Ali Koç: "kulübümüze Destek Sağlamanin En İyi Araci Fenerbahçe Tahvili Satin Almak"

28.02.2012

Ali Koç: "kulübümüze Destek Sağlamanin En İyi Araci Fenerbahçe Tahvili Satin Almak"

Dernek Başkanımız ve Kulübümüz Asbaşkanlarından Ali Koç, taraftarlarımızın 3 Temmuz’dan bu yana kulübe destek vermek için her yolu denediğini ve kendilerinden başka destek yolları istediğini belirterek, bu desteği sağlamak için en iyi aracın Fenerbahçe Tahvillerinden satın almak olduğunu söyledi.

CNBC-E’de yayınlanan ’Ekonomi Ekranı’ isimli programda soruları yanıtlayan Ali Koç, 100 liralık bir Fenerbahçe Tahvilinin 2 yıl sonunda 122-123 lira olacağını söyledi.  Ali Koç, 800 milyon liralık tahvil ihraç etme hakkı olan Fenerbahçe’nin 50-100 milyon lira arasında bir tahvil ihracı gerçekleştirmesinin beklendiğini de kaydetti.

Fenerbahçe’nin CAS’ta süren davasına da değinen Ali Koç, bu konuda hem TFF’nin, hem de UEFA’nın aynı anda haklı olabilmesinin mümkün olmadığını ifade etti.

Her şeye rağmen 3 kulübün toplamından daha değerliyiz

Aslında 3 Temmuz’dan önce ilk düşündükleri finansal çözümün halka arz olduğunu anlatan Ali Koç, "2013 yılında kulüpler için finansal fair-play denen uygulamalar devreye girecek. Kulüpler için kısa vadede sıkıntı olacak belki ama orta ve uzun vadede faydalı olacak. Çünkü ayağımızı yorganımıza göre uzatacağız. O tarihe kadar hazırlanmalıyız. Fenerbahçe kesinlikle buna en hazır kulüplerden biri. Diğer rakiplerine baktığınız zaman, 3 rakibin toplam piyasa değerinden fazla değerimiz var; 3 Temmuz’dan  bu yana yediğimiz dayağa rağmen.  Fenerbahçe sadece bir futbol kulübü olmadığını ispatladı. Başkanımız ile birlikte Dünyanın en büyük spor kulübünü yaratma hedefimiz vardı. 5’i 1yerdeyle de bu ortaya çıktı. Her yerde şampiyonluk, final-four, en iyi oyuncular getirmek; bunlar ciddi yatırımlardır.  Aslında bizim amacımız, 2011’de bir hisse senedi satışı yapmaktı. Borsada en az hissesi olan kulüp biziz. Halen yüzde 34 arz hakkımız var. 3 Temmuz olmasaydı 66-70 bandında bir arz düşünüyorduk. 3 Temmuz’da hisselerimiz büyük bir oradan düşünce biz halka arz için iyi bir zaman olmadığını düşündük. Ne yapabiliriz diye bakınca tahvil ihracı aklımıza geldi" diye konuştu.

Faiz, 12.3-12.8 bandında olacak

Fenerbahçe Sportif A.Ş.’nin ihraç edeceği tahviller hakkında bilgi veren Koç "Takımlara kaynak yaratma enstrümanları arasında bir çok seçenek var. Bizim tahvil ihracımızda 2 yıllık bir borçlanma ve iyi bir faiz var. Faiz oranı daha sonra belirlenecek ama yüzde 12.3-12.8 bandından olacak sanırım. Stopajı düşünce de 100 liranız ortalama 122-123 lira olacak. Denizbank lider firma. Garanti Yatırım ve Vakıf Yatırım da var. Tahvil alabilmek için bunların tüm şubelerine Cuma akşamına kadar gidip nominal değerin yatırılması gerekiyor. Pazartesi günü ise bunun ne kadarını alabileceğinizi öğreneceksiniz. En düşük tahvilin 100 lire olması da herkes alabilsin diye. Hedef, yüzde 90 bireysel yüzde 10 kurumsal yatırımcılar" diye konuştu.

İşte size en güzel destekleme yöntemi

3 Temmuz’dan bu yana taraftarların finansal açıdan kulübe destek olmak için her türlü fedakarlığı yaptığını belirten Ali Koç, "’Banka hesabı açın kulübü destek olalım’ diyorlardı. Yüzlerce kişi 10, 100, 1000 lira gibi  paralar yolladı. İşte şimdi taraftarlarımızın kulübüne destek olabileceği araç budur. Her taraftar destek olma yolu arıyordu. Fenernet’te öyle, kulüp dergimiz en çok satan dergi, Taraftar Kart öyle. Öyle çılgın taraftarlar var ki ’Tahvil alacağım, vadesi gelince de bunu kulübe hibe edeceğim’ diyor. Özkaynağımızın 5 katı tahvil çıkarma hakkımız vardı. Ancak biz 0-100 milyon lira arasında çıkaracağız. Oysa 800 milyon liralık hakkımız var. 3 Temmuz’dan beri karşımızda gerek rövanşist gerekse rekabet eden bir mantalite var. Aynı mantalite tahvillerimize de hücum ediyor. Bazı gazeteler kinayeli şeklide ele almışlar konuyu. Biz davamıza sahip çıktık. Objektif bakanlar bile bize saygı duyuyor. Kulübümüze bugün yaptığınız gibi yarın da elinizden gelen desteği vermenizi istiyorum. Tahvil ihracında hiçbir şekilde geri ödeme sıkıntısı yaşanmaz. Bu tahvilleri vadesine kadar tutulabilir,  piyasada da satabilirsiniz. Herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.

