırat ve Metin Doğan, Genel Koordinatörümüz Tamer Yelkovan, Yönetim Kurulu Danışmanımız Vedat Olcay, Amatör Şubeler Koordinatörümüz Fikret Çetinkaya, Yüksek Divan Kurulu Üyelerimiz, Kulüp Üyelerimiz, Kadın Kolları Üyelerimiz, altyapı antrenör ve sporcularımız, Fenerbahçe Koleji öğretmen ve öğrencilerimiz ile kulüp ve bağlı şirketlerimizin çalışanları katıldı.

Atatürk ve silah arkadaşları, şehitlerimiz, kulüp kurucuları ebediyete intikal eden yönetici, sporcu ve taraftarlarımız için yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın hep bir ağızdan söylenmesiyle başlayan törende ilk olarak söz alan Yüksek Divan Kurulu Başkanımız Vefa Küçük, Fenerbahçe'nin köklerinin 1899 yılından kurulan Siyah Çoraplılar ve 1902 yılında kurulan Kadıköy Spor Kulüplerine dayandığını söyledi. Her iki kulübün de dönemin yönetimi tarafından kapatıldığını, bunun üzerine hemen hemen aynı kişiler tarafından 1907 yılında Fenerbahçe Spor Kulübü'nün kurulduğunu anlatan Vefa Küçük, “Bugünü kadar 1907 olarak bilinir ve anılır ancak gerçeği 1890'larda başlar” dedi. Fenerbahçe'nin kurucularının da dönemin tahsilli insanları ve gençleri olduğunu ve Saint Joseph'e dayandığını söyleyen Vefa Küçük, “O günden bugüne çok büyük başarılar aldık. Hem spor dalında; hem de Türkiye'de kendimizi en büyük sivil toplum kuruluşu olarak kabul ediyoruz. Rozetimizdeki renkler çok anlamlıdır. Formamıza, Kulübümüze, rozetimizdeki anlamlara bugün olduğu gibi yarın da siz gençler sahip çıkacaksınız” dedi.

1918 yılında Merhum Sabri Toprak'ın kulüp başkanı olduğu dönemde, o zaman Mirliva(Tuğamiral) rütbesinde olan Mustafa Kemal'in, arkadaşı Sabri Toprak'ın daveti üzerine Kulübümüzü ziyaret ettiğini anlatan Vefa Küçük, “Atatürk, ziyaret ettiği kulüpler içinde, ilk ziyaret ettiği kulüp olma şerefini verdi bize” dedi. Kulübün 1930'larda geçirdiği büyük yangının ardından Atatürk'ün Fenerbahçe'ye o dönem 55 Reşat altını değerinde olan 500 TL'yi bağışladığını belirten Vefa Küçük, “1934 yılında yeni stadımız mülkiyeti bize ati olmak üzere açıldı. Büyük Atatürk yangından sonra kulübümüz 500 TL bağışta bulunmuştur ve bu bağışla Fenerbahçe'nin stadına sahip olmasının ilk harcını koyan kemal Atatürk olmuştur. Hem kuruluş hem de Fenerbahçe'nin maden ve manen yanında olan büyük Atatürk'ün ziyaretinin 99. Yılını kutluyoruz. Kulübümüzü karanlara ve büyük Atatürk'e, vefat etmiş tüm yönetici ve sporcularına Allah'tan rahmet diliyorum. Bu kulübün emaneti gençleredir” diye konuştu.

Müze Kurulunun tarihi değerlendirmesinin ardından törende Fenerbahçe Koleji öğretmen ve öğrencileri, altyapı sporcuları ve kulüp çalışanları konuşmalar yaptı şiirler okudu. Tören tüm katılımcıların hep bir ağızdan İzmir Marşı'nı söylemesiyle sona erdi.