2011 Yili Bütçemiz 367.4 Milyon Lira

08.05.2011

2011 Yili Bütçemiz 367.4 Milyon Lira

Kulübümüzün 2010 Faaliyet Yılı Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı, üyelerimizin yoğun katılımıyla gerçekleştirildi. Mali Kongrede konuşan Başkanımız Aziz Yıldırım, yaptıkları çalışmaların ortada net olarak gözüktüğünü belirterek, ’Konuşan Fenerbahçe Platformu’ adı altında gazetelere paralı ilan veren üyeleri eleştirdi. Kongredeki konuşmasına ’Anneler Günü’ nedeniyle ünlü şair Nazım Hikmet’ten dizeler okuyarak başlayan Başkanımız Aziz Yıldırım, "Gazeteye para verip koydurduğunuz yazılar yerine keşke kulübe gelip, ’Biz bunları anlamadık’ deseydiniz, oradaki profesyonel arkadaşlar bunları size anlatırdı. Biz bunlardan çekinmeyiz, korkmayız" dedi. Kongre sonucunda, Yönetim Kurulu’nun 2010 yılı faaliyetleri oybirliğiyle ibra edildi. Profesyonel Futbol Şubesi 2010 yılı hesapları ve Denetleme Kurulu Raporu ise ezici oy çokluğuyla ibra edildi. Kongrede, Yönetim Kurulunun öngördüğü şekilde, 367 milyon 467 bin Liralık Fenerbahçe Spor Kulübü 2011 Yılı Bütçesi de ezici oy çokluğuyla kabul edildi. Ayrıca çeşitli mali ve hukuksal konularda Genel Kurul tarafından Yönetim Kuruluna ezici oy çokluğuyla yetkiler verildi.

Divan Başkanlığını Genel Kurul Divan Başkanı Talat Yılmaz’ın yaptığı kongreye, Başkanımız Aziz Yıldırım’ın yanı sıra İkinci Başkanımız Nihat Özdemir, Genel Sekreterimiz Vedat Olcay, yöneticilerimiz Murat Özaydınlı, Ali Koç, Şekip Mosturoğlu, Nihat Özbağı, Cihan Kamer, İlhan Ekşioğlu, Abdullah Kiğılı, Mithat Yenigün, Serhat Çeçen, Semih Özsoy, Ünal Uzun, Turan Şahin, Hakan Dinçay, Yasemin Merçil ve Hüseyin Ersan Topbaş ile Genel Kurul Üyelerimiz katıldı.

Anneler unutulmadı

İstiklal Marşımızın okunması ve saygı duruşu ile başlayan kongrede Divan Başkanı Talat Yılmaz, bugünün aynı zamanda ’Anneler Günü’ olduğunu hatırlatarak, ’Vefat eden annelerimizin ruhları şad olsun, tüm annelerimizin Anneler Günü de kutlu olsun" dedi.

2010’da 15.3 milyon Liralık gelir fazlası var

Daha önce basılıp üyelere gönderilen Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu, kongrede okunmuş olarak kabul edildi ve ardından Denetleme Kurulu Raporu okundu. Raporda Kulübümüz 2011 yılı faaliyetlerinde gelir-gider dengesi yönünden gelirler lehine 15 milyon 373 bin 371 Liralık bir fazlalık olduğu bildirildi.

