2017– 2018 SEZONU SÜPER LİG MAÇLARI 14. HAFTA

05.12.2017

2017– 2018 Sezonu Süper Lig Maçlari 14. Hafta

Haftanın özeti ve Fenerbahçe - Kasımpaşa Maçı : (4 –2)

Zirvenin şeklini değiştiren bir hafta yaşandı. Fenerbahçe, 6 puan gerisinde olduğu lider Galatasaray'ın Beşiktaş yenilgisi sonrası puan farkı da 3 e indi. Ne var ki bu kez lider değişti ve yeni lider Başakşehir ile de zaten 4 puan fark vardı. Tabii şampiyonluk ümitleri de böylece fazlalaşmış oldu.

Sezonun 14. Haftası'nın Gösterdikleri:

 • Galatasaray'ın yenilgisi kadar Beşiktaş karşısında ki zayıflığı daha çok konuşuldu bu hafta. Başakşehir'in liderlikte ne kadar süre ile kalacağı da bir başka merak konusu. Averajla 3. durumda yer alan Fenerbahçe ile aynı puana sahip Beşiktaş'a bu hafta Kayserispor da eklendi. Zirve yarışı için onların altında sadece 2 puan farkla yer alan 2 takım daha var. Son haftalardaki aldıkları sonuçlarla yükselen Bursaspor ile Göztepe' de iddialı takımlar arasına girmiş oldular.
 • Bu 7 takımdan sonra gelen Trabzonspor'un da son haftalarda aldığı sonuçlarla epey yükselmesi de dikkat çekmekteyse de aynı takım için başarılı bir futbol oynamakta olduğunu söylemek ise olanaksız.
 • Düşme hattının içinde yer alan takıomlar arasında Karabükspor'un işi her geçen hafta daha da güçleşmekte. Devre arasında alınacak tedbirler sonrası hangi takımların düşmekten kurtulacağı da görülmeye başlayacaktır.
 • (Puan cetveli sıralamalarının Ziraat Türkiye Kupası maçlarına, takımların ertesi yıl hangi aşamalardan itibaren katılacaklarının belirlenmesinde de rol oynadığı unutulmamalıdır.)
 • İzlenen Diğer Maçlar:
 • Derbi maçında Beşiktaş, Galatasaray'ı 3 – 0 yenerken belki altı gollü bir farkla hezimete uğratamadı ama kaçan goller ve yaratılan baskı da bir hezimet gibiydi. Sonradan gösterilen özetlerde yapılan bir sayıma göre Beşiktaş'ın rakip kalede % 100 lük tam 15 adet gol pozisyonuna girmesi de bir hezimet sayılmalıdır. İlk yarı Beşiktaş'ın hâkimiyeti altında geçse de bunun maçı farklı bir galibiyete götüreceği pek anlaşılamamıştı. Yapılan ve gole ulaşması dahi düşünebilinecek Galatasaray akınları nedeniyle maç beraberlik ile dahi bitebilirdi. 31. dakikada çok pasla rakip kaleye giden Galatasaray, son vuruş gol getirmiş olsa öne dahi geçmiş olabilirdi. İlk yarının beraberlikle bitmesi sonrasında her sonuç beklenmekteyken günün her durumda kurtarışlarıyla başarılı futbolcusu Muslera ikinci yarı başlar başlamaz yaptığı bir hata ile takımını yenik duruma düşürdü. Bu hatayı yapan kaleci böyle başarılı bir futbolcuyken belki de futbol hayatında hiç yapmadığı bir hatayı yaparak takımını 1-0 yenik duruma getiriyordu. Bu gol maçın gidişini de tamamen değiştiriyor ve Beşiktaş ezici bir futbol oyamaya başlıyordu.Böylesi bir maçın dakikalarla anlatılacak, kaçan gollerin dışında başka hiçbir önemi de kalmıyor.
 • Atiker Konyaspor'u deplasmanda 0 – 3 yenen Bursapor'un bu maçı Fenerbahçe maçı nedeniyle izlenememiştir.
 • Trabzonspor,Antalyaspor'u 3 – 0 yenerken çok garip bir maç izlendi. Bu maçın değil üç farklı kazanılması, Trabzonspor'un beraberlik almasının dahi çok güç olduğu bir maç izlendi. Maçın ilk 40 dakikası Antalyaspor'un beklenmedik şekilde ki etkili ve baskılı futbolu çok sayıda gol pozisyonlarına girmelerini de sağlamaktaydı. Oysa Trabzonlu taraftarlar tribünleri doldurmuş ve tezahüratlarını eksik bırakmıyorlardı. Tarafların bu şekilde oynadıkları futbol ile 41. Dakikaya gelinmişti ki Burak'a havadan gönderilen bir topta kalecinin çıkmış olduğunu görerek çevirdiği topa savunma müdahale ettiyse de top ağlarla buluştu ve beklenmedik bir şekilde Trabzonspor 1 – 0 öne geçiverdi. Trabzonspor'un ilk gol pozisyonu golle sonuçlanmıştı. İkinci yarıda da aynı Antalyaspor'un baskılı oyunuyla başladı ve devam ederken 57. dakikada Onur müthiş bir kurtarış yapmasa beraberlik gelmekteydi.Bu kurtarıştan 1 dakika sonra ise çok ender görülen bir akın sonrası N'Doye durumu 2 – 0 a getirirince konuk takımın da gayretleri sona erdi Bu ilginç maç 88 dakida Burak'ın attığı 3. Gol ile beklenmedik bir sonuçla tamamlanmış oldu. Böylece son 5 maçında Trabzonspor beklenmedik bir şekilde 1 beraberlik ve 4 galibiyetle 13 puan almış oldu.
 • Gelelim Fenerbahçe'nin maçına.
 • Fenerbahçe – Kasımpaşa Maçı

