Akdeniz Oyunlari'ndaki Fenerbahçeliler

26.06.2013

Akdeniz Oyunlari'ndaki Fenerbahçeliler

20 Haziran 2013 günü başlayan 17.Akdeniz Oyunlarına Mersin ev sahipliği yaparken kulübümüz Türk milli takımlarına gönderdiği 51 sporcuyla yine rekor kırdı. Milli takımlarımıza futbolda 2, basketbol ve voleybolda 3’er, yüzmede 16, atletizmde 18, boksta 5, kürekte 2, masatenisi ve yelkende 1’er sporcu veren Fenerbahçemiz, faaliyet gösterdiği tüm branşlarda oyunlara sporcu göndererek ayrı bir rekorun da sahibi oldu.

Oyunların ilk beş günü sonunda (24.06.2013 tarihi itibarıyla) Fenerbahçeli boksörlerimizden 4’ü madalya almayı garantilerken, yüzmede Burcu Dolunay 50 metre serbestte ve Halime Zülal Zeren 200 metre sırtüstünde bronz madalya kazandı. Ayrıca tamamı Fenerbahçeli kadın yüzücülerimizden oluşan 4x100 metre serbest bayrak takımımız 3.olarak bronz madalya kazanırken Furkan Deniz Maraşlı’nın da yer aldığı erkekler 4x100 bayrak takımımız ikinci olarak gümüş, 4x200 serbest bayrak takımımız da üçüncü olarak bronz madalya elde etti.

17.Mersin Oyunları'na kadar 16 kez düzenlenen Akdeniz Oyunları'nda Fenerbahçeli sporcularımız ferdi olarak 16 altın, 11 gümüş, 19 bronz olmak üzere toplam 46 madalya kazanırken, takım sporlarında da 33 madalyayı boynuna taktı. Fenerbahçemiz tüm oyunlara sporcu göndermeyi başaran tek spor kulübü olurken, sporcularımız sadece 1979 Split ve 1991 Atina Oyunları'nda madalya kazanamadı.

Akdeniz oyunlarında madalya kazanan Fenerbahçeli sporcular şöyle:

