"58. Madde Değişmesin, Virgülüne Bile Dokunulmasin"

20.01.2012

"58. Madde Değişmesin, Virgülüne Bile Dokunulmasin"

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, UEFA ile yaptığı toplantının ardından Spor Toto Süper Lig kulüplerinin başkanlarıyla bir araya geldi.Yapılan toplantının ardından Başkan Vekilimiz Nihat Özdemir ve Asbaşkanlarımızdan Ali Koç toplantı sonrasında açıklamalarda bulundu.

"Suçsuz olduğumuza inanıyoruz"

Başkanvekilimiz Nihat Özdemir yaptığı açıklamada, UEFA’nın dikte ettiği hiçbir kararı kabul etmediklerini söyledi ve ekledi:

"Biz herhangi bir şekilde, herhangi bir yarım puan dahi kesilmesi, para cezası verilmesi veya UEFA’nın dikte ettiği kararları kabul etmiyoruz. Suçsuz olduğumuza, masumiyet karinesine inanıyoruz. Verilecek cezaların 26 Ocak’ta genel kurulda tartışılmasına gerek yoktur. 58. madde değişmesin virgülüne dahi dokunulmasın"

"Her zaman doğru bildiğimizi söylemeye çalıştık"

Futbolun kaostan çıkması için çaba sarfettiklerini ifade eden Özdemir, "TFF ile yapılan tüm toplantılara önem verdik ve futbolun kaostan çıkması için çaba verdik. Kulüpler Birliği ve TFF toplantılarında her zaman doğru bildiğimizi söylemeye çalıştık. Bir karar alındı ve ’burada konuşulan burada kalacak’ denildi. Açıklamaları Antalyaspor Başkanı Hasan Bey yapacaktı. Ancak bu güne kadar özel veya genel bu konuda bir açıklama yapmamıza rağmen, bütün toplantılarda söz verilmesine karşın içeride konuşulanlar medyaya veya başka ortamlara maalesef herkesin işine gelecek şekilde çaptırılarak verildi. Bu da taraftarımız, kongremiz, yüksek divan kurulumuz önünde bize zorlu koşullar yaşattı. Hiç söylemediğimiz fikirler, ben, Ali Koç ve Cihan Kamer’in ağzından çıkmış gibi aktarıldı. Bugün içeride ifade ettiğimiz; ’burada ne konuştuysak dışarı çıkacağız ve sözlerinizi tutmadığınız için içeridekileri açıklayacağız dedik" ifadesini kullandı.

"UEFA’nın dikte ettiği kararları kabul etmiyoruz"

Yarım puan dahi kesilmesini kabul etmeyeceklerini belirten Özdemir, "Biz herhangi bir şekilde herhangi bir yarım puan dahi kesilmesi, puan kesilmesi, para cezası verilmesi veya UEFA’nın dikte ettiği kararları kabul etmiyoruz. Suçsuz olduğumuza, masumiyet karinesine inanıyoruz. Bunun da böyle olması gerektiğini ifade ettik. Yarım puan, puan cezası veya para cezası verilemezi, 26 Ocak’ta bunun tartışılmasına da lüzum yoktur. 58. Madde değişmesin, virgülüne bile dokunulması, buna TFF’ni yetkisi vardır, kim suçluysa, kimin suçlu olduğuna inanıyorsa, gerekli savunmayı sağlayarak gerekli kararı versin" dedi.

"58. madde uygulansın"

Özdemir, "Genel Kurul’da bunun puan cezasına, para cezasına çevrilmesi, ’UEFA istiyor’ gerekçelerine katılmıyoruz. 58. Madde uygulansın diyoruz ve kim suçluysa uygulansın istiyoruz. Ancak kimin suçlu veya suçsuz olduğunu anlamak için süreye ihtiyaç vardır. Sözlü yazılı savunmasını herkes vermelidir ve TFF, PFDK delillere, yeni adreslere bakıp, şahitleri dinleyip karara varmalıdır dedik. Ve tüm medya duysun diye bunları açıklamaya kararı verdik" diye konuştu.

