2017 – 2018 SEZONU SÜPER LİG MAÇLARI 7. HAFTA

02.10.2017

2017 – 2018 Sezonu Süper Lig Maçlari 7. Hafta

Haftanın özeti ve T.M.Akhisarspor - Fenerbahçe Maçı : (1 –0)

Fenerbahçe'nin 3 puan daha kaybettiği haftada, liderlik için önde olan Galatasaray ise kazandığı 3 puana ek olarak rakiplerinin kaybettiği puanlar olan 5 puanı daha kazanmış olarak Milli maç arasına girildi.

Sezonun 7. Haftası'nın Gösterdikleri :

 • Haftanın maçlar kadar kaybedilen veya kazanılan puanlar kadar önemli asıl olayı ise “Türk Hakemleri”nin hataları ile nasıl ve nedenbu hataları yaptıklarının araştırılması düşünceleri oldu. Bu araştırılma istekleri sonrası bakalım ne sonuçlara varılacak. En büyük zararı gören takım ise gereksiz kırmızı kartlarla bu haftada da 9 kişi bırakılan ve bu 4 oyuncusunu gelecek haftalar için kaybetmiş olan Fenerbahçe oldu.
 • Fenerbahçe; Beşiktaş derbisinde nasıl oyuna egemen olan taraf olduğu halde 3 puan kaybettiyse 7. haftada oynanan Beşiktaş – Trabzonspor derbisinin de galibiyeti arayan tarafı konuk takım oluyordu. Medyanın takımlar hakkında görüşlerini sunarken nasıl hatalı yorumlar yapmakta olduğu da böylece ortaya çıkmakta.
 • Bu haftaya da topladığı puanlarla lider olarak kapatan Galatasaray damgasını basarken en yakın durumdaki lig ikincisi Beşiktaş ile arasındaki puan farkı 5 e çıktı. Ne var ki ligin henüz¼ i dahi tamamlanmamış durumda. Bu 2 takımı beklenmedik takımlar izlerken Fenerbahçe ile liderin arasında 8 puan fark bulunması da gene beklenmedik bir durum.
 • Ligin en üstünden en altına kadar yapılacak yorumlar için “köprülerin altından akacak çok sulara göre” durumlar da çok değişeceğinden hala yorum yapmak yanlış olacaktır.
 • İzlenen Diğer Maçlar:
 • (Yayıncı kuruluş spikerinin yanında yer alan sözde yorumcular Galatasaray ve Beşiktaş'ın maçlarında sadece bu 2 takım hakkında konuşarak açıkça taraf tuttular.)
 • Kendi sahasında Kayserispor, Bursaspor'u 3 – 1 yenerken oyuna etkili başladıysa da 15. dakikada bulduğu gol sonrası sahayı rakip takıma bıraktı. Bursaspor maçın başından itibaren presli bir futbol oynamaktaydı . Bu presler nedeniyle Kayserispor savunması 38. dakikada yedikleri beraberlik golüne kadar 4 adet top kaybı yaptı. Bunlardan 38. dakikadaki de beraberlik golünü getirdi. İkinci yarı karşılıklı akınlarla başladı. Milli takıma da seçilen Kaleci Harun gole izin vermezken ilerleyen dakikalarda hücum üstünlüğü de ev sahibi takımın eline geçti ve maçın sonlarına doğru beraberliği arayan Bursaspor hücum üstünlüğünü ele geçirdiyse de, 88.dakikada da kontratak sonucu kaleye yakın çaprazdan Mendes güzel bir vuruşla skoru belirledi.