Fenerbahçe’nin konuşulduğu tek platform burası

Kongrede daha sonra üyelerin lehte ve aleyhte görüşleri dinlendi. Konuşmalarını ardından kürsüye gelen Denetleme Kurulu Üyesi Doğan Yeşin, Kurul Raporu hakkındaki çeşitli eleştirilere yanıt verdi. Üyelerin eleştirilerine Yönetim Kurulu adına ilk cevabı ise Asbaşkanlarımızdan Murat Özaydınlı verdi. Anneler Günü’nü kutlayarak konuşmasına başlayan Murat Özaydınlı, "Şahsen merak ettiğim bir şey var. Kürsüde sorularımıza cevap verilmiyor diyorsunuz. Doğru sorulan her soruya biz cevap veriyoruz.Verdiğiniz bazı rakamları ise bulamadık. Siz nereden buluyorsunuz, bilmiyorum ama kürsüde soruları soruyorsanız, çıkıp reklam vermenize gerek yok. Paranıza yazık, vermeyin. Konuşan Fenerbahçe Platformu diyorsunuz; Fenerbahçe’nin konuşulduğu tek platform var o da burası. Buyurun buraya gelin" dedi. Özaydınlı daha sonra "Merak ediyorum siz kimsiniz?" diyerek bu ilanları verenleri görmek istediğini söyledi ve "Burada mısınız acaba? Lütfen ayağa kalkın" dedi. Kongrenin erkene alınmasının nedeninin Fenerbahçe Sportif A.Ş. ile ilgili yapılan çağrı olduğunu ve bu mali işlemin de iddia edilenin aksine sıfır maliyetle gerçekleştirildiğini söyleyen Murat Özaydınlı, "Bu teknikler biliyorsunuz ama bilmezden gelmeniz beni üzüyor" dedi. "Fenerbahçe Spor Kulübü’nün; bazı diğer kulüpler gibi, ileriye dönük hiçbir geliri temlikli değildir" diyen Özaydınlı, sponsorlardan alınan gelirlerden herkesin iftihar etmesi gerektiğini söyledi.3 büyük kulübün toplamanın 2 katı değerdeyiz

"Sıfır maliyetle çağrıyı yaptık ve şu anda Kulübümüzün borsadaki değeri 1.6 milyar dolar" diyen Murat Özaydınlı, geçmişte yüzde 14.99’luk halk arzla 30 milyon dolar gelir elde edildiğini hatırlatarak, "Bugüne kadar 6-7 yılda verdiğimiz temettüleri alt alta toplayıp yazarsanız; eğer biz bunu bir bankadan alsaydık bundan çok daha fazlasını öderdik. Biz bugüne kadar 30 milyon dolar temettü ödemedik. Onun çok altında ödedik. Şu anki değerimizi de topladığınız zaman 3 büyük kulübün toplamının iki katıdır Fenerbahçe Spor Kulübü" dedi. Özaydınlı, Kulüp büyüdüğü için genel giderlerinin artmasının da normal olduğunu belirtti.

İlanla sorulan soruları Mosturoğlu yanıtladı

Daha sonra kürsüye gelen Asbaşkanlarımızdan Şekip Mosturoğlu, Konuşan Fenerbahçe Platformu adı altında gazetelere verilen ilanlarda sorulan sorulara cevaplar verdi. Anneler Günü’nü kutlayarak sözlerine başlayan Mosturoğlu, kulübün artık kişilere bağlı olmaktan çıkıp kendi ticari itibari ve kapasitesiyle kredi bulduğunu, kulüp yatırımları ve cari giderler için alınan kredilere teminat olarak da doğal olarak iştirak şirketlerin hisse senetlerini teminat olarak gösterildiğini söyledi. "Denetimden en ufak bir çekincemiz yok" diyen Mosturoğlu, farklı bilanço iddialarına da teknik açıklamalar getirdi. Mosturoğlu, "TFF’nin talimatları doğrultusunda hazırlanan raporlar sadece TFF ile kulüp arasındadır. TFF bunun açıklanmaması konusunda sözleşme imzalamıştır. Bu sözleşmeye aykırı eylemler de tazminatla cezalandırılır" dedi. Bilanço aktif ve pasifleri hakkında detaylı bilgiler veren Mosturoğlu Fenerbahçe Ankara Tesisleri, Ataşehir’deki salon ve Düzce Topuk Yaylası Tesisleri hakkında da mali ve diğer konularda çeşitli bilgileri paylaştı. Mosturoğlu, yöneticilerin alacaklarının mahsuplaşma yoluyla ödendiğini de belirtti.

Nazım Hikmet’ten şiir okudu

Son olarak kürsüye çıkan Başkanımız Aziz Yıldırım Anneler Günü’nün önemine dikkat çekti ve konuşmasına Nazım Hikmet’in ’Kadınlarımız’ şiirini okuyarak başladı. Tüm annelerin Anneler Günü’nü kutlayan Aziz Yıldırım, başta Güven Sazak olmak üzere vefat eden tüm Fenerbahçelilere de rahmet diledi.

Muhalefet iyidir ama...

