Teknik Direktörümüz Aykut Kocaman Göztepe Maçından Sonra Açıklamalarda Bulundu

20.01.2018

Teknik Direktörümüz Aykut Kocaman Göztepe Maçından Sonra Açıklamalarda Bulundu

Profesyonel Futbol Takımımızın Teknik Direktörü Aykut Kocaman 2-1 kazandığımız Göztepe maçının ardından açıklamalarda bulundu.

İlk olarak maçı değerlendiren Aykut Kocaman, “Başardık. Yine görünen şu ki; saha içinde özellikle oyundan anladığım, beklediğim, oyuncular vs. bazı şeyleri anlatmaya çalışırken işimizin zorluğun da ötesinde olduğunu görüyorum. İlk olarak kendi tarafımıza bakalım: 18. maç, pek çok maçta olduğu gibi en büyük rakibimiz kendimiziz. Rakipler pozisyona girmeden biz bir şekilde pozisyon hazırlıyoruz. Rakibimiz son derece iyi organize olmuş, çok tecrübeli oyunculara sahip, sert oyuncular. Kalite olarak bakınca iyi kurgulanmış bir takım. Güçlü bir başlangıç yaptık. Daha sonra onlar kendi oyunlarını dayatmaya çalıştılar, biz baskı yapmaya çalıştık. Özellikle savunmalarında 3., 4. oyuncuları bularak oyunun yönünü değiştirdiler ve bir anda kontrol üstünlüğünü aldılar. Buna rağmen kalemize kolay yaklaştırmıyoruz. İkinci yarı çok istekli başladılar, 3.,5. dakikadan sonra kontrol tamamen bizde. Rakip pozisyona girmeden, kendileri pozisyon yaratmadan biz armağan ettik. Bu sezona sanki damga vuran en önemli şeyler gibi gözüküyor” dedi.

Oyuncuların canla başla mücadele ettiğini vurgulayan Kocaman, “Taraftarlar çok heyecanlı, aynı zamanda soyunma odası da çok heyecanlı. Bir takım eksikliklerimiz vardı, o eksiklikleri gidermek istiyoruz. Bu heyecan dozu olursa, mükemmel bir atmosfer sağlanıyor ki hemen maçın başındaki o güçlü, üst düzey oyunun temel sebeplerinden biri… Maçın başındaki güçlü ve üst düzey oyunun temel nedeni taraftarlarımızın bize verdiği rakibin üzerine gitme gücüydü. Son derece iyi organize oluş bir takımımız var. Yapmaya çalıştıkları şeyleri ısrarla yapmaya çalıştıklarında iyi sonuç alıyoruz. İşler olumsuzluğa doğru gittiği andan itibaren bu sefer tam tersi, geçen seneki, evvelki seneki sezonların birikmiş sıkıntısı bir anda oyunculara dönüyor. Oyuncu ıslıklamak, sürekli ıslıklamak doğru değil. Ama iyi yapıyorlar ama kötü yapıyorlar ama canla başla bir şey yapmaya çalışıyorlar. Bu takımın en büyük gücü taraftarı. Bu kadar travma atlattıktan sonra bu anlamda ne olduğunu anlayamadığım durumu biraz daha doğruya çevirmemiz lazım. Canla başla Fenerbahçe'yi temsil ediyoruz. O ıslıklayanlar eğer şampiyonluk istiyorlarsa ki biz çok istiyoruz, biraz daha dikkatli olmalarında fayda var” diye konuştu.

Aykut Kocaman son olarak, “Böyle olunca büyük takım refleksi olmuyor. Şu periyotta bu çekişmeyi bitirmemiz lazım. Böyle olmaz. Önümüzdeki özellikle kağıt üzerinde zorlu gözüken 6 maçlık periyodun birincisini kazandık. Temel amaç kazanmaktı, puan kaybetmemekti. Sürekli kazanmaya çalışan bir takım için uğraşıyoruz” ifadelerine değindi.

Basın Toplantısı

Maçın ardından düzenlenen basın toplantısında ilk olarak maçı değerlendiren Aykut Kocaman, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İkinci yarıda yenen golden sonra takımda düzenin bozulduğunu belirten Kocaman, “Golden sonraki en kötü reaksiyon bu; düzen bozuldu. Bizim takımımız bir düzen takımı. En büyük gücümüz bu. Son haftalarda bir şeyler oturduğu için puan ortalaması yükseldi. Bugün maç fazlasıyla olsa da lider durumdayız. İlerleyen haftalarda bu çekişmeyi bitiremezsek sıkıntı yaşayacağız. Hep beraber başarı çok güzel bir düşünce örneği ama bunu bir davranış haline getirmemiz lazım. Yapmak için sonuna kadar direneceğiz. Benim kişisel olarak yapım bu. Aynı zamanda bu oyuncu grubunun da karakteri gibi gözüküyor. Hep beraber yapmalıyız. Düşene tekme vurma hali olursa olmaz” dedi.

