Alex: "türkiye Benim Kendi Ülkem"

05.04.2012

Alex: "türkiye Benim Kendi Ülkem"

Kaptanımız Alex de Souza, Kulübümüz sponsorlarından Avea’nın sponsorluğunda, Uluslararası Okul Sporları Federasyonu (International School Sports Federation) tarafından Antalya’da düzenlenecek ile 2. ISF Dünya Liseler Arası Futsal Şampiyonası tanıtım toplantısında, Türkiye’den "Kendi ülkem" ifadesiyle bahsetti.

"Böyle bir dünya şampiyonasının ilkinin kendi ülkem Brezilya’da, ikincisinin de yine kendi ülkem olan Türkiye’de yapılması beni gururlandırıyor" diyen Alex, Türkiye’de adının çocuklara verilmesinden gurur duyduğunu söyledi.Çırağan Sarayı Enderun Salonu’nda yapılan toplantıda Fenerbahçe’deki geleceği hakkındaki düşüncelerini açıklayan Alex, Süper Final maçlarının çok heyecanlı geçeceğini de belirterek, "Kalp sıkıntısı olar varsa, bu maçları izlemese iyi olur" dedi.

Kalbi olan izlemesin

Tanıtım toplantısında yöneltilen soruları da yanıtlayan Alex, "İyi durumdayım, iyileştim sayılır. Takımla birlikte çalışmalara başlıyorum. Kendimi iyi hissediyorum. Oynayıp oynayamayacağıma hocamız karar verecek. Play-off’la ilgili, kalp sıkıntısı olan varsa bu maçları izlemese iyi olur. 4 büyük takım birbiriyle maç yapacaklar. Takımların neler yapabildikleri ortaya çıkacak. Bence gayet keyifli geçecek. Bizler de saha içerisinde elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.

Benim için yeni bir gurur

"Eşim fanatik Fenerbahçeli. 7 aylık hamileyim, 2 ayım kaldı. Oğlumuza Can ismini vereceğimizi sanıyordum. Ama eşim 6 aydır karnımdaki bebeğime Alex diye sesleniyor. Çocuğumun adı Alex kaldı. Karnımdaki Alex ile gerçek Alex; yan yana olduğumuz için eşim çok kıskanıyordur beni" şeklinde bir ifade üzerine Alex, "Öncelikle size ve eşinize çok teşekkürlerimi sunmak ve tebrik etmek istiyorum. Hem çocuğunuzdan, hem de benim için yeni bir durum ve gurur; çiftlerin çocuklarına ismimi verebilmeleri. Ayrıca Türk alfabesinde X’de yok, kullanabileceğinizi bilmiyordum. Bu da benim için büyük bir mutluluk. Türkiye’de bulunmaktan kendimi ayrıcalıklı hissediyorum. Dün bir ödül aldım, bir okulda ve benimle ödül alan voleybol yıldız takımı vardı. Bunlar ülke sporu için mutluluk duyulması gereken faktörler. Futbola verilen önem de beni çok mutlu ediyor" diye karşılık verdi.

Futsal, futbolun temel taşlarında biri

Futsal hakkında da bilgi veren Alex, "Şimdi size biraz futsalın bende olan öneminden bahsetmek istiyorum. Futsalı farklı bir yere koyarım hep. Çünkü futbol benim mesleğim ancak futsal belki de hayatıma başladığım dönem. Bu bakımdan futbolun temelini yansıtmasından dolayı çok gururluyum. Böyle bir dünya şampiyonasının ilkinin kendi ülkem Brezilya’da, ikincisinin de yine kendi ülkem olan Türkiye’de yapılması beni gururlandırıyor. Futsal, futbolun temelindeki önemli taşlardan bir tanesi. Futsalla ilgilenen kişiler, sizler umarım önemli ilgiyi gösterirsiniz. Futsala verilen önem, futbolun da önünü açacaktır. Gerekli yatırımlar yapılıp gerekli önem verilirse, sizler sayesinde futbola da önemli katkıları olacaktır. Umuyorum ki de ülkemde gerçekleştirilen dünya şampiyonası iyi gider ve sonuç olarak da futbol ve futsal adına her şey iyi olur" dedi.