Fenerbahçe'nin; gene mutlaka kazanması gereken bir maçıydı. Alınacak 3 puan Şampiyonluk yolunda için ilerlemenin artık daha kolay olacağını anlatacaktı. Maç başlar başlamaz da tüm takımın bunu anladığı ve maç kazanmak için ne yapmaları gerektiğini 11 kişinin de özümsemiş olduğu hemen fark edildi.Her topa, topun yakınlarındaki 3 kişi hamle yapmakta ve bu hamle sonrası topa ulaşan oyuncunun yakınında pas verebileceği birkaç oyuncu daha bulunmaktaydı.

Bu futbol şekli hemen rakibi hamle yapamaz hale getirip kapanmalarına neden oldu. Kapanan takımlara karşı ceza sahasına yakın paslaşarak hücuma geçme zorluklarına karşı çareler bulunmuştu. Tabii ki sağ ve sol açıklardan akınlar yapılacak boşluk anlarında da ortadan girilecek ve gerekli şutlar atılacaktı. İşte Fenerbahçe takım olarak; rakibin direncine, teknik kapasitelerine fizik güçlerini de eklemlerine karşı bu futbolu oynayarak kimine göre yılın en iyi futbolunu ortaya koymaktaydı.

Karşı takım kapandığında pas verecek takım arkadaşlarını bulmak zorlaşır. Ne var ki Fenerbahçe takımında gole yakın oyuncular, Aatıf, Alper, Dirar ve Guliano ilerde top bekleme ve top kaptırmalara neden olmak yerine rakip ceza sahasından geriye doğru yaptıkları koşularla pasları aldılar. Özellikle Guliano serbest oynaması durumunda çok daha fazla yararlı olduğunu bir kez daha gösterdi. Rakip oyuncu geride kalınca da ayaklarına gelen topları çok iyi değerlendirerek paslaştılar ve gollere ulaştılar. 4 gol de bu şekilde paslaşmalarla geldi zaten. Yedek başlayan Valbuna'ın da oyuna girdiği son yarım saate buna hiç aldırmadan gösterdiği performans ile attığı gol de takımdaşlık örneklerindendi. Açıklardan yapılan akınlarda Şener başta olmak üzere iki kanattan da yapılan akınlarda diğer 3 oyuncu da çok başarılı çıkışlar yaptılar.

