Alex: "18 Yaşimdayken Neysem Şimdi De Öyleyim"

25.07.2012

Alex: "18 Yaşimdayken Neysem Şimdi De Öyleyim"

Takım Kaptanımız Alex de Souza, 35 yaşında olmasına rağmen kendisini gayet iyi hissettiğini ve şimdiye kadar edindiği tecrübelerle saha içinde oldukça rahat hareket ettiğini söyledi.

Yaşı ve futbolu konusunda bir de espri yapan Alex, "Ben zaten 18 yaşımdayken de çok hızlı bir oyuncu değildim. O yüzden hızımdan bir şey kaybettiğim söylenemez" dedi.

Avusturya kampının son gününde bir basın toplantısı düzenleyen Alex, Şampiyonlar Ligi’ndeki ilk rakibimiz Vaslui, Fenerbahçe’deki genç oyuncular ve Dirk Kuyt hakkındaki görüşlerini de paylaştı.

Ayrılanlara teşekkür etti

Sözlerine, "Kamp değerlendirmesinden önce birkaç kişiye özel teşekkür etmek istiyorum, geçen sene takımla birlikte olan ama bugün bizim aramızda olmayan birkaç kişi var. Ben o kişilere çok teşekkür ediyorum. Masörlerimiz, fizyoterapistimiz,  tercümanlarımızdan Mahmut Sökün ve Umut Köse ve doktor, bu sene bizimle birlikte çalışmama kararı verilen kişiler. Ben onlara teşekkür etmek istiyorum.  Attığım gollerde, yaptığım asistlerde, onların da payı vardı. Onlara kendi kişisel üzüntülerimi söyledim ama sizlerin huzurunda da onlara bir kez daha teşekkür etmek istiyorum" diyerek başlayan Alex, ardından şu cümlelerle kampı değerlendirdi.

Olağan bir kamp dönemi geçiriyoruz

"Şu ana kadar olağan bir kam dönemi geçiriyoruz. Gelen iyi oyuncular var. Onlara başarılar diliyorum. Hocamıza da başarılar dilemek istiyorum. Birbirinden başarılı oyuncularla başarı sağlanacaktır. Bu kamp döneminin sonuna geldik. Önümüzde hedeflerimiz var. Umarım sıkıntısız, sorunsuz bir dönem bizi bekler"

Önemli olan bizim ne yapacağımız

Şampiyonlar Ligi 3. Eleme Turunda Romanya’nın Vaslui takımıyla yapacağımız maç hakkında ise Alex,  "Aslında onların da bizim de hedefimiz gruplara kalmak. Vaslui’yi geçen sene özellikle takip ediyordum.  Onlar da biz de gruplara kalmak istiyoruz. Umarım bizim adımıza olumlu olur. Umuyorum ki biz turu geçen taraf oluruz. Ben her zamanki gibi adım adım düşünmek istiyorum. İlk önce Vaslui ile oynayacağız. Ben ilk ön elemeyi düşünüyorum. Önümüzde 180 dakikalık bir maç var. Kalitemizle turu geçeceğimizi düşünüyorum. Ama futbol sözlerle olmuyor. Söylediklerinizi sahada göstermeniz lazım. İlk olarak önümüzde 180 dakikalık bir maç var. Diğer hedefleri ondan sonra konuşuruz. Ben daima rakipten çok kendi takımıma bakmaya önem veririm. Benim düşüncelerim tamamen ’Biz ne yapacağız?’ üzerinedir. Tabii rakip takım hakkında da bir şeyler bilmek lazım. Onları yüzde yüz biliyoruz dersek yalan olur ama tanımaya çalışıyoruz. Benim için önemli olan Fenerbahçe’nin gücü ve ne yapacağıdır" şeklinde konuştu.

Kuyt hakkında çok fazla yoruma gerek yok

Yeni transferimiz Dirk Kuyt hakkında çok fazla söze gerek olmadığını belirten Alex, "Kuyt hakkında çok fazla yorum yapmaya gerek yok. Gerek şimdiye kadar oynadığı takımlar gerekse Hollanda Milli Takımı ile çok yüksek seviyede maçlar oynadı. Bizim takımımızla ilgili yorum yapmak da şu an için gerçekçi olmaz. Çünkü geleli henüz 10 gün oldu. Avrupa Şampiyonası, ardından dinlenme süreci ve aramıza katıldı. Kendisi hakkında çok fazla yorum yapmaya gerek yok. Kariyeri her şeyi gösteriyor. Umuyorum takıma faydalı olur. İstanbul’a ve takıma adapte olarak her zaman alışkın olduğu başarıları Fenerbahçe’de de yaşar" dedi.

Her geçen gün daha tecrübeli ve kafamı rahat hissediyorum

Yaşı ve futbolu hakkındaki sorular karşısında ise Alex, "Kendimi gayet iyi hissediyorum. Hatta bu konuda bir de espri yapıyorum. Şöyle ki: Bir futbolcu 35 yaşına geldiğinde gücünden ve hızından kaybeder derler. Ben ise 18 yaşımdayken neysem şimdi de öyleyim. Çünkü ben zaten 18 yaşımdayken de çok hızlı bir oyuncu değildim. O yüzden hızımdan bir şey kaybettiğim söylenemez. Şimdiye kadar edindiğim tecrübelerle saha içinde çok daha rahat oynuyorum. Profesyonelim, aile hayatı düzgün olan bir insanım ve kendisine bakan bir futbolcuyum. Bu yaş konusu kafama takılmıyor. Her geçen gün kendimi daha tecrübeli ve kafamı daha rahat hissediyorum" diye konuştu.

Umarım Salih ve Recep’e fırsat verilir

Takımdaki genç oyuncular Salih Uçan ve Recep Niyaz hakkındaki görüşleri sorulduğunda ise Alex, "Ben Fenerbahçe’de bir sürü genç ve kaliteli oyuncu gördüm. Daha önce de sizlerle paylaştığım gibi burada bir felsefe var.Bu felsefe, genç oyuncuların oyuna girip kendisini göstermelerine izin vermeyen bir felsefe. Ben buna üzülüyorum. Benim gördüğüm kadarıyla bu genç oyuncular arasında şimdiye kadar sadece bir tek Semih kendisini gösterebildi. Takımımızda bir Gökay vardı. Şampiyon olduğumuz sene başarılı bir sezon geçirmişti. Ama sistem Gökay’ın oynamasına izin vermedi. Ben yetkili mercii değilim, kararları ben vermiyorum ama Fenerbahçe’nin bu felsefesi ve düzeni değişirse ve bu çocuklar da oynarsa, onlar da başarılı olacaklardır. Ben Fenerbahçe’de Semih haricinde bunu başaran bir oyuncu görmedim. Salih ve Recep, kalitelerinden şüphe edilmeyen oyuncular. Fırsat bulduklarında onların kendilerini gösterip, yer edineceklerine inanıyorum. Genç bir oyuncunun başarılı olması için bir sürü faktörün bir araya gelmesi lazım. Bu oyuncular şans verilmezse, kendilerini gösteremezler. Umarın bunlara fırsat verilir ve kalitelerini gösterirler" ifadelerini kullandı.