"Muhalefet daima iyidir ama muhalefet, muhalefet olursa" diyen Aziz Yıldırım, "Ben ve arkadaşlarım, tüm kurullar, Fenerbahçe’de çalışan tüm emekçiler bu kulübün yücelmesi için çalışmalar yapmıştır. Hata yok mudur? var" dedikten sonra şampiyonlukları son maça bırakmama söyleminin bir istek ve arzudan ibaret olduğunu açıkladı. Aziz Yıldırım. "Gazeteye para verip koydurduğunuz yazılar yerine keşke kulübe gelip, ’Biz bunları anlamadık’ deseydiniz, oradaki profesyonel arkadaşlar bunları size anlatırdı. Biz bunlardan çekinmeyiz, korkmayız. Ben hep şunu söyledim. Eğer borcu ödeyebilecekseniz problem yok. Ne zaman ki borcu kapatamayacağız. İşte o zaman büyük problem var ve ben de o zaman sizinle olurum" dedi.

Burası Galatasaray Spor Kulübü değil

Fenerbahçe hisse senetlerinin değerinin 1,6 milyar dolara geldiğini söyleyen Aziz Yıldırım,
"Fenerbahçe, Türkiye’nin 30 büyük şirketinden biridir. Bunları ben söylemiyorum, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) söylüyor. Bunları görmemezlik haline gelip gözlerinizi karartıp, sırf burada yöneticilik yapacağım diye çalışmalar yapmak yanlıştır. Tabii ki daha iyi yapanlar gelecektir, gelmelidir. Ama onu anlatmak lazım. Gazete ilanında ne yapacağınızı anlatmanız lazım. Burası Galatasaray Spor Kulübü değildir. 10 sene önce biz öyleydik. Bugün Galatasaray Kulübü’nün saygı değer bir başkan adayı, ’Fenerbahçe bizi geçmiştir. Hedef Fenerbahçe’yi yakalamaktır’ diyor. Ben bundan gurur duyuyorum. Hepimizin adına gurur duyuyorum. Geçmişte bir maç kazanırdık, sonra Galatasaray’ı yendik diye hayran olurduk. 10 senedir bizi sahamızda yenemiyorlar. 6-0 yendik, tarihe yazdık. Bu da bana ve arkadaşlarıma nasip oldu. Bir daha inşallah olursa onları da gönülden alkışlarız, sevinir mutlu oluruz" dedi.

Başa oynayan hep Fenerbahçe

Fenerbahçe’nin sadece futboldan ibaret olmadığını ama başkanlığı döneminde futbolda da 9 kez başa oynadıklarını ifade eden Aziz Yıldırım, devre arasında transfer yapmadan bugün şampiyonluk yarışında ve lider olduklarını belirterek, "Bir takım için dediler ki ’17’de 17 yapacağız’ Nerede? Bir tanesi küme düşme tehlikesi içinde. Bunlar iyi şeyler değil. O kulüplerin de taraftarları ve yönetimlerine bir şeyler söylüyorum. Fenerbahçe’nin şampiyon olması hem Galatasaray Kulübü’nü, hem Beşiktaş Kulübü’nü büyütür. Aksi onların değerini küçültmez. Çünkü Fenerbahçe Kulübü Futbol Takımı hep birincilik içinde mücadele ederse, finali oynarsa, onlar da bu işin içinde olmazlarsa yarın diğer kulüpler onlarla kendilerini aynı görürler ve onlarla aynı payları isterler. Bu tehlikeyi görmeleri lazım" dedi.

Temiz bir lig için uğraşıyoruz

Geçen sezon son maçı Trabzonspor ile oynadıklarını ve şampiyonluğu kaybettiklerini hatırlatan Başkanımız Aziz Yıldırım, temiz bir lig için uğraştıklarını belirterek, "Trabzonspor’un başkanı aynı, arkadaşımız. Yöneticilerin çoğu arkadaşımız, yine aynı. Futbolcuların çoğu hemen hemen aynı. Biz son maçı kaybettik. Fenerbahçe Spor Kulübü’nün futbolun dışındaki olaylarla ilgisi olsaydı, ben başta başkan, yöneticiler veya futbolcularımız, onlara ’Ya bize yenilin’ veya başka anlamda teklifler yapmaz mıydık. Niye bu konuda kimse konuşamıyor. Demek ki biz temiz bir lig olsun diye uğraş veriyoruz ve onun için de mücadele etmeye çalışıyoruz. Onun dışında söylenen her şey yalandır, bizleri karalamak için yapılan uydurmalardır. Buyurun sözlerimi söyledim isteyen bunlara cevap versin" dedi.

