"alacağimiz Galibiyet Bizim İçin Büyük Bir Avantaj Olacak"

07.11.2012

"alacağimiz Galibiyet Bizim İçin Büyük Bir Avantaj Olacak"

Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman ile oyuncumuz Dirk Kuyt, AEL Limassol karşısında alınacak bir galibiyetin daha, UEFA Avrupa Ligi’nde büyük bir avantaj sağlayacağını belirterek, sahaya  kazanmak için çıkacaklarını söyledi.

Aykut Kocaman ile oyuncularımızdan Dirk Kuyt, AEL Limassol ile oynayacağımız UEFA Avrupa Ligi C grubu 4.hafta maçı öncesinde karşılaşmanın oynanacağı Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’nda bir basın toplantısı düzenledi.

Kocaman: "Alacağımız galibiyet bizim için büyük avantaj olacak"
Sportif Direktörümüz ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, AEL Limassol karşısında alınacak bir galibiyetin Avrupa Ligi’nde büyük bir avantaj sağlayacağını belirterek, "10 puana ulaşarak avantaj yakalamak istiyoruz. Bu bize çok büyük bir avantaj sağlayabilir. Özellikle Egemen dışındaki tüm oyuncular yavaş yavaş dönüyorlar. Bu da yarın ve yarından sonrası için umutlarımızı daha çok artırıyor."açıklamasında bulundu.

"Aynı misafirperverliği biz de göstereceğiz"
Deplasmanda karşılaştığımız AEL Limassol takımının, örnek olması gereken bir misafirperverlik gösterdiğine de değinen Aykut Kocaman, "AEL Limassol camiası Kıbrıs’a ayak bastığımız ve oradan ayrıldığımız ana kadar kafamızda olan olumsuz hiçbir şeyin olmasına izin vermeden mükemmel bir misafirperverlik örneği göstermişlerdir. Bizim de burada, bu takımın sorumluları olarak AEL’li misafirlerimize bunu göstermek zorundayız. Sahada kazanmak için oynayacağız ama maçtan önce bu gelecek." açıklamasını yaptı.

Takımımızın hiçbir şekilde ceza almaması gerektiğine inanan Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, "Biraz sinirli gidiyoruz ve sürekli cezalar alıyoruz. Bunun Avrupa Ligi’ne sıçraması Fenerbahçe için çok hoş bir durum değil. Hatta bunun ötesinde bir durum yaratıyor. Bunları belirtmek gerekiyor. Dikkatli olmamız gerekiyor." sözlerine yer verdi.

"Önceliğimiz gruptan çıkmak"
Aykut Kocaman turu geçmeleri halinde "kadroya takviye yapmak istiyor musunuz?" şeklinde gelen soruyu; "Uzun soluklu bir düşünce bu. Önce gruptan çıkmamız gerekiyor. Önce bunu planlayıp daha sonra eksikler ile ilgili planlamalar yapmalıyız." şeklinde yanıtladı.

"Yapacağımız son antrenmanda her şey netleşecek"
Raul Meireles’i kadroya almayı düşündüğünü ancak buna akşam yapılacak antrenmandan sonra karar vereceğini de belirten Aykut Kocaman, "Mehmet Topal ve Joseph Yobo şu an hazır gözüküyorlar. Raul Meireles’i idmanda bir görmek istiyorum. Kadroya almak kafamda var, bunu saklamama gerek yok ama son halini görmem gerekiyor. Maçın içinde kullanmak ise Meireles’in kadroda olabileceği ama çok ihtiyaç duyarsak kullanabileceğimizi zannediyorum. Meireles’in, Orduspor maçında tam görev alması daha mantıklı duruyor." şeklinde konuştu.

"Kadromuz oturttukça Avrupa tarihinde de artıya dönüşecek"
Zaman içinde Takımımızın oturması halinde Avrupa tarihi içinde kendini artıya dönüştüreceğini söyleyen Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman şöyle konuştu; "Fenerbahçe demek, "baskı" demek. Bazen artıyor. Bazen azalıyor. Baskı kelimesinin tüm anlamları burada var. Galibiyetlerimizin içeride olmaması bu anlamda daha önce söylediği bir şeyi tekrarlattırıyor bana. Bu istatistikî bir durum ve tersine dönecektir. Bence bu kadro biraz daha oturduğu halde Avrupa tarihi içinde de kendini artıya götürecektir."

