24.01.2019

Sopron Basket 80-84 Fenerbahçe

Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımımız, Kadınlar Euroleague B Grubu 10. hafta maçında Macaristan temsilcisi Sopron Basket'e konuk oldu. Takımımız, Novomatic Arena'da oynanan ve büyük bir çekişmeye sahne olan mücadeleden 84-80 galip ayrıldı.

Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımımız, mücadeleye Birsel Vardarlı Demirmen, Kia Vaughn, Kelsey Plum, Anastasiya Verameyenka ve Cecilia Zandalasini beşiyle başladı. Hava atışı sonrası ilk hücum ev sahibi takımdan gelirken; karşılaşmada ilk sayılar da Aleksandra Crvendakic'ten geldi:2-0. İlk 3 dakikalık bölümde Amanda Zahui ve Tina Jovanovic gibi isimlerden basketler bulan Sopron karşısında takımımız, Cecilia Zandalasini, Kelsey Plum ve Kia Vaughn'la skor üreten taraf oldu. İlk 5 dakikalık bölüm 9-11 Fenerbahçemizin üstünlüğüyle geçilirken, devamında Birsel Vardarlı Demirmen'in 3 sayı çizgisinin gerisinden bulduğu isabetli şutla skor 9-14'e geldi. Skor avantajını çeyreğin sonuna kadar koruyan Potanın Kraliçeleri, ilk periyotu 12-19 önde tamamladı.

İkinci çeyreğe Bria Hartley'in 3 sayılık isabetli şutuyla başlayan Fenerbahçemiz, farkı çift hanelere çıkardı:12-22. Candice Dupree, Yvonne Turner ve Aleksandra Crvendakic'le aradaki farkı eriterek maça ortak olan Macar ekibi, skoru 20-24'e getirdi. Ev sahibi takım, çeyreğin bitimine 3 dakika kala Debora Dubei'yle mücadelede ilk defa öne geçse de(31-30), Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımımız, bu bölümde oyuna dahil olan Tuğçe Canıtez ile Bria Hartley ve Cecilia Zandalasini'nin üstün oyunuyla yeniden öne geçti: 33-38. Son bölümde de skor avantajını elinde bulunduran takımımız, soyunma odasına 34-40 önde girdi.

Mücadelenin üçüncü çeyreği Candice Dupree ve Cecilia Zandalasini'nin karşılıklı basketleriyle başladı:36-43. Bu çeyrekte her iki takım da skorer oyuncuların ellerinden bulduğu basketlerle potaya giderken; bitime 3 dakika kala Sopron, farkı 2 sayıya indirdi:53-55. Çeyreğin bitimine 42 saniye kala Zsofia Fegyverneky ve Yvonne Turner'la 64-60'lık üstünlüğü yakalayan Sopron, final periyotuna da 64-61 önde girdi. Büyük bir çekişmeye sahne olan dördüncü çeyrek sonunda Potanın Kraliçeleri, rakibini 84-80 mağlup ederek gruptaki 7. galibiyetini elde etti.