Tüm sponsorlara teşekkür ediyorum.

Sponsorlardan bahsederken "Allah razı olsun Ülker Grubu’ndan. Allah razı olsun Mehmet Ali Aydınlar’dan. Allah razı olsun rahmetli Celal Aras Bey’in çocuklarından. Destek oluyorlar Bütün sponsorlarımıza teşekkür ediyorum Onlar olmazsa biz bütçeleri bir araya getiremeyiz" diyen Başkanımız Aziz Yıldırım, "Bütçede açık olmayacak mı? Olacak. Ama yatırım yapıyorsanız olur. Yapmıyorsanız harcamazsanız olmaz. Diyorlar ki ’Aziz Yıldırım 1.5 milyar dolar harcadı’ Hesap yaptım geçen gün. Doğduğum günden beri paralarımı harcamasaydım rahmetli Koç’tan daha zengin oluyordum. Böyle bir şey olabilir mi? Niye büyütmeye çalışıyoruz burayı? Bankaya koyarsak bu büyümeyi nasıl sağlarız?" dedi.

Muhalefet böyle yapılmaz

Konuşmasında, kendisinden önce konuşma yapan eski yönetici Hulusi Belgü’ye de cevaplar veren Aziz Yıldırım, "Hulusi, geçmiş bütçe görüşmelerinde sen ve yanındakiler burada mıydı? Yok muydun sen?. O zaman onlara sor. Siz her gün bir yer değiştiriyorsunuz. Bu kulüpte muhalefetin nasıl yapılacağını bilen değerli büyükleriniz var. Onlardan iyi öğrenin. Öyle gazete ilanıyla muhalefet yapılmaz" dedi. Hesaplardaki gelirlerin değil de giderlerin hesabının sorulması gerektiğini belirten Aziz Yıldırım, "’Bu para nereden geldi?’ diye soruyorlar. İlk kez böyle bir şeye tanık oluyorum. Hulusi, bunlar sorulmaz kardeşim. Sen harcandığı yeri sor, bana niye girdiği yeri soruyorsun" dedi.

Üniversite için 5 milyon lirayı da siz verin

Başkanımız Aziz Yıldırım, Fenerbahçe Üniversitesi’nin 15 milyon lira eksiği olduğunu belirterek, muhalefete 5 milyon lirayı kendilerinin vermesini teklif etti. Yıldırım, "Fenerbahçe Üniversitesi’nin bütün işleri yapıldı, bir tek 15 milyon lira eksiği var. Ben şahsi olarak 5 milyon söz veriyorum, ben karşılayacağım. 5 milyonu kulübün bütçesinden vereceğim. 5 milyonunu siz getireceksiniz. Size 30 Haziran’a kadar süre veriyorum. Madem Fenerbahçe’yi çok seviyorsunuz" diye konuştu.

Bugün yapılanlara bakın

"
Takım ruhunu yaşatmak için, beraber olduğumuzu hissetsinler diye takımla gittim" diyen Aziz Yıldırım, "Fenerbahçe formalı küçük çocuklar bütün oyunculardan imza almaya çalışıyordu. Gurur duydum. Sen hatırlarsın, Parma maçına çıkarken, yöneticiler olarak cebimizde paralar verdik, 10 bin tane forma dağıttık. Bugün ben para vermiyorum, kendileri alıyor. Bu tesisin altındaki masa tenisi odamızın tadilatında sizlerin de içinde olduğu Sarı-Lacivert Derneği küçük bir tadilat yaptı. Oranın açılışında çok mutluyduk. Çok önemli şeyler yapmıştık bize göre. Bugün bak neler yaptık, bunları inkar ediyorsunuz. Sonra Allah çarpar, haberiniz olsun" şeklinde konuştu. Fenerbahçe’nin futbol takımı değil, spor kulübü olduğunu vurgulayarak, başkanlığı döneminde amatör branşlarda kazanılan başarıları sıralayan ve uzun süre alkış alan Aziz Yıldırım, eleştiride bulunanlara "Siz de alkışlayın, utanmayın. Bunu Fenerbahçe Kulübü yaptı, ben yapmadım. Çekinmeyin, korkmayın" dedi.

