Phillip Cocu: "Taraftarlarımıza göstermek istediğimiz futbolu sahaya yansıttık"

22.07.2018

Phillip Cocu: "Taraftarlarımıza göstermek istediğimiz futbolu sahaya yansıttık"

Teknik Direktörümüz Phillip Cocu, 3-3 eşitlikle sona eren Feyenoord karşılaşmasında taraftarlarımızın görmek istedikleri futbolu sahaya yansıttıklarını söyledi.

Takımımızın yeni sezon hazırlıkları kapsamında oynadığı beşinci hazırlık maçı olan Feyenoord karşılaşmasının ardından düzenlenen basın toplantısında ilk olarak maçı değerlendiren Cocu, “Öncelikle ilk 60 dakikalık bölümü değerlendirmek istiyorum. O kısımda sahaya çok iyi bir futbol yansıttık. Taraftarlarımıza göstermek istediğimiz futbolu kesinlikle sahaya yansıttık. Harika goller attık. Harika bir pas oyunu sergiledik. Çok fazla hareketlilik sağladık. Hem topun hareketliliğini sağladık hem de takım içinde oyuncularımızın hareketliliği son derece iyiydi. Şöyle bir şanssız tarafımız vardı; Giuliano ayağına gelen ikinci penaltı fırsatını değerlendiremedi. O golü atsa maç 4-0 olacaktı ve maç orada sona erecekti. Bir de son 20 dakikalık kısım var. O süreden memnun değilim. Golleri yemeyi bir kenara bırakıyorum, bazı oyuncularımızın yorgunluk durumları vardı, 90 dakika oynamamış oyuncularımız vardı ama eğer yorgunsak, taktik olarak akıllı olmalıydık. Skoru korumalı, onların hata yapmasını beklemeliydik. Futbolun bir de böyle bir tarafı var, belki bu tarafı öğrenmek mecburiyetindeyiz. Çok fazla genç oyuncumuz var ve öğrenebileceklerini düşünüyorum. Onlara yardım etmeye çalışacağız.. Harika bir atmosfer vardı. Taraftarlarımız çok güzel bir ortam oluşturdular ve takımımıza yardım ettiler” dedi.

Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cocu, genç oyuncularla ilgili, “Genç oyuncularımızdan memnun olan sadece taraftar ve basın değil. Çok sıra dışı ve ekstra maç çıkardılar. Büyüleyici bir görüntü sergilediler. Ama bir de fark var, iyi bir örnek olacaktır. Eljif'in fizik durumuna bakınca gerçekten büyüleyiciydi. Maç 120 dakika devam etse aynı performansı sergileyecek. Barış'ın öğrenmesi gerekiyor. Daha fit ve güçlü olmalı. Takımın ihtiyaçlarına bakarsak son derece olumlu görüntülerdi. İki genç oyuncumuz son derece olgun bir oyun oynadılar. Diğer genç oyunculara da örnek olacak bir durumdu” ifadelerini kullandı.

Soldado'nun durumuyla ilgili sorulan soruyu Cocu, “Soldado sahada çalışmalara başladı. Topla yaptığı çalışmalar söz konusu. Bu, pozitif bir nokta. Şu anda iyi gözüküyor. Esas durumu takıma katılınca göreceğiz. Biz bu takımın neye ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Bazı pozisyonlarda yeterince kalabalık değiliz, yeterince oyuncumuz yok. İyi oyuncular getirmek istiyoruz. Bunu deniyoruz ama kolay değil. Her şeyi yapıyoruz daha kuvvetli bir noktaya getirebilmek için. Sadece ilk maç için değil, tüm sezon için ihtiyacımız olacak” şeklinde yanıtladı.

Forvet arayışında olduklarını da belirten Cocu, sözlerini şu şekilde noktaladı: “Pozisyonlarla ilgili konuşmayı çok sevmem. İyi bir forvet arayışımız var. Fernandao'yu sattık çünkü. Barış da yeni transferlerimizden. Buraya getirmeden önce genç ve kaliteli bir oyuncu olduğunu biliyorduk. Eljif de öyle ve o zaten geçen sezon bu takımın bir parçasıydı. Onun da nasıl kaliteli bir oyuncu olduğunu biliyorduk. Oyuncuyla beraber çalışmak onu daha iyi değerlendirmenizi sağlıyor. Ben onunla beraber çalıştığım bu sürede onun nasıl bir oyuncu olduğunu daha net görebiliyorum. Bu sezon içerisinde bu takım için önemli bir oyuncu olacak. Onunla çalışıyor olmaktan son derece mutluyum. Çok genç bir oyuncu ama taktik açıdan kendini geliştiriyor. Aynı zamanda güçlü bir oyuncu. Genç yeteneklerle ve tecrübeli, takımın lideri olacak oyuncular arasında dengeyi kurabilmek, o dengeyi kurduktan sonra o oyuncuların yanına bir de Fenerbahçe'ye yeni getireceğimiz oyuncuları harmanlamak ve bununla bir bütün yakalayabilmek istiyoruz. Hem Türkiye Ligi hem kupa hem de Avrupa'da yukarılara oynayan bir Fenerbahçe olsun diye.”