"4. Yildizi Takan İlk Takim Olmak İstiyoruz"

25.07.2014

"4. Yildizi Takan İlk Takim Olmak İstiyoruz"

Oyuncularımızdan Hasan Ali Kaldırım ile Serdar Kesimal, yoğun bir tempoda geçen kamp sürecinin çok verimli geçtiğini ve hedeflerinin ise "4. yıldız" olduğunu belirttiler.

 

Çalışmalarını Düzce Fenerbahçe Resort ve Sport Topuk Yaylası Tesisleri’nde sürdüren Profesyonel Futbol Takımımızda, Hasan Ali Kaldırım ile Serdar Kesimal Fatih Demirkol’un hazırlayıp sunduğu ’Günün Röportajı’ programına konuk oldular.Yeni sezon formalarını çok beğendiklerini söyleyen oyuncularımız bu formaların kendilerine şans getirmesini temenni ettiler.Bu seneki formalar çok güzel diyen Hasan Ali, "Favori formalarım çubuklu ve beyaz forma. Çok güzel üretilmişler. Çok hafiler ve sanki üzerinizde hissetmiyorsunuz. Taraftarlar da çok beğendi. Fenerium’daki satışlardan belli." değerlendirmesinde bulundu.Formalardaki renklerin uyumuna dikkat çeken Serdar Kesimal ise, "Renklerin uyumu çok güzel. Hem hafif, hem de terletmeyen malzemeden yapıldığı için bu mevsimde de rahatlıkla giyilebiliyor" dedi.


Fenerbahçe taraftarının bu sene forma satışlarında bir rekora da imza atacağına inandığını söyleyen Hasan Ali, "Fenerbahçe taraftarı rekorlara alışkın. Çok büyük bir camiayız. Bence rekor satış olur.  Başkanımız ve yönetimimiz güzel düşünmüş. 4. yıldız yarışında formada reklam olmayacak. Taraftarımızın gerekli desteği göstereceğine inanıyorum" diye konuştu.


Formaların uğuruna inandığını belirten Serdar ise, "Uğuruna inanıyorum. Herkesin kendini daha iyi hissettiğini formalar var. Benim favorim beyaz. Hem tasarım, hem de dizayn olarak" ifadelerini kullandı.


Kamp çalışmaların yoğun bir şekilde geçtiğini belirten Hasan Ali, "Çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Kondisyon ağırlıklı çalışmalar yaptık. Güzel ortam var. Kendi tesislerimizde her şey elimizin altında. Hocalarımızda sezona en iyi şekilde hazırlanmamız için ellerinden geleni yapıyorlar" şeklinde konuştu.


Çalışmak için çok iyi bir ortamın olduğuna dikkat çeken Serdar Kesimal da, "Yorucu olsa da bunlar sezon başı gerekli idmanlar. Hava koşulları açısından takım burada, İstanbul’a göre daha rahat. Sis dışında, hava şartları çok iyi. Çok iyi bir ortam. Verimli geçen bir kamp dönemi yaşıyoruz.  Temennimiz sakatlık yaşamadan takım halinde İstanbul’a dönebilmek" dedi.


Hasan Ali fikstürü avantaj veya dezavantaj olarak değerlendirmediğini, çünkü her maça kazanmak için çıktıklarını belirtirken Serdar Kesimal ise fikstür konusunda şu ifadeleri kullandı:


"İlk 10 hafta zor bir fikstür. İlk 10 haftada istediğimiz puanları toplarsak büyük avantaj olacak. Final periyotunda, büyük maçları evimizde oynamak bizim için avantaj."


Rekabetin üst düzeyde olacağı bir sezonun kendilerini beklediğine dikkat çeken Hasan Ali, "Bu sezonun geçen seneye göre daha zor geçeceğine inanıyorum, ama bizim en büyük avantajımız, şampiyon kadromuzu koruduk. Diego dışında takıma yeni katılan da olmadı. Arkadaşlık üst düzeyde. Herkes birbirini iyi tanıyor. Takım arkadaşının nerde, ne zaman, ne yapacağını önceden biliyorsun. Bu bizim için avantaj. Diego da önemli isim. Adaptasyon sürecini atlattıktan sonra o da takıma katkı sağlayacaktır.  Bizim için bu yönüyle artı olacak. 4. yıldız açısından çekişmeli sezon olacak. Geçen yıl şampiyon olduğumuz için özgüvenimiz arttı. En büyük favori biziz" dedi.


Takım içindeki forma rekabeti içinse Serdar Kesimal, "Fenerbahçe’deyiz. Burada milli olmayan futbolcu yok. Hepimiz profesyonel futbolcularız. Sahaya 11 kişi çıkıyor ama, bizim görevimiz saha dışında antrenmanlarda elimizden gelenin en iyisini yapıp, hocamızın işini diğer anlamda zorlaştırmak. Hasan Ali’nin dediği gibi bu senenin farklı bir önemi var. Sonuçta 4. yıldızı takan ilk takım olmak istiyoruz ve bu doğrultuda da iyi çalışmamız gerektiğinin farkındayız. Takımımıza Diego katıldı. Kalitesini ispatlamış,  Avrupa’nın üst düzey takımlarında futbol oynamış bir arkadaşımız. Onunda katkısı ile bu yolda başarılı olacağımıza inanıyorum. İnşallah her şey istediğimiz gibi olur" ifadelerini kulandı.

 

Milli takımımızın Dünya Kupası’nda yer alamamasının nedeni ile ilgili soruya Hasan Ali: "Öncelikle altyapıyı konuşmamız gerekiyor. Saha şartları ve Avrupa’daki hocalar daha bilgili ve tecrübeli. İnsanlar orada sabırlı. Bizim ülkemizde bu biraz daha zor. Günlük düşünüyoruz. Almanya son 4 Dünya Kupası’nda yarı finale kalan tek takım. Sonuçta bu yılda kupayı aldılar. Altyapıdan sürekli yetenekli isimler çıkıyor. Takımdaki yaş ortalamaları çok genç. Altyapı en önemlisi" yanıtını verirken Serdar Kesimal de,


"Bence öncelikle sistemde bir problem var. Türk milleti olarak sabırsız. Belçika 2008’de, ’2014’ün takımını kuruyoruz’ dedi  ve bu Dünya Kupası’nın gizli favorilerindendi.  Türkiye’de bunu desen işine anında son verilir. Emek ve sabır isteyen bir iş. Bu sabrı göstermiyoruz. Almanya’da yeni yetenekler geliyor. Philipp Lahm 30 yaşında mili takımı bırakmak istiyorsa yeni jenerasyon geldiği için. Bizim oyuncu yetiştirmek ve geliştirmekte büyük sıkıntılarımız var.  Kendimizi bilmemiz gerekiyor. Üst düzeyde yetenekli oyuncularımız var ama sistem olarak, mesala Yunanistan’ın bile bir sistemi, ekolu var. Maalesef bizde o yok. Bizim düşünce tarzımız değişmeli. Bir sisteme inanıp o yolda yürümemiz gerekiyor. Maalesef bizim felsefimiz, her maçta kahraman aramak" dedi.

 

Hasan Ali, futbolda galibiyetin iyi oyundan önce geldiğini belirtirken, Serdar Kesimal ise şu ifadeleri kullandı:


"Askeri ücretle çalışan taraftar, 50-100 milyona bilet alıyor ve doğal olarak da statdan mutlu ayrılmak istiyor. Ama futbolda hiç bir şeyin garantisi yok. Biz öncelikle oyundan zevk almamız gerekiyor. Sonuç odaklı gidersek zevk alamayız."