Alex: "başkanimizin Yanindayiz"

02.11.2011

Alex: "başkanimizin Yanindayiz"

Profesyonel Futbol Takımımızın Kaptanı Alex de Souza, zorlu bir süreçten geçtiklerini belirterek, "Başkanımıza söyleyeceğim bu zor günlerde onun yanında olduğumuzu bilmesidir" dedi.

"Başkanımızın yokluğunu hissediyoruz"
FB TV’ye konuk olan Alex ilk olarak Başkanımızın doğum günü ile ilgili, "Başkanımıza söyleyeceğim bu zor günlerde onun yanında olduğumuzu bilmesidir. Gelecek doğum günlerini birlikte kutlamak dileğiyle diyorum. Başkanımızın yokluğu kulübümüz için büyük bir eksidir. Onun yokluğunda eksikliğini, liderliğini hissediyoruz" ifadelerini kullandı.

"Aykut Kocaman’ın emeklerinin hakkını vermek gerekir"
Belirsizlikler içinde bir dönem yaşadıklarını belirten Alex, "Bu dönem bizim için olumsuz bir dönemdi. Biz bundan kötü etkilendik. Bu belirsizlik bizi fazlasıyla etkiledi. Ancak bu dönemde Hocamız Aykut Kocaman’ın emeklerinin hakkını vermek gerekir diye düşünüyorum" diye konuştu.

"Haksız bir şekilde oyundan çıkarıldım"
Karabükspor maçında gördüğü kırmızı kart ile ilgili soru üzerine Alex, " O anda yaşadığım duygular şuan da geçmiş değil. İki gündür bu haksızlığa karşı neler yaptığımı bilemiyorum. Henüz kendime gelemedim. Hem beni hem takımı hem saha içindeki tüm arkadaşlarımı etkilemiş bir karar. Maçın hemen başında, haksız bir şekilde oyundan çıkarıldım. Arkadaşlarım benim yerime de koşmak zorunda kaldılar. Ben bu Karabükspor maçında arkadaşlarımı yalnız bıraktım. Sivasspor maçında da onları yalnız bırakacağım. Teorik olarak toplam 2 maç ceza almam gerekiyor. Ancak TFF’den umuyorum ki görüntülere bakıp bana verilen kartla ilgili doğru kararları alırlar ve takımdan uzak kalmama engel olurlar. Aldığım kırmızı karta dair şu an bile hala duygularımda hiçbir değişiklik yok, bunun bilinmesini istiyorum. Bizim 3 gün sonra bir maçımız daha var.   Aldığım kırmızı karta dair şu an bile hala duygularımda hiçbir değişiklik yok, bunun bilinmesini istiyorum. Bir düzeltme yapmak istiyorum. O kart anında belki de görebileceğiniz en sinirli kişi bendim. Ancak sorumluluklarım gereği kendimi tutmam gerekiyordu. İçimde yaşadıklarımı kontrol etmem gerekiyordu. Kartı gördükten sonra o kadar şaşkındım ki; rakip oyuncuya dönüp; ’ben sana bir şey yaptım mı?’ diye sordum. O da bana;  ’hayır’ dedi. Bugünlerde gazetelerde kendisinin söylediklerini de okuyorum. Zaten olanları açıkça anlatmış. 2007 yılında ise  Antalyaspor ile oynarken yediğim dirsek sonrasında gördüğüm sarı kart pozisyonunda; hakeme topun aşağıda olduğunu, hareketin topa değil bana yapıldığını söyledim. Bu itirazımdan dolayı sarı kart gördüm. Ben orada dikiş atılması gerekecek kadar yaralanmışken hakem benden sakin olmamı, susmamı istiyordu. Söyleyecek bir şey yok. Şu ana kadar yaptıklarımdan farklı hiçbir şey yapmadım Fenerbahçe’de" dedi.

"Her zaman herkesin sevgisini kazanmaya çalıştım"
Kariyerine Coritiba’da başladığını söyleyen kaptan, "Orada o ailenin parçası oldum. Sonrasında 4 yıl Palmerias Kulübü’ndeydim. Sonra da Coruzeiro’daydım ve sonra Fenerbahçe’ye geldim. Saygılı bir şekilde, işime olan sevgimle, hem taraftarlarımızın hem de Kulübümüzün sevgisini kazanmaya çalıştım. Ben hayatım boyunca hep bu yolu izledim" diye konuştu.

"Fenerbahçe’den ayrılmayı asla düşünmedim"
Son dönemlerde yaşanan süreçle ilgili Alex, "Sürecin başlangıcından beri yanımda olan insanlar her şeyi en iyi şekilde gören insanlardır. Belirsizlik en tepede, doruk noktadayken Hocam Aykut Kocaman ile ve Sayın Ali Yıldırım ile görüştüm ve onlara Kulübümün yanında olacağımı söyledim. Tabi ki teklifler geldi ancak onları da kibarca reddettim. Bu süreçte Fenerbahçe’den tek ayrılma sebebim Fenerbahçe’nin bana ’Seninle çalışmak istemiyoruz’ demesi olurdu. Onun dışında kesinlikle böyle bir şey düşünmedim" dedi.

