17.08.2013

2. Lefter Kupasi Başladi

Ordinaryüs lakaplı efsane futbolcumuz Lefter Küçükandonyadis anısına ikincisi düzenlenen Lefter Kupası’nda ilk gün maçları tamamlandı.

1925 yılında Büyükada’da doğan, 17 yıl boyunca oynadığı Fenerbahçemizde attığı 400’ün üzerinde golle adını tarihe altın harflerle yazdıran, 46 kez de Türkiye A Milli Futbol Takımı forması giyen Lefter Küçükandonyadis, Kınalıada Jarden-Barsamyan Stadı’ndaki anlamlı bir futbol turnuvasıyla anılmaya devam ediyor.

İlki geçen yıl gerçekleştirilen ve geleneksel hale getirilen Lefter Kupası’nın ikincisi bugün yapılan maçlarla başladı. Kınalıada Jarden-Barsamyan Stadı’nda gerçekleştirilen seramoni öncesinde geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Fenerbahçemizin ve Milli takımımızın efsane futbolcularından Selçuk Yula anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Ardından Lefter’in eşi Stavrini Küçükandonyadis tarafından Kınalıada, Heybeliada, Adalar Spor Kulübü, U19 Genç Takımına ve adalar futboluna katkılarından dolayı merhum Hikmet Abanoz adına plaketler takdim edildi.

Turnuvada sembolik olarak dört adanın (Kınalıada, Burgaz, Heybeliada, Büyükada) takımları arasında ilk gün maçları yapıldı. Bu takımlarda veteran oyuncularından seçilmiş Lefter dostları da yer aldı.

Heybeliada ile Büyükada arasında yapılan ilk maçın başlama vuruşunu Lefter Küçükandonyadis’in torunu Özlem Küçükandonyadis yaptı. Bu maçta Heybeliada, Büyükada’yı 2-0’la geçerken, günün ikinci maçında ise Kınalıada, Burgaz'ı 3-2 mağlup etti ve adını finale yazdırdı.

Heybeliada ile Kınalıada arasında 17 Ağustos Cumartesi günü yapılacak final maçı, saat 18.30’da, Büyükada ile Burgaz arasında oynanacak üçüncülük-dördüncülük maçı ise 17.30'da başlayacak.

Geçen yıl finalde Büyükada’yı 3-1 yenen Heybeliada 1. Lefter Kupası’nın sahibi olmuştu.