YETER Kİ KALPTE ENGEL OLMASIN

11.04.2019

YETER Kİ KALPTE ENGEL OLMASIN

Hürriyet gazetesinden Fatih Saboviç, 30 Mart Cumartesi günü oynanan, Bağcılar Belediye Engelli Basketbol Takımı ve 1907 Fenerbahçe Engelli Yıldızlar Basketbol maçı sonrası Takım Yöneticimiz Ogün Karataş ile bir röportaj gerçekleştirdi. Bu keyifli sohbet ve engelli basketboluna gösterdiği ilgi için Fatih Saboviç'e teşekkür ederek röportajın tamamını aşağıda paylaşıyoruz:

1907 Fenerbahçe engelli yıldızlar takımı ile Bağcılar'ın maçı sonrası tek bir şey düşündüm...

Tekerlekli Sandalye Basketbol Süper Ligi'nin 20. haftasında Ahmet Cömert Spor Salonu'nda oynanan maçtaydım. Öyle büyük bir tat aldım ki, o günü ömrüm boyunca unutamayacağım...

YAŞAMIMDA, zihinsel ve fiziksel engel konusuna bakış açılarımı ilk gençlik yıllarımda eski paralimpik milli sporcumuz olan değerli dostum Celal Karadoğan değiştirmişti. Son dönemde ise bir başka paralimpik milli sporcumuz ve yakın arkadaşım Yiğit Caner Aydın 'aydınlanmalarımı' tüm hızımla sürdürmemi sağladı. Onların kattığı fikirler doğrultusunda her daim, “Yeter ki kalpte engel olmasın” deyip, en büyük tutkum basketbolla yeni ufuklara yelken açtım... 30 Mart'ta Ahmet Cömert Spor Salonu tribünlerinde, 1907 Fenerbahçe Engelli Yıldızlar ile Bağcılar Belediye Engelliler Spor Kulübü'nün maçını canlı izledim. İki takım da elinden geleni yaptı, mücadeleyi 88-50 Fenerbahçe ve dostluk kazandı.

'Herkes en az bir kez canlı izlemeli'

1907 Fenerbahçe Derneği sporsorluğunda parkeye çıkan ve bu sezon ilk kez Süper Lig'de yarışan sarı lacivertlilerin gelecek dönemde Başkan Ali Koç önderliğinde tamamen kulüp bünyesine dahil edilmesi planlanıyor. Ekibin bu noktalara gelmesinde İstanbul Engelli Yıldızlar Spor Kulübü Onursal Başkanı Gönenç Gürkaynak ve genel menajer Ogün Karataş ile çok sayıda ismin emeği büyük... Ben de, Karataş ile sohbet ettim ve emektar spor insanı, “Bizi asla yalnız bırakmayan 1907 ÜNİFEB ve ÜNİGFB'ye teşekkürler. Herkes, bizi en az bir kez canlı izlemeli” diye başladı söze...

'Çubuklu ile oynamanın tarifi imkansız'

OGÜN Karataş, şu şekilde devam etti: “Tekerlekli sandalye basketbolunda 25-26. yılımdayım. Beşiktaş ve Galatasaray bu işe girince F.Bahçe'nin de girişini hayal etmiştim. Geçmişte, 'Renklerimiz sarı lacivert olsun' isteğinde bulundum. Şu an ise 1907 Fenerbahçe Derneği ile sponsorluğumuz bulunuyor. Fenerbahçe ile kaynaşıyoruz. Gönenç Gürkaynak Bey'in desteği çok önemli. Sayın Ali Başkan da, genel kurul sonrası branşın açılacağını belirtmişti. Bu yıl ilk kez çubukluyla sahadayız. Bu tarifi imkansız bir his...”

BAĞCILAR BELEDiYE BAŞKANI ÇAĞIRICI:

GEREK Bağcılar Belediye Engelliler Spor Kulübü'ne, gerekse Bağcılar'da hizmet veren Engelliler Sarayı'nda vatandaşlara verilen hizmetlere öncülük eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Hürriyet'e konuşurken şunları söyledi: “Engelli kardeşlerimiz, kendilerine imkan verildiğinde neler yapabileceklerini gerek spor, gerekse katıldıkları etkinliklerde bize en iyi şekilde gösteriyor. 2014 yılında Süper Lig'e namağlup olarak çıkan engelli basketbol takımımız da bunun en güzel örneklerinden biri. Eminim ki Süper Lig'de F.Bahçe, G.Saray ve Beşiktaş gibi Türkiye'nin en büyük takımlarıyla mücadele eden sporcularımız adım adım şampiyonluğa ilerleyecek.”

TARAFTARLARI BEKLiYORUZ

BAĞCILAR Belediye Engelliler Spor Kulübü Koçu Emrah Elban, şöyle konuştu: “Sporcularım gibi bedensel engelli bir birey olduğum için onlarla daha rahat empati kurabiliyorum. Branşımız engellilere olan bakış açılarını tamamen değiştiriyor. Bize bu imkanları veren belediye başkanımız Sayın Lokman Çağırıcı, kulüp başkanımız Sayın Fatma Şahin ve yöneticimiz Sayın Hamza Doğan'a çok teşekkür ederiz.”