11.02.2014

Adidas İle İmzalar Atildi

Fenerbahçe Spor Kulübü ile adidas arasındaki sponsorluk anlaşmasının 2019 yılına kadar uzatılması nedeniyle, Başkanvekilimiz Sayın Abdullah Kiğılı ve adidas Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Sayın Eduard Massier, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı 1907 Tribünü’nde, ortaklaşa bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Başkanımız Sayın Aziz Yıldırım, Asbaşkanlarımızdan Tahir  Perek, İsfendiyar Zülfikari, Turhan Şahin, Yönetim Kurulu Üyelerimizden Hakan Dinçay, Kulüp CEO’muz Hakkı Hasan Yılmaz ile adidas yetkilileri de  hazır bulundu.


İlk olarak söz alan Başkanvekilimiz Abdullah Kiğılı, "Fenerbahçe Spor Kulübü olarak, bugün çok önemli bir anlaşmaya imza atıyoruz. Yaklaşık 10 yıl öncesinde başladığımız bir serüvendir bu. 2004 yılında Kulübümüz  ilk olarak adidas ile  forma sponsorluğu üzerine bir anlaşma yapıyor. Bu anlaşma 5 yıl sürüyor. 2009 yılında bir 5 yıllık daha anlaşma yapıyoruz. Bugünlere geldik. 5 yıl evle önce yaptığımız anlaşmada her yıl 2 milyon dolar olmak üzere, 5 yılın sonunda 10 milyon dolarlık bir anlaşmaya varmıştık. Bugünkü anlaşma çok daha değişik olacak.  10. yılın sonunda, tabiki Adidas her şeyin başında bir dünya markası. Bütün dünyanın kabul ettiği çok önemli bir spor markası. Dünyanın bütün ülkelerinde, hem hizmet, hem sponsorluk, hem de mağazalar açıyor. Bu 10 yıllık hizmetin sonunda  biz adidasla, adidas’ta bizimle bir aile oldu. Biz onları onlar da bizi seviyor. Kendilerine müteşekkirim" dedi.

 

Anlaşmanın detayları hakkında da bilgi veren Kiğılı, "2004 yılında adidas ile ilk anlaşmayı yaptığımız da Fenerbahçe o sezon şampiyon olmuştu. 2014’te, üçüncü kez yine 5 yılık bir anlaşma yapıyoruz. Bu sene de ilk anlaşmada nasıl adidas uğurlu geldiyse, hedefimiz bu yılda şampiyonluk.  Adidas futbolun her dalında özelikle tüm dünya federasyonlarında, kulüplerde, sporcularda; en iyi sponsorluk yapan markalardan birisi. Dolayısıyla bu 10 yıllık süreçte işbirliği için kendilerine teşekkür ediyorum. Bu yeni anlaşmamız, yıllık 8 milyon 500 bin dolarlık bir anlaşma. Yıllık 2 milyon dolarlık anlaşmadan 8 milyon 500 bin dolarlık bir anlaşmaya geldik. 5 yılın karşılığında Fenerbahçe 42 milyon 500 bin dolar rakam alacak. İlaveten Şampiyonlar Ligi’nde, UEFA Avrupa Kupası’nda, Türkiye Ligi Şampiyonluğu’nda, Türkiye Kupası Şampiyonluğu’nda da, şampiyon olduğumuz da bu rakamın dışında özel bonosları olacak. O bakımından bu anlaşmanın hem Fenerbahçe’ye hem de adidas’a hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.


Ardından söz alan adidas Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Sayın Eduard Massier, Bugün adidas olarak Fenerbahçe ile başarılı ile devam eden iş birliğimizi 2019 yılına kadar uzatarak; toplamda 15 yıla tamamlamanın mutluluğunu paylaşıyoruz. 2014-2015 futbol sezonundan itibaren geçerli olacak yeni sözleşme ile Fenerbahçe Spor Kulübü’nün tüm futbol takımlarının resmi ürün tedarikçisi olmaya devam edeceğiz. Ayrıca bu sözleşme kapsamında ilk defa Fenerbahçe’nin kamp ve antrenman ürünlerini üretip, taraftarlara satıyor olacağız. Sporun gelişimine destek verirken, bizim için önemli bir stratejik ortak ve tarihinde adidas’tan başka hiçbir spor markası ile çalışmamış Fenerbahçe’ye  en üst düzeyde katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Bu süreçte katkıları ve iş birliklerinden dolayı tüm Fenerbahçe Spor Kulübü’ne teşekkür ediyorum. Yeni anlaşmamızın hayırlı olmasını diliyorum" dedi.
 