Sporcular da fedakarlık yapmalı

Türkiye’deki tüm kulüplerin ciddi finansal sıkıntılarının olduğunu söyleyen Ali Koç, "Ciddi sıkıntılar var. 3 Temmuz’dan bu yana yayıncı kuruluş ödemelerini haklı nedenlerden dolayı ertelemek zorunda kaldı, tüm kulüpler sıkıştı ve nefes alamayacak durumlara geldi. Fenerbahçeli sporculara sesleniyorum: Taraftarlar fedakarlık yapıyor, sizler de fedakarlık yapmalısınız. Çünkü bu kaynaklar kolay kolay bulunmuyor. Uzun vadede düşünüldüğü zaman bugünkü futbolcu ederlerinin düşmesi gerekir. Uzun vadede tüm kulüpler açısından bu yaptırımların faydalı olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Görev süremiz bitene kadar işin başındayız

Fenerbahçe’yi parlak bir geleceğin beklediğini belirten Ali Koç, "Fenerbahçe’nin geleceği iyi olacak. Bu sıkıntılı süreç bizi 1-2 sene yoracak ama buradan çok güçlü çıkacağız; hem finansal, hem de sportif olarak. 3 Temmuz’dan beri çok yorulduk, üzüldük, sıkıldık. Herkesin ailesi endişelendi. Bize de gemiyi terk etmek yakışmazdı. Görev süresi bitene kadar bu işi yapacağız. Ben de bu süreçte doğru bildiğimizi yapmaya çalıştım. Zaman zaman aramızda tartışmalar çıktı, fikir aykırılıklarımız olsa da Nihat Bey’in liderliğinde en iyisini yapmaya çalıştık. En büyük moral kayrağımız taraftarımızın tavrıydı. Başınıza bir işi geliyor, kamuoyunda linç ediliyorsunuz, hisseler yerle bir oluyor, her kanalda aleyhinize yayın yapılıyor, seni korumakla görevli olan  TFF senin haksız yere cezalandırılman için pozisyon alıyor. Tüm bunlar içinde siz kaynak yaratmalısınız. Sporcu ödemeleri,  maaşları ödemeye çalışıyorsunuz. Bir yandan da içerideki arkadaşların morallerini düzeltemeye çalışıyorsunuz. Gözü dönmüş şekilde saldıranlara söylüyorum: Bu insanların çoluklarını, çocuklarını görünce insanın içi parçalanıyor. 7 aydır UAFA’nın tehdidinden bahsediliyor. Bir tane örnek göstermiyorlar, 1986’daki Heysel faciasından başka. Hala TFF’den örnek bekliyoruz" dedi.

Rekabet de bir yere kadar

Toplumda, futboldaki rekabetin yıkıcı noktalara vardığına dikkat çeken Ali Koç, "Ülkemizi ayrıştıran çok konu var.  Futbol bunların içinde olmamalı. Fenerbahçe’ye çok saldırı var. Cevap vermediğimiz için eleştiriliyoruz. Cevap verilse çok farklı noktalara gidilecek. Rekabet güzeldir ama ilkokulda çocuklar arkadaşlarını tuttukları takımlara göre seçiyor artık. Bizim gençliğimizde bu böyle değildi. Rekabet de bir yere kadar" diye konuştu.

CAS davamızda elimiz güçlü

CAS davasına da değinen Alil Koç, "Biz TFF’nin tersine hep resmi evraklarla konuştuk. CAS savunmasına gelen evrakta endişelerimizin yerinde olduğunu gördük. Bu tip davalarda CAS pragmatik olarak hep UEFA’nın yanında olmuş ama bakacağız. Ya UEFA  haklı ya TFF haklı. İkisi birden haklı değiller. Yeni federasyon deşikliği önemli oldu. Bu davada bu kişiler UEFA’yı topa soktu. Hem bir taraftan Fenerbahçe’yi UEFA’ya göndermeyen federasyon, hem de disiplin soruşturmasına yapan federasyon aynı kişilerden oluşacaktı. Bu değişiklik iyi oldu. Arıboğan ve Helvacı İsviçre’de Cornu’nun karşısına çıkmalı. Elimizin güçlü olduğunu düşünüyoruz. Herhangi bir pazarlık içinde değiliz. Dava tarihi 22 Mart ve hazırlıklarını yapıyoruz" diye konuştu.