Alex: "her Şeye Rağmen Zirvedeyiz"

27.12.2011

Alex: "her Şeye Rağmen Zirvedeyiz"

Takım Kaptanımız Alex de Souza, ilk yarının ve geride bırakmakta olduğumuz senenin değerlendirmesini yaparken, futbolun dışında her şeyin konuşulduğu bir süreçte Fenerbahçe’nin yine de ligin zirvesindeki takımlardan biri olduğunu ve bunun da büyük bir başarı sayılması gerektiğini söyledi. Antalyaspor maçında oyundan çıkma süreciyle ilgili yaşananları ilk ağızdan anlatan Alex, Fenerbahçe’den ayrıldığı zaman kendi görevini yapacak bir futbolcunun mutlaka geleceğini asıl olanın Fenerbahçe’nin büyüklüğü olduğunu da sözlerine ekledi.

Futbol dışında her şey konuşuldu

Takımımızın bugün yaptığı antrenman sonrası bir basın toplantısı düzenleyen ve ilk yarının değerlendirmesiyle sözlerine başlayan Alex, "Senelerdir futbol oynuyorum, 17 seneyi bulan kariyerim var. Bu kariyerim içinde benim adıma belki de her anlamda zor geçen bir sene oldu. Seneye başlarken şampiyonluk yolunda çekiştiğimiz Trabzonspor’un 9 puan arkasındaydık. Zorlu yarışta onları yakalayıp şampiyonluğa ulaşmak her açıdan zorluydu.Bu şampiyonluğumuzu da daha sonra haklı bir şekilde kutladık. Çünkü birkaç senedir şampiyonluk elde edememiştik. Bunun mutluluğu, geriden gelip kazanmanın mutluluğu; haklı bir şekilde sonuna kadar da bunun sevincini yaşadık. Daha sonra hepimizin takip ettiği gibi biraz tatsız, sıkıntılı bir süreç başladı. Bu süreç içinde futbol haricinde her şey konuşuldu. Tek eksik nokta vardı o da futbolun konuşulmamasıydı. Bu noktadan sonra bir şekilde dönmek zorundaydık.  Bu ortam içinde benim görüşüme göre gayet başarılıydık. Futbol açısından sizler, biz tartışabiliriz ama genel görüntü açısından gayet olumlu bir görüntü çıkardık. Galatasaray ile en tepedeyiz, biraz daha onların gerisindeyiz. Futbol dışı konuşulanlara rağmen ligin en tepesinde şampiyonluğun en güçlü adaylarından bir tanesi biziz. Burada altını çizmemiz gereken nokta, sıkıntılı sürecin başlangıcından itibaren camia tarihinde görülmemiş bir bütünleşme yaşadı; taraftarı, yöneticisi, bütün dallardaki sporcularıyla. Bunu da ilk yarının tamamına yaydı. Sonuç olarak ilk yarı itibarıyla ligin tepesindeki takımlardan bir tanesiyiz. Hedef playoff’a kadar en tepede bitirmek, orada da camianın beklediği gibi hak ettiğimiz şampiyonluğu bir kez daha almak" diye konuştu.

Samet’e yapılan büyük bir haksızlık

Tercüman Samet Güzel’in saha içinde ve maçlarda yanında olamaması ile ilgili olarak ise Alex, "Beni sporcu olarak bu durum etkilemiyor. Zaten saha içinde konuşulan tek dil var. Fakat saha dışında elbette ki beni etkiliyor bir insan olarak. Çünkü, dışarıdan bakan bir insan olarak, bir gencin, insanın iş yapma ve bundan hayatını devam ettirme özgürlüğünün elinden alınması var bana göre haksız bir şekilde. Bir insan olarak dışarıdan bakıldığında etkiliyor. Büyük bir haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Objektif bakan insanlar da aynı şekilde göreceklerdir. Umuyorum ki bu en kısa süre içinde son bulur. Gerçek düşüncelerimi de açıklayamıyorum. Her şeyi dışarı vurmaya kalkarsam hem sporcu olarak hem insan olarak bana yakışmayan şeyler söylemek zorunda kalacağım" diye konuştu.

İletişim kopukluğu oldu

Antalyaspor maçında oyundan çıktıktan sonra yaşananlarla ilgili olarak ise Alex, "Aslında bu noktada size de eleştiride bulunmam gerekecek. Basın olarak önceden sormak yerine ilk başta yargıyı oluşturuyor sonra soruyorsunuz. Bence yargıyı oluşturmadan önce sorsanız mantıklı ve doğru olur. O anda bir sakatlığım oluştu. Kenara geldim, tedavi için. Doktor soyunma odasına gidip soyunma odasında tedaviyi yapmamın doğru olacağını söyledi. O aşamada doktor, benim oyuna girip denemem, bu konu hakkında da bilgi vermemi istedi. Benim düşüncem ise oyuna girecek kadar durumumun iyi olmadığıydı. Kulübeyle aramızda iletişim kopukluğu oldu. Devam edemeyeceğimi düşünmeme rağmen, doktorumuzun söylediğini yapıp deneme için sahaya girmek istedim. Ancak iletişim kopukluğundan dolayı Aykut Hoca oyuncu değişimini yapmıştı, Bienvenu girmişti. Kaptanlık pazubandı hala kolumdaydı ve onu vermem gerekiyordu. Onun için saha kenarına geldim. Oyuna devam edemedim, sağlığım açından da devam edemeyecektim. Sadece doktorumuz söylediği için saygı duydum ve denemek etmek istedim. Oyun içinde olan bundan ibaretti. Aykut Hoca ile sıkıntım olduğu, kulübedeki insanlarla sıkıntı yarattığı gibi bir düşünce basın için de yaratıldı. Bunlar yaratılmadan önce nasıl şimdi soruyorsanız o zamanda aynısını yapsanız daha mantıklı olurdu. Bence basın olarak bu tahmin dünyasından biraz daha sıyrılmanız gerekiyor" dedi. Alex, Bursa maçında Cristian ile Emre arasında yaşananlarla ilgili de basının aynı tavrı takındığını da sözlerine ekledi.