Dirar'la ilgili de konuşan Kocaman, “Çok güçlü bir karakter. Dirar, zaman zaman hatalar yapıyor. Özellikle 3. bölgede genel olarak bakıldığı zaman yüksek oyunculardan bir tanesi ama antrenör gözüyle bakıldığında olmazsa olmazı bu takımın. Seyircilere söyleyecek bir şeyim yok. Onlar ıslıklarlar. Çünkü bizim ülkemizde doğrularla yanlışlar yer değiştirdi. Oyunu içinde daha fazla kendi için mücadele edenler, daha fazla tutuluyorlar. Bu, bizim takımımız için de geçerli oluyor. Ama takım için 80 metrelik parkuru sürekli gidip gelen, baskı yapan, orta yapmaya çalışan insanlar da hata yapınca bir anda eleştirilerin ortasına yerleştiriliyorlar. Dirar saha dışında da güçlü bir karakter. O olduğu sürece ben de ona bu karakteri için her zaman destek olacağım. Sadece Fenerbahçeli olarak değil, futbolsever olarak; kurumu, takımı için çalışan insanlara ödül vermek için. Her maç en az 5-6 orta yapıyor. Oyuncuları değerlendirirken yararı mı, zararı mı fazla buna bakıyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Son bölümde rakip üzerinde kurulan baskıyla ilgili de konuşan Kocaman, “Özellikle ritim açısından takımdaki iki yönlü oyunculardan bazılarının henüz sakatlık problemi sebebiyle çok randımanlı oynamamız. 5-6 kişilik bir grup var. Bunların sakatlık problemiyle daha kontrollü oynamaları, bizim de oyuncu değişikliği yaparken en büyük endişelerimizden biri oluyor. Birkaç haftayı biraz daha kazanarak geçirmemiz çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Kazanmak için son saniyeye kadar savaştıklarının altını çizen Aykut Kocaman, “Yediğimiz gole kadar sorun gözükmüyordu. Golden sonrası için sorun konuşulabilir. Düzen bozuldu, sıkıntılar biraz daha arttı. Bu maçın en önemli tarafı sahada kazanmak için son saniyeye kadar savaşan bir takım vardı. Bizim için önemli olan tarafı ön plana çıkarmak istiyorum” şeklinde konuştu.

Maç sonu yaşanan gerginlikle ilgili sorulan soruya Aykut Kocaman, “Başımıza gelenlerdeki hata oranlarını anlatmaya çalışırken, ilave etmemiz gereken, özellikle sarı ve kırmızı kartlar sezonun bazı bölümlerinde canımızı yaktı. Her şeye rağmen heyecan, yüksek konsantrasyonun getirdiği gerileme durumunu kontrol etmemiz lazım. Şu an bir şey görmüyorum. Bunu tamamlayan şey saha içindeki davranışlardır” cevabını verdi.

Doğru bildiklerini ısrarla yapmaya çalışacağının altını çizen Kocaman, “İnsanım. Makine değiliz. Bizim baktığımız yerden görünenle diğer taraftan görünen arasında fark var. Anladığım kadarıyla hayata da başka yerden bakıyoruz. Doğru bildiğimi her şeye rağmen ısrarla ve inatla yapmaya çalışacağım. Bugüne kadar bu şekilde mesleki anlamda ayakta kaldım. Biz kendimizi işine, çalıştığı kulübe adamış bir grubuz. Bildiğim doğruları son ana kadar yapabilmek için tüm gücümü kullanacağım. Umarım hatalarım az olur. Hatalarımızı düzeltmeye çalışıyoruz” dedi.

Oynanacak 5-6 maçtan kazanılacak kaç puan hedefe ulaştırabileceğiyle ilgili soruyu Aykut Kocaman, “Bu maçı da koyarak 6 haftalık periyotta temel amaç 18 puan. Fenerbahçe'yi temsil ediyoruz. 18 puandan itibaren deplasmanlardan minimum kayıp çok anlamlı gözükecek. Her takım son derece sert. Her takımın amacı var. Her takım iyi yönetiliyor. O yüzden minimum kayıp demek lazım” şeklinde cevapladı.

Son olarak transfer konusuyla ilgili konuşan Aykut Kocaman, “Bizim en büyük ihtiyacımız, en büyük transferimiz; heyecan güzel, istek güzel ama birikmiş o psikoloji ve bunun yarattığı o gergin ortamı düzeltebilmek. Taraftarımızla sıkıntıları da sevincimizi de aynı anda yaşarsak en büyük transferimiz olacak. Böyle gidersek 10 futbolcu daha alsak yine transfer ihtiyacı doğacak. Her sene 10-12 oyuncu alıyoruz. Sonunda bu hale geliyorsa temel bir problem var ve bunu halledemiyoruz demektir. Temsil ettiğimiz grubun güzel heyecanının içinde oyuncularımızı biraz daha anlayabilirlerse bizim için en büyük transfer olur. İç çekişmenin ötesine taşımam lazım bu takımı” diyerek sözlerini noktaladı.