Yenilen ilk gol frikikten seken topla geldi. Barajlardaki oyuncuların başlarıyla bu topları ya vurarak uzaklara göndermeleri ya da çarpmamalarını sağlamaları gerekir. Yoksa Volkan gibi kaleciler bu golde olduğu gibi kontrpiye de kalırlar. 2 gol ise rakipten bu kadar başarılı bir akın beklenmediğinden geldi diyebiliriz. Çok pasla geldiler ve farkı ancak 2 ye indirebildiler. Bu yenilen gol Fenerbahçe 3 -1 öndeyken olsa tehlikeler de doğabilirdi.

Sonuçta Fenerbahçe yenilgiler sonrası diğer kulüpler gibi hocalarını, oyuncularını suçlama yerine Aziz Başkan ile Yönetimin hep birlikte onlara arka çıkmaları liderle aralarındaki farkı azalttığı gibi Fenerbahçe'nin uzun zamandır görülmediği kadar “Takım Olma” konusunda ilerlemesini sağladı.

Bilinen Veya Bilinmeyen Bazı Önemli Futbol Gerçekleri

 • Bu sütunlarda her hafta farklı bir konu seçilerek üzerinde durulmayan ama gerçeklerde önemli yer tutan genel futbol konuları ele alınacaktır. Oynanan haftanın maçlarından sonra ele alınacak konu seçilerek devam edilecektir

14. Savunmacıların Başarılarındaki Taktikler

 • Günümüz savunmacıları da artık golcüler kadar önemli ve tecrübeli olmuşlardır. Birkaç noktadan bu görüşü ispatlamak artık kolaylaşmıştır:
 • 1-Mehmet Topal'a İspanya'da futbol oynarken verilen “Ahtapot” adı veya futbol açısından ünvanı onun savunma kabiliyetindeki bir özelliğinden ileri gelmektedir. Herkes 2 ayağı ile futbol oynarken Mehmet Topal sanki bir “ahtapot” gibi 6 ayağı varmışçasına ayaklarını uzatarak rakibe hücum olanağı vermediği gibi bazen topu kendi ayağına geçiriverdiği için verilmiştir.bu unvan. Bu başarı aslında bir forvet oyuncusunun çalım atmasına benzer. Kendisini ve bir ayağını arkası dönük bir forvetin sağından gösterip onun kaçırdığı topa solundan ayak uzatmasıyla hücumu engellenir.
 • 2-Marke görevi aldığı rakip oyuncunun ona çok yakın durarak aynı toplara ayak veya kafa uzatması çoğu zaman faul ile sonuçlanır. Bu fauller bazen de gol yemekle sonuçlanınca da kusur haklı olarak o savunmacıda aranır. Bu nedenle şimdi akıllı savunmacılar markajları altındaki futbolcuların gerilerinde durmaktalar. Arkadaşları da bu oyuncuları boşta sanarak ona pas göderdiklerinde çok hızlı bir şekilde çıkarak gelen topu uzaklaştırmaları epey kolay olmaktadır.
 • 3-Kornerler ile kaleye yakın faullerde adam markajı pek çok tehlike taşır. Penaltı yaratması bir yana geriden koşarak gelen rakip oyucuların kafa vuruşlarını engellemek epey zordur. Bu nedenle akıllı savunmacılar ve hocaları alan savunmasını akıllı bir şekilde yöneterek daha başarılı olurlar. Burada dikkat edilecek ola gelen topun falsosunu, eğimini iyi anlayıp kafa veya yerden gelenlerde ayak ile vurabilmektir. Bu toplarda daha çok forvet elemanlarının faul yaptıkları da görülmektedir.
 • Bu akılcı savunmacı taktiklerini düşündükçe 3ten çok daha fazla şıklar da eklenebileceğini göreceksiniz.
 • Gelecek yazıda buluşmak üzere.

YMM. Okan İnanç

okaninanc@mynet.com

http://www.yenicagymm.com/