1907 Fenerbahçe Espor Genel Menajeri ile takım kaptanı 14/16’ya konuk oldu

16.01.2019

1907 Fenerbahçe Espor Genel Menajeri ile takım kaptanı 14/16’ya konuk oldu

1907 Fenerbahçe E spor Genel Menajeri Emre Aksoy ile 1907 Fenerbahçe Espor Akademi takım kaptanı Emin Aydın FBTV'de yayınlanan 14/16 programına konuk oldu.

Esporun tanımının yapıldığı programda; Esporun dünyadaki ve Türkiye'deki gelişimi ve Fenerbahçe Espor takımının bu gelişimdeki yeri ile sponsorluğun Espordaki önemi anlatıldı.

İlk olarak Esporun tanımını yapan 1907 Fenerbahçe Espor Genel Menajeri Emre Aksoy, “Elektronik sporları. Oyuncuların bir araya gelerek takım oluşturdukları ve bilgisayar oyunlarıyla rekabet ettikleri ve bu rekabetlerin sonucunda bir takımın şampiyon olduğu liglere Espor ligleri ve bu tarz turnuvalara da Espor turnuvaları deniyor. Bir oyuncunun bilgisayara karşı mücadelesine Espor demek doğru olmaz. İki oyuncunun karşılıklı rekabete dayalı oyun oynaması durumuna Espor deniliyor.” dedi.

1907 Fenerbahçe Espor Akademi takım kaptanı Emin Aydın ise Espora nasıl başladığını, “İlkokuldan beri oyun oynuyorum. Ülkemizde en popüler Espor oyunu Leauge of Legends. Ben de çok oyun oynuyordum. Başarımı da fiziksel bir şeye dönüştürmek istedim.” şeklinde anlattı.

Hedeflerinden de bahseden genç Espor sporcusu, “Yaşım henüz çok genç. Tamamen Espora odaklıyım. Hedeflerim arasında Türkiye birincisi olup Dünya Kupası'na gitmek var.” ifadelerine değindi.

Esporun dünyadaki ve Türkiye'deki gelişimiyle ilgili konuşan Emre Aksoy, “Dünyada ciddi bir boyuta ulaştı. Futbol ve basketbolla rekabet edebilir duruma geldi. Türkiye'de de gelişim üst düzeyde. Bunda ailelerin yeri, liselerin, üniversitelerin yeri çok önemli. Birçok üniversite artık kendi Espor kulüplerini kuruyor ve profesyonel lige destek oluyorlar. Aileler de işe ilgi duymaya başladı. Ciddi bir gelir var ve gelirin yanında katkıları da var. Esporla uğraşan gençlerin İngilizce seviyeleri bir adım önde oluyor. Dil konusunda ciddi bir çözüm sağlıyor. Rekabet çok olduğu için ve bir takım oyunu olduğu için iletişime çok önem veriyorlar. İki temel yenilik var. Tüm sezon maçları haftada 2 kez olmak üzere 1000 kişilik bir salonda oynanacak. Taraftarlar bizleri destekleyebilecek. Bu gelişim için çok güzle bir şey. Türkiye de bir de Zula Ligi var. Takımımız orada da yer alıyor. Taksim'de bir sahne içerisinde maçlar oynanacak ve burada da taraftarlar takımlarını destekleyebilecek.” dedi.

Fenerbahçe Espor takımının gelişimini de anlatan Emre Aksoy, “Kurulduğumuz ilk sene güzel başarılar elde ettik. Kurulduğumuz ilk seneden itibaren tarihe ismimizi kazımış olmaya başladık. Başkanımız Sina Afra başta olmak üzere hepimizin hedefleri uzun vadeli. Dünyada en çok oyun takımına sahip kulüp olmak istiyoruz. Altyapımızı geliştirdiğimiz bir kulüp olmak istiyoruz. Yabancı oyuncular Türkiye'ye ciddi bütçelerle geliyorlar. Biz bu yapıdan çıkıp altyapıdan tamamen Türk oyuncularla oluşabilecek kadrolar oluşturmaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Sponsor desteğine de değinen Emre Aksoy, “Espor izlenme sayıları hep üst düzeyde oluyor. Sponsorluk konusunda şu anda o kadar yüksek seviyelerde değiliz. Takım olarak oldukça başarılı işler yapıyoruz. Ana sponsorumuz, diğer sponsorlarımız olsun Türkiye'nin büyük markalarıyla iş birlikleri yapıyoruz. Genel anlamda tüm Espor takımlarını düşünecek olursak işler pek iş açıcı değil. Bence markaların bir adım daha fazla önem vermesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Fotoğraflar: Atilla Sertbakan