Konuşmaların ardından çubuklu maket forma üzerine imzalar atıldı. Ardından basın mensuplarının sorularına geçildi. Soruları yanıtlayan Başkanvekilimiz Abdullah Kiğılı, "Bugün Fenerbahçe Spor Kulübü’nün mağazalarında satılan Fenerium ürünlerine Türkiye’de hiçbir kulübün yetişmesi mümkün değil. Özellikle bu hususta çalışan Fenerium ekibinin alınlarından öpüyorum" ifadelerini kullandı.
 

Taraftar formasının taraftar oylaması ile yapılabilmesinin mümkün olmadığını ifade eden Kiğılı, "Maalesef bu mümkün değil. Bu bir tasarım ve emek işi. Bu işi bilenlerin işi. Fenerbahçe’nin milyonlarca taraftarı var. Böyle bir şeyi açtığımız zaman düşünün ki, işin işinden çıkılması mümkün değil. Dünyada böyle bir şey yok. Bu formaların dizayn, renk seçimi, her şeyi belirli bir emek karşılığında yapılıyor. Bu mümkün değil. Biz Fenerbahçe Kulübüyüz. Formaların tasarımları, her şeyi Fenerium tarafından yapılıyor. Sonrasında Adidas ile müşterek bir çalışma ile bu forma meydana geliyor" diye konuştu.
 

Fenerium ürünlerindeki zenginliğe dikkat çeken Başkanvekilimiz Abdullah Kiğılı, "Ben geçen sene Barcelona’ya gittim. Barcelona’nın mağazasına girdim. Diğer kulüplerin de mağazalarına gidiyoruz, bakıyoruz. Barcelona’da göreceğiniz an fazla ürün çeşidi forma endeksli 20’dir. Bizde 5 binin üzerinde çeşit ürün var. Onlar, tabi dünya kulübü. Mağazasına gitiğimiz aman, Japonlar, Çinliler.. Dünyanın dört bir yanından gelen insanlar orada sıraya giriyor. Dünya kulübü olmak böyle bir şey. Fenerbahçe Spor Kulübü olsun, diğer kulüpler olsun; bizler dünya kulübü olmak için zaman ve büyük gayret istiyoruz. Açıklılıkla ifade edeyim ki onlarında aldıkları forma reklamları en fazla yıllık 15 milyon euro civarıdır. İnşallah 5 sene sonraki anlaşma da bizde Barcelona’nın reklam fiyatına geliriz, diye ümit ediyoruz. Fenerium Fenerbahçe’nin en kuvvetli şirketi. Bugün 25 ilde Fenerium mağazaları var. 4 tırımız var. Bizim cirolarımıza hiçbir kulüp yanına bile yaklaşamıyor. Bayilik vermiyoruz. Kendi mağazalarımızı kendimiz açıyoruz. Çok ciddi ve çok yakın zamanda asgari 50 vilayette ürünlerimizi satan mağazalarımız olacak. Her yerde büyük ilgi görüyoruz. Fenerbahçe’nin büyük taraftarına gösterdiği ilgiden dolayı, her günde teşekkür ediyorum" dedi.


adidas Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Sayın Eduard Massier de, "Bizde adidas olarak Türkiye’de gerçekten Fenerbahçe ile en üst düzeyde çalışmak istiyoruz. Formalara bakarsak; en yeni teknolojiyi kullanıyoruz. En kaliteli çalışmalar yapıyoruz. Biz Fenerbahçe’ye nasıl bakıyoruz? Bayern Münih,  Chelsea gibi aynı seviyede. Yurt dışında da farklı ülkelerde Fenerbahçe ürünleri satmak istiyoruz. Umarım 5 yıl sonrada aynı olacağız" ifadelerini kullandı.
 

"Fenerbahçe’nin formaları, antrenman ve kamp ürünleri yurt dışında adidas mağazalarında satışa çıkıyor. Bu çok önemli adım. Adidas’ın bilhassa Türklerin fazla olduğu yerde bütün adidasın mağazalarında Fenerbahçe’nin bu ürünlerinin satışına başlıyor" haberini veren Kiğılı, "Ödemeleri adidastan yıllık peşin alıyoruz. Fenerbahçe krizde değil. En az borç bizde. Mali bakımdan Fenerbahçe’de şahibe dedikodu duydunuz mu? 700’ün üzerinde satışı var. Çok kuvvetli bir kulübüz. Her şey günü gününe saatine ödenmekte. Bu en kötü günlerde de bugünde böyle oldu" dedi.
 

Forma reklamı içinse Abdullah Kiğılı, "Forma reklamı için, liglerin bitmesine 3 aylık bir devre var. Türk Telekom ile anlaşmamız bitiyor. Şuan itibariyle görüşmelerimiz devam ediyor. Türk Telekom ile görüşmeye devam ediyoruz. Ama çok ciddi manada yurt dışından teklifler var. Önümüzdeki sene çok değişik sürpriz isimler Fenerbahçe formasında olabilir" yanıtını verdi.