"Türkiye’de gördüğüm ilgi, Brezilya’da olandan daha fazla"
Burada kendisini evinde gibi hissettiğini söyleyen Brezilyalı yıldız, "Gerçekten de Türkiye’de gördüğüm ilgi, insanların bana olan sevgisi ve saygısı Brezilya’da olandan daha fazla. Ben Türkiye’de kendimi evimde gibi hissediyorum. Fenerbahçe’deyim ve gitmeyi de düşünmüyorum. Kendimi şanslı hissediyorum. Ailem, bulunduğum kulüpler, ülkem gibi bir yer olan Türkiye’de olmam, Fenerbahçe’de olmam, eşim, çocuklarım tüm bunları düşününce ben gerçekten şanslı olduğuma inanıyorum" ifadelerini kullandı.

"Üstün mücadele vermemiz gereken bir maç olacak"
Sivas maçının zor olacağını belirten Alex, " Yine zorlu yine sıkıntılı ve üstün mücadele vermemiz gereken bir maç olacak. Sivasspor’un da kazanmak isteyeceği bir maç. Kendi evlerinde oynuyorlar. Zorlukların olacağı ancak kazanmak için her şeyi ortaya koyacağımız bir maç olacak" diye konuştu.

"Gençlere daha fazla güvenilmeli"
Alt yapının önemine değinen Alex "Türk futbolunda bir şeyleri düzeltmek elimde olsaydı ilk olarak Türk futbolunun şuandaki noktaya baktığımızda; genç yeteneklere daha fazla güven duyulmasını ve onların erken yaşlarda sahalarda yer almalarını sağlardım. 17-18-19 yaşında Kadıköy gerçeğiyle yüzleşecek, büyük takım psikolojisini kaldırabilecek genç futbolcuların olmasını sağlardım. Gençleri hem psikolojik olarak hem de oyun olarak, genç yetenekleri büyük takımlara hazırlardım. Bu bir süreç gerektirir. Ancak buna başlanması gerektiğini düşünüyorum" dedi.

"Fenerbahçe’de kazanma zorunluluğun olması çok normal"
"Sporun içinde kazanma zorunluluğ  vardır" diyen Alex, "Coritiba, orta seviyede bir takım olduğu için onu dışarıda tutuyorum. Ancak onun dışındaki tüm takımlarımda hep kazanma zorunluluğunu hissederek oynadık. Fenerbahçe’ye bakınca da; tesisleri, taraftarları, takım, şartlar her şeyi göz önüne alınca burada kazanma zorunluluğunun olması gayet doğal bir şey" şeklinde konuştu.

"Kazanmayı istiyoruz"
Takım içinde yaşanan beraberliğe de değinen Alex, "İstek ve kendini verme bakımında şunu söyleyebiliriz ki; takımımızdaki her futbolcu verebileceğinin en fazlasını takıma veriyor. Malatya maçından sonra Antalya’daki kampta yaptığımız toplantıda; birbirimize kötü oynayarak kötü sonuçlar aldığımızı ve bunu düzeltmemiz gerektiğini söylemiştik. O günden başlayan bu kararımız aynı şekilde bugün hala devam ediyor. Kendimizi vermek, mücadele etmek, kazanma isteğinin içimizden fışkırması durumu geçen yıldan itibaren devam ediyor" diye konuştu.

"Saha içindeki en önemli mevki ön libero"
Futbolda ön liberonun önemine dikkat çeken Alex, "Futbolun saha içindeki en olmazsa olmaz alanı ön libero mevkidir. Bizim takımımızda o pozisyonda Cristian var ve o mevkide her şey iyi gidiyor. Oğlum Felipe, bir gün futbolcu olmak isterse onun iyi bir ön libero olmasını isterim" dedi.

"Her maçı kazanmak için sahaya çıkacağız"
Hedeflerininin şampiyonluk olduğunu söyleyen kaptan, "Her zamanki gibi katıldığımız turnuvalarda tek hedefimiz liderlik, şampiyonluk. Ligde de öyle Türkiye Kupası başladığında orada da öyle olacak. İşin ucunda şampiyonluk olduktan sonra biz her maçı kazanmak için sahaya çıkacağız" ifadelerini kullandı.

"Taraftarımıza minnettarım"
Fenerbahçe taraftarının kendilerine her zaman destek çıktığını belirten Alex sözlerini şu ifadelerle tamamladı:

"Fenerbahçe taraftarlarından isteyeceğim daha ne olabilir ki? Zaten verilebilecek her şeyi sonuna kadar gösterdiler. Biz nerede olursak olalım onlar hep yanımızdalar. Ben onlara minnettarım. Yaptıkları her şey için Fenerbahçe taraftarlarına çok teşekkür ederim."