 • Kendi sahasında Galatasaray, Kardemir Karabükspor'u 3 – 2 yenerken başlangıçta rahat bir futbol oynamaktayken 2 -2 sonrası çok zorlandı. Tribünlerin dolu olduğu maçta devamlı tezahürat yapılırken bir yanlış dikkat çekti. Konuk takımın ani ataklarında seyircilerin arasındaki bir kişinin defalarca düdük çalması ve bunun önlenmemesi sanki “hakem oyunu durdurmuş izlenimi” yarattı. (ikinci yarıda bu ses duyulmadı.) Galatasaray baskılı futbolunun karşılığını, 17. dakikada kale direği dibinde yaşana karambol sonrası kalecinin karşıladığı topun önüne gelmesiyle vuruşu yapan Rybka ile aldı. Maçın ne şekilde seyredeceği anlaşılmadan 5 dakika sonra Maicon'un golüyle fark 2 ye çıktı. Karşılıklı akınlarla devam eden maçtaBelhanda'nın hatası sonrası kaptırılan top ile Yatabare27.dakikada farkı bire indiriverdi.Kalan dakikalar ve ikinci yarı başları karşılıklı akınlarla iki tarafın da gol aramasıyla geçerken Galatasaray defansının çok zorlandığı ve halen tam oturmamış olduğu son dakikalara kadar izlendi. Sonra hakemin tartışmalı kararı sonrası attığı penaltı golüyle Seleznyov durumu 84. dakikada 2 -2 ye getirince herkes Galatasaray'ın 2 puan kabettiğini düşünmekteydi. Seyirci dahi gol arayan takımını destekleyecek tezahüratlar yerine maçı izlemekteydi. Uzatmalarda Maicon kendisinin 2. takımının 3. ve galibiyet golünü atarken taraftarlarını da çok mutlu etmekteydi.
 • Kendi stadında Beşiktaş Trabzonspor ile 2 -2 berabere kalırken iki takımın da zaafları ortaya çıktı. Bir kısmı Trabzonlu taraftarlara ayrılan tribünler doldurulmuş ve Beşiktaşlılar'ın yüksek desibelli tezahüratlarıyla maç başladı. İlk 10 dakikasında iki takımın da hücumu düşündüğü maçın 13. dakikasında boş kalan Babel'in önüne gönderilen topa ceza sahası dışından yaptığı sertvuruşla Beşiktaş'ın golü geldi. Gene her maçta olduğu gibi yenik takımın akınları çoğalarak maç devam etti. Henüz 20.dakika dolmuştı ki 3 pasla kaleye yaklaşan Trabzonspor'a Beşiktaş savunması tarafından pres uygulanmayınca çaprazdan Olcay'ın sert vuruşu durumu 1 – 1 e getirdi. Gol sonrası sevinç gösteriminde bulunmayan Olcay, eski takımı olan Beşiktaş'ın taraftarlarınca da alkışlandı. Beraberliğe rağmen akınlar karşılıklı olarak devam etti. Beşiktaşlı oyuncular içinden Talisca maçın en iyi oyuncusu olarak izlenirken, Medel'in bu takıma uygun olmadığı görüldü ve bir de Tolgay'ın da yaptığı çok sayıda hatalar dikkat çekiyordu. Her iki takım da galibiyet golünü atabilecek bir durumdayken bir karambol sonrası topu önünde bulan Lens 58.dakikada durumu 2 – 1 yaptı. İlerleyen dakikalarda Fabri'nin gollük kurtarışları olmasa Beşiktal çok erken beraberliği sağlayacakken beraberlik golü 80. dakikada Rodellega tarafından atıldı. Beraberliğe rağmen uzatmalar dahil kalan dakikalarda Trabzonspor karşı kaleye daha fazla giderken bu akınlara karşı Beşiktaş savunmasının zayıf kaldığı görüldüyse demaç beraberlikle sonuçlandı.
 • Gelelim Fenerbahçe'nin maçına.