"Bekleyip görmek de fayda var"
Son dönemlerde performansı nedeniyle sıkça eleştirilen Milos Krasic konusunda ’bekleme’ taktiği veren Aykut Hoca "Gaziantep maçında sakatlandıktan sonra son Bursaspor ve Antalyaspor maçına kadar olan süreç içinde oyuncuda düşüş var. Bunun performansının kırılmasını oyuncunun yapması gerekiyor. Bize eşik atlatacağını düşündüğüm bir oyuncu. Bazı oyuncular geldikleri andan itibaren çok uzun zamandır orada oynuyorlar gibi yüksek performansla başlayıp bu şekilde devam edebiliyorlar. Mamadou Niang’ta olduğu gibi. Milos Krasic’in nereye doğru seyredeceğini yapısal olarak bilemem. Bekleyip görmek de fayda var." dedi.
Öte yandan Miroslav Stoch ile ilgili de şu şekilde konuştu:
"Stoch, bilinen bir oyuncu, benim artı ya da eksi bir şeyler ifade etmem bir şey değiştirmiyor. 3. sezonuna girdi ve bilinen bir oyuncu. Nereye gidecek, gidebilir hemen herkes bu konuda kanaat sahibi. Ben sadece oyuncuyla ilgili inişler çıkışlar olabilir, futbol böyle bir meslek diyebilirim. Ama bu dönemde, geçen senede bıraktığı yerde değil, ama oraya doğru bir gayreti var, umarım böyle devam eder."

"Alacağımız galibiyetlerle algılar değişecektir"
Alınan skorların son dönemde sevindirici ancak ligde kaybedilen puanlarla sıkıntı çektiklerini de söyleyen Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, "Şu an bu takımın istediğim takım olduğunu söylersem bu herkes için yanıltıcı olur. Skorlar son dönemde iyi gidiyor ama ligde kaybettiğimiz puanların sıkıntısını çekiyoruz. Şu andaki algı olumsuz. Arka arkaya galibiyetlerle benim, takım, oyunumuz hakkımızdaki algıları değiştirebiliriz. Bazı anormal olaylar yaşadık. Bu oyuncuları bir Gladbach maçında bir araya getirebildik. Bu arkadaşlarımız bütün takım arkadaşlarıyla bir araya geldiğinde takımın süresi konusunda konuşmak daha mantıklı olacaktır." sözlerini kullandı.

"Bu takım için zenginlik olacak"
Son olarak Sezer Öztürk hakkında da bir açıklama yapan Aykut Kocaman, "Bizim işimizin en büyük parçası heyecandır. İçeride, dışarıda her yerde bu heyecan hep var içimde. Fenerbahçe’nin verdiği heyecan hep üzerimde var. Sezer son maçın ardından bana net bir görüntü verdi. O bu takımın önemli alternatiflerinden biri olacak. Hem kendi adıma hem Fenerbahçe adına çok sevindim. Bu takım için çok büyük zenginlik olur." açıklamasını yaptı.

Dirk Kuyt: "Yarın için bir galibiyet bize çok yardımcı olacak"
Toplantıda konuşan Hollandalı yıldız Dirk Kuyt, "Heyecanla bu karşılaşmayı bekliyorum. Turnuvaya iyi başladık. Ama sonunu henüz getiremedik. Yarın için iyi bir galibiyet bize çok yardımcı olacaktır."dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyareti sırasında yaşadıklarına da değinen Kuyt, "Bu daveti almak benim için çok özel bir şeydi ve özel bir gün yaşadım. Birlikte bir akşam yemeği ve çok da hoş bir toplantı yaptık. Hollanda Milli Takımı formasını Başbakan Erdoğan’a hediye ettim ve o da çok mutlu oldu. Güzel bir sohbet oldu aramızda. Bir de Türk kahvesi içerken bu sohbet çok daha güzel oluyor." şeklinde konuştu.

"Yavaş yavan Türkçe öğrenmeye başlıyoruz"
Takımımızdaki yabancı oyuncuların aldığı Türkçe derslerine ilişkin de bir açıklama yapan Dirk Kuyt, "Türkçe dersi çok enteresandı. Birlikte çok eğlendik bu derste. Yavaş yavaş daha fazla Türkçe öğrenmeye başlıyoruz. Umarım takım arkadaşlarımızla daha fazla Türkçe konuşacağız. Tüm ülkelerde bu böyledir. Yabancı oyuncular bir ülkeye gittiğinde o ülkenin dilini öğrenmek zorunda. Bu benim için anormal bir durum değil olması gereken bir durum." ifadelerini kullandı.