Kenetlenme artarak sürecek

Geçtiğimiz Pazar günü yapılan Büyük Fenerbahçe Mitingi hakkında ise Alex, "Bu görüntüyü aslında sözlerime başladığım sürecin başından beri bu camia gösterdi. Belki de tarihte görülmemiş bir kenetlenme ve bütünleme yaşanıyor. Başkanın yöneticilerin ve çalışanların yargılanmaya başlamasından sonra ve özellikle bu sürecin devam eden zamanında taraftarımızın Topuk Yaylası’nda bize verdikleri destek vardı. Binlerce kişi oraya gelip bize destek verdi. Bu durum başka şeylerle devam etti. Taraftarlarımız hukuk çerçevesinde tepkilerini göstermeye devam etti. Miting de zaten bu bütünleşmenin giderek güçlendiği ve daha da güçlü olduğunu gösterir nitelikteydi. Bu süreç içinde bu camianın ne kadar güçlü ve yumruk olabildiğini gördük. Bundan sonraki zamanlarda güçlenerek devam edecektir. Pazar günü olan da bu camiama yakışan bir görüntüydü" diye konuştu.

Umuyorum ki futbol dışı süreç sonlanır

Fenerbahçe-basın ilişkilerinin karşılıklı art niyetsiz ve açık bir şekilde yürütülmesi taraftarı olduğunu belirten Alex, ligin ilk yarısında gözlemlenen gol kısırlığı ve futbola olan ilginin azalması hakkında ise, "Özellikle sene başından beri ilginin azaldığını söylüyorsunuz. Belki de bizim futbolu konuşmayı bıraktığımızdan bu böyledir. Sezon başından beri gerek Kulübümüzde, gerek Takımımız içinde gereke Türkiye’nin içinde futbolu her şeyi kenara bıraktık,  futbol dışı her şeyi konuşuyoruz. Bu elbette saha içine de yansır. Umuyorum ki bu futbol dışı süreç bir an önce sonlanır ve  biz de tamamen kafamızla birlikte futbola yönleniriz. Seyir zevki,  herkese zevk veren bir şekilde artar, insanları statlara çekeriz" diye konuştu.

Aykut Hoca karar verir

Bazı maçlarda en önde oynadığının hatırlatılması üzerine Alex "Ben bu takımın bir futbolcusuyum. Yükümlülüklerimde birisi hocamın beni koyduğu yerde oynama. Verimli    olurum yada olamam. Bu benim  tartışacağım bir konu değil. Hocam beni nereye koyarsa oynamak zorundayım. Yaptığım görüşmelerde ben o mevkide oynadığımda istediğim gibi verimli olamadığımı, benim için pozitif olmadığımı söyledim. Hocamın söylediğini yapmak zorunda olduğumdan ben orada da elimden gelenin en iyisini yapmak zorundayım" diye konuştu.

Asıl olan  Fenerbahçe’dir

Fenerbahçe’den ayrılması hakkında ise Alex, "Ben buradan ayrıldıktan sora Fenerbahçe aynı endamıyla büyüklüğüyle devam edecek yoluna. Tarihinde önemli bir yer tutmuş bir oyuncusu gitmiş olacak. Yerine de elbette biri gelecek. Fenerbahçe’nin büyüklüğü hepimizin büyüklüğünden çok daha büyük. Ufacık yer kaplayan bir taşım diye düşünüyorum. Gittiğimde; bu kişi takımın içinden olur dışarıdan gelen olur bir kişi yerimde oynayacak. Asıl olan Fenerbahçe’nin varlığı ve büyüklüğüdür. Belki ismim tarihte yer alacak, yaptıklarımla ismimi kimse kazıyamaz ama tarihe ismi i kazınacak başka isimler elbet gelir. Alex’ler gider yerine başkaları gelir. Fenerbahçe o kadar büyük ki. Benden sonra gelen de Fenerbahçe’nin büyüklüğünü kaldırabilecek birisi olacağına yüzde yüz eminim" diye konuştu.

Kimseyi tavsiye veya veto etme yetkim yok

"Süper Lig’de gözüne çarpan oyuncular var mı?" şeklindeki soruya ise Alex, "Elbette gözüme çarpan kaliteli oyuncular var. Ancak ne benim görevim bunun yorumunu yapmak ne de tarzım basın önünde yorum yapmak. Elbette bir sürü beğendiğim oyuncular var Twitter’da ya da diğer sosyal paylaşım ağlarında sürekli soruluyor. Kendi kişisel düşüncelerimi kendime saklarım. Yetkim dahilinde değilse da paylaşmam. Transfer, onları beğenme, buraya layık görme Aykut Kocaman ve yönetim kurulundadır. Kimseyi tavsiye ve kimse için de veto yetkim yok.Yaptığım yorumlar arkadaş çevremde yatığım yorumlar" diye cevap verdi. Maldonado’yu Alex’in önerdiğinin hatırlatılması üzerine de hayatında birlikte oynadığını en iyi orta saha oyuncularından olan Maldonado hakkındaki düşüncelerinin değişmediğini, bu oyuncuyla ilgili görüşlerinin değişmediğini ve Fenerbahçe yönetiminin kendisine sorması üzerine de görüşlerini açıkladığını söyledi.

Alex, Fenerbahçe’ye gelecek oyuncalara kapılarının açık olduğunu da sözlerine ekledi.