Yüksek Divan Kurulu Nisan Ayı Olağan Toplantısı Yapıldı

28.04.2018

Yüksek Divan Kurulu Nisan Ayı Olağan Toplantısı Yapıldı

Fenerbahçe Spor Kulübü Yüksek Divan Kurulu 2018 Nisan Ayı Olağan Toplantısı Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde gerçekleştirildi. Kurul Başkanı Vefa Küçük yönetimindeki toplantıya Başkanımız Aziz Yıldırım, Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve çok sayıda YDK üyesi katıldı. Toplantıda, YDK Başkanı ve YDK Başkanlık Divanı Üyelerinin seçimi de yapıldı ve Vefa Küçük yeniden YDK Başkanlığı'na seçildi.

Toplantıda 2-3 Haziran'da yapılacak Seçimli Olağan Genel Kurulda Başkanımız Sayın Aziz Yıldırım ve eski Asbaşkanlarımızdan Sayın Ali Koç, YDK Başkanı Vefa Küçük'ün çağrısı üzerine kürsüye gelerek, el sıkıştı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, vatan savunması uğrunda şehit olan asker ve polislerimiz, tüm şehitlerimiz, Kulübümüzün kurucuları, vefat eden yönetici, sporcu, kulüp çalışanları ve taraftarlarımız için yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın hep bir ağızdan söylenmesiyle toplantı başladı.

Kurul Başkanı Vefa Küçük'ün açılış konuşmasının ardından, son YDK toplantısından bu yana vefat eden üyelerin isimleri ile YDK üyesi olmayı hak eden 101 üyenin isimleri okundu.

Vefa Küçük: “Seçimler Türkiye'ye hayırlı olsun”

YDK Başkanı Vefa Küçük, yaptığı açılış konuşmasında, YDK başkanlığına yeniden aday olduğunu, mevcut 4 arkadaşının da YDK Başkanlık Divanına adaylıklarının sürdüğünü söyledi. Vefa Küçük, “2018'de iki seçimin yapılacağı Fenerbahçe'nin yanında bir de ülkemizde başkanlık ve milletvekili seçimi gündeme geldi. Hem bizim seçimin hem 24 Haziran'daki seçimlerin ülkemizin yararına olmasını temenni ediyorum. Biz divan kurulu olarak geçmişten gelen geleneğimize devam ederek seçilmiş başkanın yanında duayen üyeler olarak daima yönetimlerimizin yanında onları destekler olarak devam edeceğiz 2-3 Haziran'da sandıktan çıkacak yönetime de desteğimiz devam edecek. Biz de galip gelene saygımızı sürdüreceğiz” dedi.

Vefa Küçük otobüs kurşunlanması olayındaki tutumumuzu hatırlattı

3 Mayıs 2018'de Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün Kulübümüzü ziyaretinin 100. yılını ve kuruluşumuzun da 111. yılını kutlayacağımızı hatırlatan Vefa Küçük, olaylı Beşiktaş maçına da değinerek “Beşiktaş kulübüne saygı duyuyorum. Biz 3 büyük kulübün divan başkanları bir araya geliyoruz barışçı mesajlar veriyoruz. Çıkmama kararı onlarındır. Saygı duyuyoruz. 3 sene evvel biz ne yaptık otobüsümüz kurşunlandığında? O zaman sayın başkan ve yönetim failler bulunana kadar liglere ara verelim eğer bulunmazsa biz devam etmeyeceğiz dedi. Biz divan olarak yönetimimiz yazılı ve şifahi tavsiyede bulunduk ve sözlere itibar edelim ve kaldığımız yerden lige devam edelim. Bizden yana Türk sporuna bir ayrılık gelmesin dedik. Sağ olsun başkan da bize uyarak failler bulunan kadar ligden çekiliyoruz lafını geri çekti. Biz yönetimi aklı selime davet ettik. Diğer kulüp maça çıkmama kararı aldı. Onların tutumu bu bizim canımıza kast edilen olaydan sonra tutumu bu. Takdirlerinize bırakıyorum” dedi.