Teleset Mobilya Akhisarspor – FenerbahçeMaçı :

Hakem Bülent Yıldırım'ın hatalarının tümünün Fenerbahçe aleyhine gerçekleştiğini ve en az 1 puan dahi alınamadan maçı bitirdiğini herkesinkabul etmesi gerekse de bu maçtaki Fenerbahçe'yi de ele almak gerekir. Kazanılan son puanların Fenerbahçe'yi coşturacağı düşünülürken bu maçta tersi oldu ve rakibi Fenerbahçe ile oynadığı için kendilerini göstermek amacıyla sahaya çıktıklarını gösterdi.

Her ne kadar ilk 25 dakika rakibe akın yapma fırsatı dahi vermeyen bir Fenerbahçe baskısıyla oynandıysa da bu futbol bal vermeyen arıların akınları gibiydi. Her savunma gibi uzun boylu savunmacılardan kurulu rakibe savunmaya yerleştiklerinden sonra yapılacak ortaların gole yaklaşma olanağı tanımayacağı bilinirken, Fenerbahçe 9 kişi kalıncaya kadar böyle oynadı. Zaten 9 kişi kalan bir takımın liglerde 1 gol dahi atması tamamen rakibe kalmıştır.

Takımın en iyisi olan Valbuena'nın top ayağına geldiğinde ne yapacağını bilemeyerek topu ayağında çok tutması ve çalımları sonrası çoğu topu da kaptırması bu konuda takımın hazırlığının bulunmadığını gösteriyordu. Fenerbahçe savunması kendi arasında olsun, orta saha oyuncularıyla olsun paslaşmalar yaparken rakip takım kendi sahasında çoktan yerleşmiş olmaktaydı. Oysa kalecini eline geçen toplarda dahi bu kalitede bir takımın 3 pasta rakip kaleye ulaşabilmesi gerekir. Açıklarda oynayan futbolcuları koşarken yapacakları ani ortalara en az 2 arkadaşının koşarak vuracak pozisyona girebilmeleri gerekir. İşte eksik olan bu akınlardı.

Takımın kondisyonunun da çok iyi olmadığının anlaşılacağı pozisyonlar da yaşandı. Örneğin geride ayağına gelen bir topu ilerideki oyunculara atmak için ileriye bakan oyuncular için markajdan kurtulup o pası almak için boşa kaçan oyuncu sayısının hep bir kişi olması da bunu göstermekteydi. Oysa o pası almak için en az 3 kişi geriye, yana, ileriye koşmaya başlasa savunma hangisini tutacağı konusunda tereddüt yaşarken pası verecek olanın alternatifleri de çoğalacaktır.

Türkiye de siyaset, yayıncılık, medya bozulmuşken, futbolun da ona ayak uydurarak bozulacağı tabiidir. Bu bozulmalara ayak uydurmak isteyecek hakemlerin bu kadar çok hata yaparak bazı takımlara zarar vermeleri de kaçınılmazdır. Önemli olan taraftarların kulüp sevgilerini her şeyin üstünde tutmalarına ek olarak bu kulüplerde ön planda olanların da şerefleriyle bu mücadeleyi sürdürmeleridir.

Bilinen Veya Bilinmeyen Bazı Önemli Futbol Gerçekleri

 • Bu sütunlarda her hafta farklı bir konu seçilerek üzerinde durulmayan ama gerçeklerde önemli yer tutan genel futbol konuları ele alınacaktır. Oynanan haftanın maçlarından sonra ele alınacak konu seçilerek devam edilecektir.

7. Hakemlerin Vakit Geçirmelere Karşı Yapabilecekleri

Hakemlerin fahiş hataları neredeyse futbolumuza karalar çalmak üzere. Bu hatalar kadar olmasa da küçük ama bazen verdikleri zararların büyük olduğu hatalar da bulunmakta. Bu büyük hatalar ve nedenlerini başka incelemelere bırakarak daha küçük hataları da ele alabiliriz.

Ligimizde tüm maç boyunca olsun son dakikalarda olsun vakit geçirmek için olmadık çareler bulunması artık hemen hemen her takım oyucuları tarafından uygulanır hale gelmiş olduğu gibi hakemlerin de buna karşılık aldıkları önlemler yok gibi. Örneğin maç boyu vakit geçirerek skoru koruma gayretindeki bir kaleciye maçın bitimine 5-6 dakika kala sarı kart göstermeleri gibi. Bu sarı kart o sırada oynanmakta olan maça ne bir katkı yapar ne de o etik olmayan davranışlar içindeki takıma bir zarar verir. Oysa maçın başında bu gecikmelere karşı bir ikaz ve sonra geçen 10 -15 dakika kadar daha devamı halinde de sarı kart gösterebilirler.

Asıl önemli örnek ise sahteliği hemen anlaşılan sakatlanmalardır. Sakatlığın sahteliği ise 3-4 dakika yerde yatıp tedavi hatta sedye isteyen bir vakit geçiricinin çizgi dışına çıkar çıkmaz ayaklanıp hakemden giriş izni istemesi ve anında da o izni alarak koşarak oyuna girmesidir. Oysa Amerikan Futbolu'nu izlemiş olanlar bilir. Orada hakemlerin kısa süreli olarak oyuncuları oyundan atma cezası vardır. Yardımcı hakemler suçuna göre verilen o süre cezası dolmadan o oyuncunun maça girmesini önlerler. Tamam dünya futbolunda bu tür ceza yoktur ama sakatlanan futbolcuya tekrar maça girme iznini vermek hakemin elindedir. En azından maçın kaç dakika durmasına neden olmuş ise o oyuncuyu o süre kadar görmezden gelip oyuna almama yetkileri vardır. Bunu birazcık uygulayacak olsalar inanın bu sahte sakatlanmalar ile oyun dışına çıkmalar da o kadar azalacaktır.

Futbolu severek izleyenler ; halen gittikçe bozulmakta olan futbolumuzun, tekrar sevilecek hale getirilmesini beklemekte.

Gelecek yazıda buluşmak üzere.

YMM. Okan İnanç

okaninanc@mynet.com

http://www.yenicagymm.com/