Phillip Cocu: Taraftarımız son saniyeye kadar fantastik bir atmosfer oluşturdu

15.08.2018

Phillip Cocu: Taraftarımız son saniyeye kadar fantastik bir atmosfer oluşturdu

Teknik Direktörümüz Phillip Cocu, müsabakanın ardından yaptığı açıklamada, takımımızın Benfica karşısında sonuna kadar mücadele ettiğini ifade ederken; taraftarımızın oluşturduğu fantastik atmosfere de vurgu yaptı.

Maçın ardından yayıncı kuruluşa konuşan Teknik Direktörümüz Phillip Cocu, “Yapmak istediğimiz de buydu: Bütün gücümüzü sahaya yansıtmak. Ofansif oynadık, rakibin üzerine gittik ama taraftarlarımız da gördü ki bu akşam karşımızda özellikle topla çok kaliteli bir rakip vardı. Topla kaliteli bir rakibe karşı oynamak da çok fazla güç kaybı yaşamamıza neden oldu. Özellikle maçın son döneminde takımımız biraz yorgun gözüktü. Dediğim gibi yapabileceğimizin en iyisini yaptık. Yediğimiz ilk gol son derece yıkıcı ve ağır bir darbeydi ama buna rağmen sonuna kadar pes etmedik. Yine öne doğru oynamaya devam ettik ve hak ettiğimiz bir gol atmayı başardık. Açıkçası biraz şanslı olsaydık ve yakaladığımız pozisyonlardan bir tanesini gole çevirseydik 1-0 öne geçen taraf biz olacaktık. O zaman da rakibimiz çok daha gergin bir ortamda futbolunu oynayacaktı. Ama onların attığı gol onları rahatlattı. Oyuncularımla gurur duyuyorum. Taraftarlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten maçın son saniyesine kadar fantastik bir atmosfer oluşturdular.” dedi.

Yeni transferimiz Islam Slimani'nin takıma vereceği katkıyı, “Muhakkak bizi daha iyi bir noktaya taşıyacaktır.” şeklinde değerlendiren Phillip Cocu, diğer futbolcularımız hakkında ise şu ifadeleri kullandı:

Şu anda Soldado'nun bir ritim eksikliği vardı. O nedenle sahada değildi. Bildiğiniz gibi gerek antrenman gerekse de maç konusunda uzun zamandır ritmini sağlayamamıştı. Şunu da belirtmek istiyorum: Alper gerçekten harika bir iş çıkardı, güzel de bir gol attı. Takım için çok çalıştı. Bunları bir kenara bırakacak olursak tabii şu an kullanamayacağımız oyuncular üzerinden konuşmanın bir manası yok. Ama Slimani bir forvet oyuncusu ve kadromuza yeni katıldı. Tüm takımı daha iyi bir noktaya taşıyacaktır. Kuvvetli, top saklayan bir oyuncu. Onun top saklaması sayesinde tüm takım rakip yarı alana yerleşebilecektir. Bizim bu tarz oynamamıza yardımı olacaktır. Ama takımımız için herkese ihtiyacımız var.

Teknik Direktörümüz Phillip Cocu, sözlerini şu şekilde noktaladı:

Şunu da belirtmek gerekiyor; bir Şampiyonlar Ligi maçı oynadık ve ders almamız gereken noktalar var. Böyle maçlarda detaylar çok belirleyici olur. İki takım da -her iki maça bakacak olursak- birbirine çok yakındı ama onlar biraz daha efektifti. O nedenle turu onlar geçti, biz geçemedik. Bunu bir tecrübe olarak görmek gere. Bundan dersler almak gerekiyor. Bu dersleri de oynayacağımız Avrupa Ligi maçlarında doğru şekilde kullanmamız şart.

Basın toplantısı

Daha sonra basın toplantısında ilk olarak karşılaşmayı değerlendiren Teknik Direktörümüz Phillip Cocu, ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Hocanın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Bana göre Mehmet iyi bir maçı geride bıraktı. Tek sorun, son oynadığımız maçtan sonra yüzde yüz bir şekilde toparlanamamıştı. Bu akşam belki 1 saatten biraz fazla süreyi geride bıraktığımızda artık çok yorgun bir duruma gelmişti. Bu yüzden çıkardık. Onu çıkardığımızda Eljif'i defansif orta saha pozisyonuna aldık. Giuliano ve Ayew'i de ofansif orta saha oyuncuları olarak kullandık. Aslında sistemde çok büyük bir değişim olmadı ama Mehmet'i çıkarmak zorundaydık.

