17. Akdeniz Oyunlari'nin Kapaniş Töreni Yapildi

01.07.2013

17. Akdeniz Oyunlari'nin Kapaniş Töreni Yapildi

Mersin’in ev sahipliğinde 20-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen, 24 ülkeden 2 bin 994 sporcunun katıldığı ve 32 branşta mücadele verdiği 17.Akdeniz Oyunları’nın kapanış töreni  Mersin Stadyumu'nda yapıldı.

Mersin Stadı'nın kapanış törenine Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi Başkanı Amar Addadi ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve Kabine üyeleri de katıldı.

ICMG Başkanı Addadi, kapanış törenleri öncesinde yaptığı konuşmada, kısa bir hazırlık süresine rağmen başarılı bir organizasyon yapıldığını vurgularken, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ise Mersin'in artık unutulmazlar arasındaki yerini aldığını kaydetti.

Sporculardan oluşan Akdeniz kortejinin geçişiyle başlayan kapanışta, 17. Akdeniz Oyunları'nın ev sahibi Mersin ile bir sonraki oyunlara ev sahipliği yapacak İspanya'nın Tarragona şehri arasında bayrak devir teslim töreni yapıldı.

Türkiye, 9 günde 83 Madalyayla Rekor Kırdı
Mersin’in ev sahipliğinde düzenlenen XVII. Akdeniz Oyunları’nda müsabakalar kıyasıya bir mücadeleye sahne olurken, geride bırakılan 9 günde 83 madalya kazanan Türkiye ise kazandığı madalyalarla kendi rekorunu kırmış oldu.

Oyunlara rekor sayıda sporcuyla katılan Türkiye gösterdiği başarılı performansla bugüne kadar kazandığı en yüksek madalya sayısına Mersin’de ulaştı. 2005 yılında Almeria’da düzenlenen XV. Akdeniz Oyunları’nı 73 madalyayla tamamlayan Türkiye, XVII. Akdeniz Oyunları’nın ilk 9 gününde 83 madalya kazanarak madalya sayısı anlamında yeni bir rekora ulaştı.