30.11.2011

Alex Dereağzi'nda

Profesyonel Futbol Takımımızın Kaptanı Alex de Souza, Fenerbahçe Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesisleri’nde U15 takımımızın oyuncuları ile bir araya geldi.
 
Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, Gençlik Geliştirme Programı Sorumlusu Şenol Çorlu ve altyapı antrenörlerinin ortaklaşa geliştirdikleri bir proje kapsamında, A Takımımızın profesyonel oyuncularından her ay bir tanesi, altyapımızda oynayan genç oyuncularımız ile bir araya gelecek. Bu çalışma kapsamında da altyapıda ayın futbolcusu seçilen oyuncu da, Fenerbahçe Can Bartu Tesisleri’nde A Takımımız ile idmana çıkma şansını yakalayacak.

Program kapsamında Kaptanımız Alex de Souza, geleceğin futbolcularıyla bir araya gelmek için Fenerbahçe Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesisleri’ne geldi. İlk olarak U18 takımımızın İstanbul Büyükşehir Belediye ile yaptığı karşılaşmanın da bir bölümünü Gençlik Geliştirme Program Sorumlumuz Şenol Çorlu ve A Takım menajerimiz Hasan Çetinkaya ile izleyen kaptanımız, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı ve projeyi tanıttı. Tanıtım öncesinde Şenol Çorlu, Alex’e projeye katkılarından dolayı teşekkür etti ve çiçek verdi. 

Alex, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Profesyonel olan oyuncuların altyapıda olan sporcularla bir arada olmasını destekliyorum. Futbolcu olmak isteyen gençlere öncelikle bunun hayalini kurmalarını ve bu hayalin peşinden koşmalarını söyleyebilirim. İlk başta her şey hayal etmekle başlıyor. Çok çalışarak da başarılı birer sporcu olurlar. Profesyonelliğe yavaş yavaş adım attıkları bu dönemde altyapıdaki arkadaşlarıma hangi konularda dikkatli olmaları gerektiğini paylaşacağım" diye konuştu.

Gençlik Geliştirme Program Sorumlumuz Şenol Çorlu ise "Bu proje Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman ve altyapı antrenörlerimiz ile oluşturduğumuz bir proje. A Takımımızda karakter ve teknik olarak örnek teşkil eden oyuncularımızın altyapımızda bulunan futbolcularla tanıştırılmasını istiyoruz.  Bunu her ay yapmayı planlıyoruz. Ayrıca bu proje kapsamında altyapımızda her ay ayın futbolcusu seçilen oyuncumuz bir kereliğe mahsus olmak üzere A Takımla idmana çıkmaya hak kazanacak. Böylece sporcularımızı motive etmeyi hedefliyoruz" dedi.

Öte yandan Alex’e Pazar günü heykelinin dikilecek olması ile ilgili sorulan bir soruya ise kaptanımız "Heykelimin dikilmesi benim için çok şaşırtıcı ve büyük bir mutluluk. Bu camia çok büyük futbolculara ev sahipliği yapmış, bunlardan biri Lefter Küçükandonyadis’tir. Bir diğeri ise benim de şu anda teknik direktörüm olan Aykut Kocaman’dır. Heykelimin dikilmesi küçük bir fikir olarak doğdu sonrasında ise gerçeğe dönüştü. Bunun için ne yaptım halen anlamıyorum ama beni buna layık gören insanlara teşekkür ediyorum" yanıtını verdi.

Alex, daha sonra U15 takımımızın oyuncuları ile sahada bir araya geldi. Onların sorularını yanıtlayan Alex de Souza hayatıyla ilgili örnekler ve gençlerin futbol kariyerlerine yardımcı olabilecek tavsiyeler vererek iyi bir futbolcu olmanın yollarını anlattı. 

Alex, sahada oyuncuların hakemlere her zaman saygılı davranması gerektiğini ifade ederek "Onlara saygılı ve kibar olmanız gerekiyor. Kariyerim boyunca öğrendiğim şeylerden biri de bugüne kadar hiçbir hakemin kararından döndüğünü görmediğim gerçeğidir. Bu nedenle saygılı ve kibar olmanız çok önemli" diye konuştu.

U15 takımı oyuncularımızın Kaptan Alex de Souza’ya sorduğu sorulardan biri de sakatlıklardan nasıl korunduğuydu. Alex konu ile ilgili olarak, "Sakatlıktan korunmak adına antrenmanlardan sonra farklı çalışmalar yapıyorum. Bu konu ile ilgili olarak antrenörlerimizle belirlediğimiz programlar var ve her zaman antrenmanlar dışında bu çalışmaları yapmaya özen gösteriyorum. Bu ekstra antrenmanlar benim sakatlıklarımı kolay atlatmamı ya da bazı durumlarda sakatlanmamamı sağlıyor" yanıtını verdi. 

Alex, penaltılar konusunda sorulan bir soruya ise "Penaltı ile ilgili olarak bir sır yok en önemlisi çalışmak. Hepiniz gençsiniz ve kolay kolay yorulduğunuzu sanmıyorum. Bu açıdan bakıldığında antrenmanlardan sonra şut çalışması yapmamanız için hiçbir neden yok. Futbolda mucize ya da büyü değil çalışmak önemlidir" yanıtını verdi.

Karabükspor maçında kırmızı kart görmesi ile ilgili olarak ise "Kırmızı kart hak etmediğim bir karttı. Tamamen hakemi yanıltan bir durumdu. Kırmızı kart gördükten sonra üzüldüm. Çünkü hiçbir şey yapmamıştım. Hiçbir şey yapmadığım halde takımı yalnız bırakacağımı düşünerek de ayrıca üzüldüm" diye konuştu. 

U15 takımımız oyuncularının ailesinin kendisine ne gibi katkılarda bulunduğu sorusuna ise Kaptanımız "Evlenmeden önce ailenin değerini biliyordum. Ailemle yaşadığım dönemde bu benim için zaten önemliydi. Öte yandan kendim bir aile kurduktan sonra da ailenin önemini bildiğim için zorluklara birlikte göğüs germesini bildik" diye konuştu.