"Aziz Yıldırım ile ilgili böyle bir açıklamam olmadı"

Yarın 10.30’da Yüksek Divan toplantısı olduğunu ve bu konuda çok geniş açıklamaları olacağını söyleyen Özdemir, "Geçen toplantıda Aziz Yıldırım’ın mektubunda yazanları için kulübü bağlamaz ifadesi kullandığı iddiasını yalanlayarak;

"Öyle bir açıklamam olmadı, Sayın Aziz Yıldırım’ın yaptığı açıklamayla ilgili tek bir cümlem olmadı. Sayın Aziz Yıldırım açıklamayı avukatlarıyla göndermişti ve bizim haberimizin olmadığını söyledim. İçeriğiyle ilgili arkadaşlarımla tartışmadan herhangi bir fikir zaten söyleyemem" diye konuştu.
 
Ali Koç: "Tüm olay Fenerbahçe üzerinden kurgulanıyor"
Asbaşkanlarımızda Ali Koç ise yaptığı açıklamada, "Ağustos ayın Cuma günü yine burada bir toplantı yapmıştık ve ben bir açıklama yapmıştım. O gün; Şampiyonlar Ligi’nden men edilmemizin ardından 1-2 gün geçmişti. TFF’nin bizi peşinen suçlu gördüğü ortamda küme düşürülmemiz gerektiğini, 1 senede cezamızı çekip süreci geride bırakmak istediğimizi söylemiştik. TFF yetkisi ile bunun olabileceğini söyledik.İddianame çıkmamıştı, tapeler ve spekülasyonlarla, taraftarımız, sporcumuz, borsa değerimizle bir oyun gibi oynadığını söyledik. Türk futbolu için aklı selim yolun bu olduğunu belirteli, 5 ay geçti. Halen tüm olay Fenerbahçe üzerinden kurgulanıyor. Başkanımız, yöneticilerimizin savunma hakkı kullanılmamışken, Fenerbahçe’ye ne ceza verileceği konuşuluyor. Halbuki 8 kulübün adı geçiyor. Bu da bizi dayanamayacağız notaya getirmiştir. Toplantıda, bizlere adil bir savunma hakkı verilmesi için mücadele edilmesi istedik. 26 Ocak’ta genel kurulun gereksiz olduğunu, 58. maddenin değişmemesi gerektiğini savunduk. Bugün de burada aynı şeyi savunuyoruz" dedi.
 
 "Sürekli bize UEFA maşası ve sopası gösterilmektedir"
Koç, "UEFA, olayın Türkiye’nin iç işleri olduğunu açıklamıştır. Ama sürekli bize UEFA maşası - sopası gösterilmektedir. UEFA’nın bu topa ne kadar girdiğini, Cornu’nun ifadeleriyle paylaştık. Aslında topa girme nedeninin farklı olduğunu söyledik. Cornu’nun ifadesinin geri çekilmesi, söylediklerini yalanladı anlamına gelmez. Söz konuşu kişiler Cornu’ya dava açtı mı, bunu da bilmiyoruz. UEFA’nın neden bu topa bu kadar girdiğinin, sizler tarafından ciddi anlamda araştırılması gerektiğini söylüyoruz" diye konuştu.

Bu arada Koç, içeride bir şeye mutabık kalıp dışarıda başka bir şey söylemediklerini kaydederken, yarınki toplantıda da çok önemli açıklamaları olacağını kaydetti.

Bu arada Fenerbahçe’nin Cemal Nalga olayı nedeniyle Galatasaray’dan özür dilediği iddiasını ise Koç; "Adnan Bey’e de ifade ettim. Fenerbahçe’nin küme düşürülmesi için 2 toplantı önce mücadele edildiğini söyledim. Adnan Öztürk Bey de ’Fenerbahçe’nin ismini zikretmediklerini, aynı söylem içinde Cemal Nalga olayında da ’bu işi takip edeceğim’ demenin de yanlış olduğunu söyledi"dedi.