1951 İskenderiye: İlk Akdeniz Oyunları Mısır’ın İskenderiye şehrinde düzenlendi. Fenerbahçeli atletlerden Doğan Acarbay 400 metre engellide ve Halil Zıraman cirit atmada gümüş, Ekrem Koçak 800 metrede ve Mustafa Batman 110 metre engellide bronz madalya kazandı. Ayrıca Ekrem Koçak ve Doğan Acarbay, bronz madalya kazanan 4x400 metre bayrak takımımızda yer aldı.
1955 Barselona: Oyunlarda Fenerbahçeli atletlerden Ekrem Koçak 800 ve 1500 metrede 2 altın madalya kazanırken, Osman Coşgül 5000 metrede gümüş madalya elde etti. Ayrıca kürek tek çiftede Tonguç Türsan gümüş madalya kazanarak tarihi bir başarıya imza attı.
1959 Beyrut: Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlenen oyunlara Türkiye 11 spor dalında katıldı. Atletizm ve voleybolda milli takımlara sporcu veren Fenerbahçe’den Tanzer Uçak, gümüş madalya kazanan erkek voleybol milli takımımızda yer aldı.
1963 Napoli: Oyunlarda 67 kilo boksörümüz İlhami Evrensel bronz madalya kazandı. Ayrıca Nedim Doğan gümüş madalya kazanan futbol milli takımımızda, Nasuhi Ünlükadın ve Tanzer Uçak bronz madalya kazanan voleybol milli takımımızda forma giydi.
1967 Tunus: Fenerbahçeli güreşçilerimizden Necdet Uçar grekoromen 87 kiloda gümüş, Sırrı Acar grekoromen 78 kiloda bronz madalya kazandı. Ayrıca bronz madalya kazanan erkek basketbol takımımızda Erdal Poyrazoğlu, Barış Küce, Ferhan Baras ve İlker Esel; yine bronz madalya kazanan voleybol erkek milli takımımızda Özcan Sarıtürk yer aldı.
1971 İzmir: İlk kez ülkemizin ev sahipliği yaptığı oyunlarda Fenerbahçeli atlet Mehmet Tümkan 1500 metrede bronz madalya kazandı. Ayrıca bronz madalya kazanan erkek milli basketbol takımımızda Hüseyin Kozluca, Ferhan Baras ve Erdim Öztokat forma giydi.
1975 Cezayir: Bronz madalya kazanan kadın voleybol milli takımımızda kulübümüzden Sema Esinduy ve Gülfer Oktay yer aldı.
1983 Kazablanka: Fas’ın Kazablanka kentinde yapılan oyunlarda kulübümüz atletlerinden Mehmet Terzi maratonda altın madalya kazanırken Efe Aydan ve Hakan Artış bronz madalya kazanan erkek basketbol milli tamımızda, Hasan Özdemir gümüş madalya kazanan futbol milli takımımızda forma giydi.
1987 Lazkiye: Suriye’nin Lazkiye şehrinde yapılan oyunlarda Fenerbahçeli boksörlerden 71 kiloda Ali Çıtak, 81 kiloda Ahmet Canbakış ve 91 kiloda Ekrem Yusufoğlu bronz madalya kazandı. Ayrıca Fatih Özal, oyunlar tarihinde ilk kez altın madalya kazanan erkek basketbol milli takımımızda yer aldı.
1993 Languedoc-Roussillon: Fransa’da düzenlenen oyunlarda 91 kilo boksörümüz Fikret Güneş gümüş madalya kazandı. Ayrıca Bülent Uygun ve Emre Aşık oyunlarda tarihinde ilk kez altın madalya kazanan futbol milli takımımızda forma giydi.
1997 Bari: İtalya’da yapılan oyunlarda atletimiz Serap Aktaş kadınlar maratonda altın madalya kazanırken boksta 63,5 kiloda Nurhan Süleymanoğlu ve 57 kiloda Serdar Yağlı altın, 51 kiloda Bedri Çınar ve 75 kiloda Malik Beyleroğlu bronz madalya kazandı.
2001 Tunus: Oyunlarda Fenerbahçeli sporcular adeta madalya rekoru kırdı. 100 ve 200 metrede Nora Güner, maratonda Mehtap Sızmaz, 5000 metrede Ebru Kavaklıoğlu altın madalya kazanırken, 1500 metrede yine Ebru Kavaklıoğlu bronz madalya kazandı. Ayrıca 54 kilo boksörümüz Agasi Ağagüloğlu altın madalyanın sahibi olurken, yüzmede İlkay Dikmen 100 ve 200 metre kurbağalamada iki gümüş madalya kazanarak tarihe geçti. Burak Yavuz ve Birkan Ülkütaşır da bronz madalya kazanan erkek voleybol milli takımımızda yer aldı.
2005 Almeria: İspanya’da yapılan oyunlarda atletlerimizden Ercüment Olgundeniz disk atmada ve Anzela Atrochenko heptatlonda bronz madalya kazanırken, boksta 51 kiloda Atagün Yalçınkaya altın, 54 kiloda Serdar Avcı ve 57 kiloda Yakup Kılıç bronz kazandı. Ayrıca oyunlar tarihinde ilk kez şampiyon olan kadın basketbol milli takımımızda Nevriye Yılmaz, Serap Yücesir, Müjde Yüksel, Nilay Yiğit ve Şaziye İvegin; gümüş madalya kazanan futbol milli takımımızda Can Arat ve Volkan Babacan forma giydi.
2009 Pescara: İtalya’da yapılan oyunlara Fenerbahçe 8 spor dalında 35 sporcu gönderdi. Atletizmde 100 metre engellide Nevin Yanıt ve cirit atmada Fatih Avan altın, uzun atlamada Karin Melis Mey ve yüksek atlamada Burcu Ayhan gümüş, 3000 metre engellide Halil Akkaş ve 10000 metrede Selim Bayrak bronz madalya kazandı. Boksta 69 kiloda Önder Şipal altın, 75 kiloda Adem Kılıçcı gümüş, 60 kiloda Yakup Kılıç ve 81 kiloda Önder Özgül bronz madalya aldı. Masatenisinde Melek Hu altın madalya kazanarak bir ilki gerçekleştirirken gümüş madalya kazanan kadın voleybol milli takımımızda Naz Aydemir ve Seda Tokatlıoğlu yer aldı. 

Baki AYDIN