Akdeniz Oyunlari İçin Görkemli Açiliş

21.06.2013

Akdeniz Oyunlari İçin Görkemli Açiliş

Türkiye’nin ev sahipliğinde Mersin’de gerçekleştirilen 17. Akdeniz Oyunları’nın resmi açılışı Mersin’de düzenlenen görkemli bir törenle gerçekleştirdi.

Ülkemizde ilki İzmir’de 1971 yılında yapılan Akdeniz Oyunları’nın Mersin Stadyumu’ndaki açılış törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Üyeleri, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (lOC) Başkanı Jacgues Rogge ile birlikte yaklaşık 20 bin kişi katıldı.

Fenerbahçemizden 48 sporcu görev alacak
17. Akdeniz Oyunları’nda 24 ülkeden 2 bin 994 sporcu mücadele edecek. Türkiye, sporcu sayısında 430 sporcuyla ilk sırada yer alıyor. Oyunlara Fenerbahçemizden 8 farklı branşta toplam 48 sporcu katılıyor.

Kulübümüzden atletizm, yelken, basketbol, voleybol, boks, kürek, masa tenisi ve yüzme branşlarından sporcular bu önemli organizasyonda mücadele edecek.

Boks Milli takımında 10 sikletin 5’inde Fenerbahçeli sporcular yer alacak. Ferhat Pehlivan, Bünyamin Aydın, Adem Kılıççı, Avni Yıldırım ve Seyda Keser Türkiye adına madalya mücadelesi verecek isimler olacak. Masa tenisinde ise Fenerbahçemizin başarılı oyuncusu Melek Hu, Akdeniz Oyunları’nda Milli forma ile mücadele edecek.

Yelken Şubemizde ülkemizi Olimpiyat Oyunları’nda da temsil eden Çağla Dönertaş’ın da bu kez hedefi Akdeniz Oyunları’nda madalya olacak. Öte yandan kürek şubesinde 8 sporcudan oluşan Milli takımda iki tek kategorisinde, Muhammed Canşi- Selahaddin Gürsoy çifti yarışacak. Bu çiftin yedekleri ise Ogeday Girişgen ve Onat Kazaklı olacak.

Milli takıma seçilen Fenerbahçeli 17 yüzücü de, ay yıldızlı ekibin başarısı için yarışacak. Bayanlarda; Burcu Dolunay, Gizem Çam, Gizem Bozkurt, Esra Kaçmaz, Zulal Zeren, Gönen Karaa, İlknur Nihan Çakıcı, Duygu Birol, Melisa Emirbayer, Ezgi Yazıcı, erkeklerde; Berkay Şendikici, Berk Kahraman, Demir Atasoy, Burak Kartal, Nurettin Erhan, Ozan Kemer ve Furkan Deniz Maraşlı ay yıldızlı mayoyu giyecek.

Akdeniz Oyunları’nda mücadele eden A Milli Erkek Basketbol Takımı kadrosunda ise Fenerbahçe Ülker’den İlkan Karaman, Oğuz Savaş ve Barış Ermiş yer alıyor. Fenerbahçe Bayan Voleybol Takımımızın kaptanı Seda Tokatlıoğlu da A Milli Bayan Voleybol Takımı’nda bulunuyor.

Fenerbahçeli atletlerden de erkeklerde Ramil Guliyev, Halil Akkaş, Enis Ünsal, Alper Kulaksız, Aşkın Karaca, Murat Gündüz, İrfan Yıldırım, Fatih Eryıldırım, Fatih Avan, Cumali Umutcan Emektaş, bayanlarda ise; Hatice Öztürk, Gamze Bulut, Türkan Erişmiş Özata, Eda Tuğsuz, Berivan Şakır ve Saliha Özyurt’tan oluşan 16 sporcu mücadele verecek.

İçerisinde barındırdığı branş sayısı bakımından, Olimpiyatlardan sonra dünyanın en önemli spor organizasyonu olarak kabul edilen oyunlar, 30 Haziran’da sona erecek..