Şu olsaydı yada olmasaydı gibi konularla ilgili görüş belirtmeyi sevmiyorum. Alper çok çalıştı ve çok da güzel bir gol attı. Topu ayağına aldı, iyi bir şekilde kullanma gayreti içerisindeydi. Genel resme bakacak olursak Benfica top ayağındayken çok iyi oynayan bir takım. Pasları istedikleri gibi yapabiliyorlar, kaliteli oyuncuları var. İki üst seviye maç oynadık Benfica'ya karşı. Biz elimizden gelen mücadeleyi verdik ama yetmedi. Bu biraz acı ama gerçek bu.

Değişikliklerle ilgili kısma katılmıyorum. Bizce takımın buna ihtiyacı olduğunu, değişikliklerin gerektiğini gördüğümüz anda yaptık. Bazen başka sebepler de vardır. Bazen bazı oyuncular devam edebilecek durumda olmaz, ağrıları olur, çıkarmanız gerekir. Bu sebeplerle de değişiklik yapabilirsiniz. Futbolun parçalarıdır bunlar. Oyuncularım saha içerisinde istediğimiz gibi oynamayı denediler, buna gayret gösterdiler. Örneğin Giuliano Fejsa'nın yanında top almasını ve oraları kullanmasını istiyorduk. Valbuena'dan önde kalmasını istiyorduk, geri gelmesini istemiyorduk. Özellikle ilk yarıda iyi bir iş yaptık. Bazı anlarda Benfica panik içerisinde oynadı. İkinci yarıda daha fazla mücadeleye dayalı bir oyun sergiledik. 2-1 olsa onlar gergin bir noktaya geleceklerdi. İkinci yarıda çok fazla sabırlı oynayamadık. Bunu daha iyi bir noktaya getirmeliyiz. Topla daha çok temas etmemizi tercih ederim. Forvetlerin tehlike üretmesini bu şekilde sağlayabileceğimize inanırım. Son ana kadar mücadele ettik.

Bana göre biz 4-3-3 oynuyoruz. Futbol içerisindeki sistemleri farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Bu sistemi önde tek bir oyuncuyla kullanabilirsiniz veya bir oyuncunuz öndedir ikincisi 10 numara pozisyonundadır. Tabii ki kadronuzdaki oyuncuların özelliklerine de bağlı. Henüz transfer dönemi sonuçlanmadı. Hep arıyoruz kadromuzu nasıl daha güçlendirebiliriz diye. İhtiyacımız olan pozisyonlar için oyuncular bakıyoruz. En önemlisi elimizdeki oyuncuların kaliteleri ve özelliklerine bağlı olarak oynamak mecburiyetindeyiz. Onlara uymayan bir yapıda asla oynayamayız.

Topa sahipken elimizdeki seçenekleri, pas açılarını doğru kullanamadık. Ya aceleci davrandık, ya uzun toplarla oynadık ya da çok risk aldık. Hedefimiz rakip yarı alana gitmek. Topu kanat ve forvet oyuncularımıza ulaştırıp onların rakip kale önünde tehlikeli pozisyonlara gelebilmelerini sağlamak. Yorgunluk olabilir. Bu sebeple en doğru seçenekleri seçememiş olabiliriz. Böyle olunca top kayıplarıyla karşı karşıya kalıyorsunuz. Son 25 dakikada biz her top kaybettiğimizde Benfica'nın amacı topa sahip olabilmekti. Bizim o topu geri kazanmak için fazla enerji harcamamıza mal oldu bu durum. Yorgunken o pasları daha basit yapmalıyız. Şampiyonlar Ligi seviyesinde oynuyorsanız normal olan şudur: Takımlar genellikle 120 km üzerinde koşarlar, bu seviyelerde olabilmemiz için koşu seviyemizi yükseltmeliyiz. Bunu başarmak bizi bir seviye yükseltecektir. Bu konuları daha iyi bir noktaya getirebiliriz.

Ayew kesinlikle çok daha iyi bir noktaya gelecek. Şu anda bizimle çok az zaman geçirdi ve en başında küçük bir sakatlık yaşadı. Takım için iyi çalıştı ve iyi mücadele etti. Fizik olarak 2 hafta sonra daha iyi bir hale gelecektir, bundan eminim. Diğer arkadaşlarıyla biraz daha oynadıkça, adapte oldukça ben kesinlikle güveniyorum ki daha iyi noktaya gelecek. Takımımızı daha kuvvetli hale getirmek için arayışlarımız sürüyor. Hala transfer dönemi bitmedi. Kadromuzu; Avrupa'da, kupada ve ligde en iyi noktalar için mücadele edebilecek açıdan daha güçlendirmek için arayışlarımız sürüyor.”