Arzu eden üyeler Topuk Yaylası’nda kalabilecek

Futbol Takımımızın şampiyon olduktan sonra Topuk Yaylası’ndaki tesiste Temmuz’da kamp yapacağını belirten Aziz Yıldırım, "Sayın Başbakanımız Alex ile konuşmasında orayı çok methetti, ’Oraları biliyorum, inşallah oraya geleceğim’ dedi. Bütün üyelere yazı göndereceğiz. Arzu edenler eşleriyle birlikte gelecek orada kalacak. Yatak ücretlerini kulüp, yeme içmeyi kendileri karşılayacak" diye konuştu. Başkanımız Aziz Yıldırım, üyelerin bu sözlerini alkışlamasının ardından "Fazla heyecan yapmayın. Ben de kendimi kaybederim. Hulusi, arkadaşlarınla gelecek misin? Ona göre yer ayırtacağım" dedi.

Her şey kurumsal olmaz

Başkanımız Aziz Yıldırım, Fenerium’dan sorumlu Asbaşkanımız Abdullah Kiğılı ve Fenerium Genel Müdürü Aydın Kirman ile FB TV Genel Koordinatörü İhsan Topaloğlu’nu da çalışmalarından dolayı teşekkür ettikten sonra, "Yöneticilerin paraları vardı, nereye gitti?" diye sorulduğunu belirterek, "Yöneticilerin paraları hiçbir yere gitmedi, duruyor. Hiçbir nakit akışı yoktur. Kulüp için ödenmesi gerekenler vardır, oradan mahsup ediliyor. Hulusi Bey bunu bilmen lazım. Senin zamanında da öyle oluyordu. Ben ’Kulüpten alacağım yok’ dedim. Yok olan şeyi nasıl alacağım. Nakit hiçbir çıkış yoktur. Siz daha gençsiniz. Her şey şeffaf olmaz, kurumsal olmaz. Kurumsal olduğu zaman sahibi olacak. Ali Koç’lar olmasın orada, Koç nasıl kurumsal olacak. Aile sağlam sahip çıkıyor. Burada da biz, sizden aldığımız yetkiyle buranın sahibiyiz. Burada bütün sorumluluk bu arkadaşlar ve bende. Her şeyi anlatamazsınız. Bazı şeyler UEFA standartlarına uydurmak için yapılıyor. Bugün vereceğiniz kararla Fenerbahçe, 1 Haziran’dan itibaren SPK’da yaptığı her şeyi açıklayacak. SPK birkaç aydır kulüpte denetleme yapıyor. Her şeyi inceliyorlar, herhangi bir şeyde hırsızlık yapamazsınız. Sizin ifadeleriniz bizi hırsız diye suçluyor, bunu kabul etmem tam tersini söylerim" dedi.

O kadar büyüdük ki içimizdekiler de bizi çekmeye başladı

Aziz Yıldırım, "1 Haziran’dan sonra artık Fenerbahçe’nin bütün hesapları SPK tarafından takip edilecek. Beşiktaş Kulübü bunu başında yapmıştı. Biz daha cazip olsun diye Galatasaray formülüne gitmişizdir. Galatasaray formülünü değiştirmiştir, bununla ilgili mahkemeye gitmiştir. Ama sonunda SPK bunun böyle olması gerektiğini söylemiştir. Galatasaray bugün aynı size sunduğumuz formülle halka arzını devam ettirmektedir. Daha detaylı bilgi istiyorsanız gelirsiniz, yüz yüze anlatırız. Şeffaflık diyorsunuz. Baban sana soruyor mu ’Paraları ne yaptın’ diye. Bütün futbola harcadığımız para 750 milyon lira, 300 milyon amatör şubelere harcadık. Bugün milli takımlarda yüzde 40’a yakını Fenerbahçe’nin sporcusudur. Bundan gurur duyuyorum. Fenerbahçe çok büyük. O kadar büyüdük ki, herkes bizi çekerken, bizim içimizdeki arkadaşlar da çekmeye başladı. Çalışırsanız buradaki insanlar sizi değerlendirirse yönetime gelirsiniz. Bu şekilde gelemezsiniz. Bu yaptığınız hareket saygısızlıktır, bir daha böyle yapmayın" diyerek konuşmasını alkışlarla tamamladı.

Konuşmaların ardından katılan üyelerin oybirliği ve büyük çoğunluklarla faaliyet ve hesaplar, yeni bütçe ve yönetimin istediği yetkiler kabul edildi.