Şekip Mosturoğlu: “Hakem maça devam etmeme konusunda Beşiktaş'ı cesaretlendirdi”

Daha sonra Yönetim Kurulunun Faaliyet Raporunu okuyan Şekip Mosturoğlu, Beşiktaş kupa maçının tatil edilmesine değindi. Bu olayların kumpas olduğunu kamuoyuna açıkladıklarını, Sayın Cumhurbaşkanı'nın da kumpas olduğunu ifade ettiğini söyleyen Mosturoğlu, “Müsabakanın hakemi gerek bu olaylardan olumsuz etkilenerek gerekse tecrübeli bir hakem olarak devam etmeyerek maça devam etmemeleri konusunda Beşiktaşlı oyuncuları cesaretlendirdi. Beşiktaşlı oyuncuların da provokasyonu sonucu maç devam edecekken tatil edildi” dedi. Bu süreçte yaşananlarının 3 Temmuz sürecine benzediğini söyleyen Mosturoğlu, “Bu şer odakları bilmelidir ki bu sefer karşılarında başkanı ve yönetimi tutsak edilmiş bir camia yoktur” dedi. “Bu durumun, bu şer odaklarına karşı her an tetikte olmamız gerektiğini gösteriyor” diyen Mosturoğlu, YDK ve Kongre Üyelerine bu süreçte gösterdikleri dirayet nedeniyle teşekkür ederken, “Aykut Kocaman da bir kez daha bir teknik direktörden daha fazlası olduğunu göstermiştir” dedi. Mosturoğlu, ertelenen maçta Beşiktaş'ı eleyerek finale çıkacaklarını ve kupayı alacaklarını söyledi.

Devam eden dava ve soruşturmalar (Fenerbahçe'ye kumpas kuranlar ve otobüsün kurşunlanması), üniversite, satın alınan arsa ve temeli atılan ve yapımı süren Fenerbahçe Evleri'nden bahseden Mosturoğlu şubelerin başarılarına da değindi. Mosturoğlu'nun, Fenerbahçe Doğuş'un üst üste 4. kez Final Four'a kaldığını hatırlatması salonda büyük alkış aldı.

İki başkan adayı da kürsüde

Denetim Kurulu raporunun okunmasının ardından yeniden söz alan Vefa Küçük; Haziran'daki Seçimli Olağan Genel Kurulda başkan adaylığını açıklayan Başkanımız Aziz Yıldırım ve eski Asbaşkanlarımızdan Ali Koç'u kürsüye davet etti. Kürsüye gelen Aziz Yıldırım ve Ali Koç birlik fotoğrafı verdi. Başkanımız Aziz Yıldırım'ın, “Aslında bugün bizim seçimimiz yok, seçimi olan Vefa Bey. O nedenle diğer YDK Başkan adayı da kürsüye gelsin onları el sıkıştıralım” demesi üzerine Vefa Küçük karşısında YDK başkan adaylığını açıklayan Ufuk Aydın da kürsüye geldi.

Aziz Yıldırım: “Tek amacım Yargıtay kararıyla beraat etmek”

Kürsüde kısa bir konuşma yapan Başkanımız Aziz Yıldırım, “Hepinize teşekkür ediyorum. Yeni bir süreç başlıyor. Bu son 6 yıllık sürede benim tek bir isteğim var: Yargıtay kararıyla beraat etmek. Fenerbahçe'ye 20 yıl başkanlık yapmak benim için onur ve şereftir, aileme bırakacağım en büyük mirastır. Benim Fenerbahçe'de başkan olup olmamak gibi bir beklentim yok. Koltuğu bırakamayıp gitmemek gibi bir sıkıntım ve korkum yok. Böyle olsaydı 1 Milyon Üye projesini hayata geçirmezdim. Fenerbahçe'yi halka açtım. Aziz Yıldırım Yargıtay kararıyla beraat edince benimle birlikte 2011'de yönetim de yer alan tüm yöneticiler de beraat edecek, Fenerbahçe beraat edecek. Fenerbahçe'nin üstündeki o kara leke kalkmış olacak. Yoksa Fenerbahçe'de bir başkanlık gibi benim bir arzum beklentim yok. Bu kulübün kapısında bekçi olmaya hazırım” dedi.

Ali Koç ise, “Başkanımızdan sonra konuşmak olmaz. Seçim hayırlı uğurlu olsun. Her şey Fenerbahçe için” dedi. Vefa Küçük de “İşte Fenerbahçe bu” dedi.

Vefa Küçük yeniden YDK Başkanlığı'na seçildi

Toplantıda daha sonra seçimlere geçildi. Açık oylama sonucu YDK Başkanlık Divanı Üyeleri Nejat Akdoğan, Suavi Eman, Hasan Çolakoğlu, İpek Uçar olarak yeniden seçildi. Yapılan gizli oylamada 296 oy kullanıldı ve 283 oy alan Vefa Küçük, YDK Başkanlığı'na yeniden seçildi. Diğer aday Ufuk Aydın ise 13 oy aldı. Seçim sonrası yeniden kürsüye gelen Vefa Küçük bir teşekkür konuşması yaptı. Küçük, “Beni tekrar 3 yıllık dönem için Yüksek Divan Kurulu Başkanlığı'na seçtiğiniz için hepinize teşekkür ederim. Buna layık çalışmalar yapacağız" dedi.