Alex: "bu Galatasaray Maçinin Anlami Başka"

13.03.2012

Alex: "bu Galatasaray Maçinin Anlami Başka"

Takım Kaptanımız Alex de Souza, bu sezonun farklı bir sezon olduğunu, bu nedenle de bu yılki Fenerbahçe-Galatasaray rekabeti ve derbi maçın da daha farklı anlamlar kazandığını söyledi.

Tüm tecrübelerine dayanarak, Fenerbahçe taraftarını dünyanın en tutkulu taraftarı olarak gördüğünü belirten Alex;  bugün mukavele yenileyen Aykut Kocaman, takımın durumu ve şampiyonluk şansına kadar birçok konuda görüşlerini paylaştı.

Alex de Souza, Radyo Fenerbahçe’de, Takımımızın medya sorumlusu Orkun Yazgan’ın hazırlayıp sunduğu ’’Samandıra Saati’’ isimli programa telefonla katılarak açıklamalar yaptı.

Bu sene farklı bir anlamı var

İlk olarak Galatasaray maçına değinen Alex, "Heyecanlı ve sıkı bir şekilde derbi çalışmalarımız devam ediyor. Tecrübeli futbolcular olarak, bu maçın gerek ülke gerekse her iki takım taraftarları adına ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.  Bu sene ligde değişik bir sezon yaşanıyor. Bundan dolayı da iki takımın çekişmesi daha da farklı anlam kazandı. Takım olarak bunun bilincindeyiz. Bu maçta kendi taraftarlarımızı mutlu etmek ve hak ettiğimiz galibiyeti almak için elimizden geleni yapacağız" dedi.

Güç ve kudret, Kocaman’la birlikte olsun

Kulübümüzle bugün 3 yıllık sözleşme yenileyen Aykut Kocaman ile ilgili olarak ise Alex, "Ben Aykut hocamıza bundan sonraki kariyerinde de her zaman için bol şans diliyorum. Hedeflerini gerçekleştirebilmemiz, aynı zamanda şampiyonluklara ulaşabilmemiz anlamında umuyorum ki kudret ve güç her zaman onunla birlikte olur" diye konuştu.

Dünyanın en tutkulu taraftarı

Taraftarlarımız hakkında ise Alex, "Bu taraftara hitap ettiğim için kendimi dünyanın ayrıcalıklı insanlarından bir tanesi olarak adlandırabilirim. Ben 17 senedir futbol oynuyorum. Daha öncesinde Brezilya’da kendi şehrimin takımı olan Curutiba takımında tribüne gidip gelen bir taraftardım. Dünyanın bir sürü taraftar topluluğunu gördüm. Arjantin taraftarlarının ne kadar tutkulu olduğunu bilirsiniz. Onlardan da belki de en tutkulu olanı diyebileceğimiz Boca Juniors taraftarı önünde de oynadım. Hiçbiri kusuruma bakmasın, Fenerbahçe taraftarı gibisi yok. Bunu gerçekten yaşadığım, sonuna kadar hissettiğim için söylüyorum. Takıma olan tutkusu, katkısı ve sevgisini gösteriş biçimi olarak Fenerbahçe taraftarının eşi ve benzeri yok. Bu taraftara hitap ettiğim için de kendimi dünyanın ayrıcalıklı insanlarından bir tanesi olarak adlandırabilirim" diye konuştu.

Gücümüzün farkındayız

Şampiyonluk yarışı hakkında ise Alex, "Şampiyon olmanın ne kadar zorlu bir süreçten geçtiğinin hepimiz farkındayız. Fakat farkında olduğumuz bir şey daha var ki o da gücümüz. Gücümüzü nasıl ortaya çıkartabiliriz? Bunu gün gün çalışarak yaratıcılığımızı artırarak ortaya çıkarabiliriz. Son düzlükte bu farklar bizi sonuca götürecek. Gücümüzün farkındayız. Bu gücümüzü saha içinde maksimum düzeyde kullanabilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bize herkes güvensin" şeklinde konuştu.

Alex, takımın şu andaki durumunu ise, "Şampiyon olmamız için sıkıntılı bir periyot bizi bekliyor. Şu anda baktığımız da Galatasaray belirli bir puan farkıyla önde gidiyor. Galatasaray ile karşılaşacağız, sonra puan farkını minimuma indirmek için elimizden geleni yapacağız. Hedefimiz tektir, bu hedefe doğru yürüyoruz" cümleleriyle özetletdi.

İlk başta 3 yıl kalmayı düşünmüş

 Kariyeri ve planlarının nasıl değiştiği hakkında da konuşan Alex, "Türkiye’ye ilk geldiğimde 3 sene kalmayı düşünüyordum. İlk başta böyle düşünüyordum. Çünkü önüme baktığımda biraz pusluydu. Ne kulübü tanıyordum, ne de ülke hakkında fazla bilgim vardı. Bu puslu görüntüden dolayı 3 sene hedef koymuştum önüme. Daha sonra burada bulunmanın güzelliklerini yaşamaya başladım. Ben buraya saygı duydum, aynı saygıyı ülkeden ve içinde bulunduğum ortamdan da görünce, kafamda sorun kalmadı ve bu süreç böyle devam etti" dedi.

Mesajlara teşekkür etti

Korner vuruşlarını kullanmadan önce elini kalbine doğru götürmesinin özel bir sebebi olup olmadığı sorusuna ise Alex, "Bu, kornerlerde takım arkadaşlarıma yaptığım bir sinyal. Duran toplarda her zaman için kullananların futbolculara yaptığı hareketler vardır. Kaptanın elini kalbine götürmesi de aynı zamanda ceza alanı içindeki hareketlenmeyi değiştirir. Herhangi bir batıl inanç değil" diyerek cevap verdi.

Alex, eşi Daianne’nin geçirdiği rahatsızlık nedeniyle kendisine gelen geçmiş olsun mesajlarına ise "Bütün bu sevgi dilekleri için teşekkür ediyorum. Ailem için sıkıntılı bir an. Bu sıkıntılı anlar da geçecek elbette"  diyerek karşılık verdi.