24-25 yaşındaki oyuncu ’Genç oyuncu’ değildir

Fenerbahçe’deki geleceği ve altyapı eğitmenliği hakkında ise Alex, "2013’e kadar Fenerbahçe ile kontratım var ve bunun sonrasında ayrılacağım demedim. Sadece 2013’e kadar kontratım var dedim. Altyapıyla ilgili; kendi kulübümle ilgili cevap vereceğim; Galatasaray, Beşiktaş, ya da diğer kulüplerin altyapısıyla ilgili değil. Çünkü onların kulüp yapısını bilmiyorum. Altyapıdan futbolcular üstyapıya çıkınca pek fırsat bulamıyorlar. Altyapı konusunda kulübün bir felsefesi olmalı. Bu felsefeyi oturtmadan başarılı olamayız. Bu felsefeyi oturttuğumuz sürece neden olmasın? Elimden geleni yaparım. Ancak bu en başta kulübün felsefesi ve stratejisiyle ilgili olan bir konu.Ayrıca özeleştiri olarak algılayabiliriz ki; Türkler 23-24-25 yaşındaki oyunculardan bahsederken genç oyuncu diyoruz. Kendi ülkemde ise on beş, on altı yaşlarındaki oyunculara genç denir. Bu oyunculara fırsat verilirse, gelirler oynarlar. Ancak Türkiye’de yapılan ,24-25 yaşındaki oyunculara genç oyuncu demek.Küçük ama üzerinde düşünülmesi gereken bir ayrıntı.Futsal turnuvası muhteşem bir turnuva. Benim gözümde bu turnuvanın burada yapılıyor olması mükemmel. Ben futsalın gücüne inanıyorum. Türkiye-Brezilya oynarsa, maç antrenman programımıza göre, Aykut hocamla oturur konuşur, böyle bir maç olursa izlemekten mutluluk duyarım. Kendi ülkemde düzenleniyor bu tarz turnuvalar. Burada fırsat olursa da katılmak isterim" dedi.

Barcelona çim üzerinde salon futbolu oynuyor

Futbol kulüplerinin futsaldaki başarı konusunda bir analiz yapmanın zor olduğunu söyleyen Alex, "Futsal ve futbol çok farklı dallar. Her şeyden önce bastığınız yer parke, diğeri çim. Kullandığınız ayakkabılar farklı. Karakteristik olarak çok farklı.Çim sahada oynayan bir futbolcunun normal sahada ya da tam tersi durumda bir futbolcunun başarılı olacağını bilmek zor. Örnek vermek gerekirse: Falcao, çocukluktan beraber oynadık. Ancak belirli bir dönem geldi, Falcao salonda kalmak istedi, ben çimi tercih ettim. Belki de en büyük ayıran faktörlerden bir tanesi futsal sizi teknik olmaya zorlar. Oynadığınız alan dardır, kısa süre içerisinde hızlı karar vermeniz lazım. Büyük sahada belki o kadar teknik olmaya gerek kalmayabilir. Gücünüzle bunu bir şekilde dengeleyebilirsiniz ama futsalda her şeyi hızlı düşünüp uygulayabilmek gerekiyor. Barcelona, salonda oynar gibi sahada oynuyor. Takımda oynayan 17 kişi varsa bunlardan 10’u zaten futsaldan gelmiştir. Messi’yle birkaç kere konuştum, yaptığımız her konuşmada sürekli futsalından bahsettik. Ronaldinho iyi bir arkadaşım. Barca’da oynadığı sürede, antrenmanların çocuğunun, neredeyse futsal antrenmanlarıyla birebir olduğunu söylemişti. Bu demek oluyor ki Barcelona salon futbolunu çim sahaya yansıtan bir takım" dedi.

Türkiye Okul Sporları Federasyonu Başkanı Ayhan Pala ve Avea Kurumsal İletişim Direktörü Füsun Feridun’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve 15 ülkeden 500’ün üzerinde katılımcı ile Antalya’da gerçekleşecek olan 2. ISF Dünya Liseler Arası Futsal Şampiyonası’nın tanıtımının yapıldığı toplantıda, Kaptanımız Alex bir de şilt verildi.