Ali Koç: "su Savaşlarini, Raki Şişesini Unuttunuz Mu?"

19.03.2012

Ali Koç: "su Savaşlarini, Raki Şişesini Unuttunuz Mu?"

Dernek Başkanımız ve Kulübümüzün Asbaşkanlarından Ali Koç, Galatasaray ile oynadığımız derbi maçtan sonra Galatasaray Başkanı Ünal Aysal’ın taraftarlarımıza yönelik açıklamalarına, her iki kulübün yakın geçmişte yaptığı müsabakalarda Galatasaray taraftarlarının sebep olduğu olaylardan örnekler vererek sert bir şekilde cevap verdi.

Ünal Aysal’ın açıklamalarını asla kabul edilemez, kısa vadeli ve son derece fırsatçı bir yaklaşım olarak gördüğünü belirten Ali Koç; Aysal’a, 2006-2007’deki Galatasaray-Fenerbahçe maçında yaşanan su savaşlarını, geçtiğimiz yıl Arena’da oynanan maçta Volkan’ın kafasına rakı şişesi atılmasını ve yine geçtiğimiz sezon Abdi İpekçi Spor Salonu’nda Galatasaray ile Fenerbahçe Ülker arasında oynanan Beko Basketbol Ligi final maçında yaşanan olayları hatırlattı.

Lig TV’de yayınlanan ’Futbol Gündemi’ isimli programa telefonla bağlanarak açıklamalar yapan Ali Koç, tüm takımların taraftarlarına saygı duyduğunu belirterek, bu kadar büyük topluluklarda birkaç kendini bilmezin yaptığının tüm camialara mal edilemeyeceğinin altını çizdi.

Beraberliğe sevinmeleri bizi gururlandırdı

İlk olarak derbi maçı değerlendiren Ali Koç, "Çok keyifli mücadeleci, heyecanlı bir derbi yaşandı. İlk başlarda Fenerbahçe, bitişe kadar da Galatasaray daha iyi oynadı. Heyecanlı, derbilere yakışır bir derbiydi. Kazanamadığımız için üzgününüz. İlk 15 dakikadan sonra çok daha farklı bir sonuç bekleniyordu ama maçın sonunda Galatasaraylılar kazanamadıkları için üzüldü. Futbolun güzelliklerini içinde barındıran bir maç oynandı.2-2’lik beraberlikten sora Galatasaray camiasında yaşanan sevinç de bizim gururumuz olacaktır. Derbi maçlarda bu kadar uzun süreli galip gelememe olayına enden rastlanır. Önümüzdeki günlerde, her hafta derbiler oynanacak. Futbol dünyası bu işten keyif alır umarım" diye konuştu.

Yaşatılanlara rağmen dimdik ayaktayız

Fenerbahçe’nin şampiyonluk şansının dün ne kadar kuvvetliyse, bugün de aynı derecede olduğunu belirten Ali Koç, "Aylarca bize yaşatılanlara rağmen bu camia ve bu sporcular dimdik ayakta. Geçen sene bu tarihe baktığımızda sıralamadaki yerimiz daha iyiydi. Ancak kaybedecek bir şeyimiz yok ama kazanacak çok şeyimiz var. Elimizden gelenin en iyisini yapacağımıza söz veriyorum. Kimsenin kazandığı ya da kaybettiği bir şey yok. Elimizden geldiğince şampiyonluk için mücadele edeceğiz. Bazen şampiyon olursunuz, bazen olamazsınız. Bu dünyanın sonu değil. Gelinen noktada Fenerbahçe’nin durumu takdire şayandır" diye konuştu.

Fatih Hoca ve ekibinden özür dileriz

Daha sonra programa asıl bağlanma sebebi olan Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Ünal Aysal’ın açıklamalarına değinen Ali Koç, "Mecbur kalmadıkça bıçak kemiğe dayanmadıkça kesinlikle bu tür konulara girmemek için özen gösteriyoruz. Bizim sahamızda oynanan maçta Fatih Hoca ve Hasan Şaş’a bir cisim isabet etmiş. Hasan Şaş’a gelen cisim muamma ama bu nasıl olursa olsun asla kabul edilemez bir davranıştır. Fatih hoca ve kadrosundan özür diliyorum, kendilerine geçmiş olsun diyorum. Ancak 2-3 kişinin yaptığı tüm statlara mal ediliyor. Burada bir kez daha belirtmek istiyorum ki; Ünal Aysal Bey’in açıklamaları sonrası bıçak kemiğe dayanmıştır. Ünal Aysal Bey’in maçtan sonra taraftarlarımız ve yaşananlarla ilgili söylemlerini kabul edilemez, son derece kısa vadeli ve fırsatçı bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Size Kupayı VIP salonunda verelim’ teklifi gelmiş

Geçmişte Galatasaray taraftarlarının Fenerbahçe maçlarında neden olduğu olaylardan örnekler veren Ali Koç, "Hatırlarsanız 2006-2007 sezonunda Fenerbahçe şampiyon olduğu yıl, Galatasaray’ın sahasında Galatasaray ile oynadı. O maça su savaşları denmişti. Olaylarda 19 polis yaralandı, 1 polis kör oldu, binlerce şişe su stadın her tarafından sahaya atıldı. Çok talihsiz bir olay yaşandı. 1 tane spor yöneticisi çıkıp da ileri ya da geri olumlu ya da olumsuz laf etmedi,  Galatasaray camiasına eleştiri getirmedi. Biz de, ’İnşallah bir daha yaşanması için vesile olur’ dedik" diye konuştu

"Ünal Aysal bir duruştan bahsediyor hangi duruşun samimi olduğunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum" diyen Ali Koç, geçen sezon Beko Basektol Ligi’nde Abdi İpekçi Spor Salonu’nda Galatasaray taraftarı önünde oynanan maçı hatırlattı. Maçta büyük olayların yaşandığını ve Fenerbahçe Ülker’in ancak salon boşaltıldıktan sonra kupasını alabildiğini belirten Koç, "O maçta Ünal Aysal bize ’Size kupayı VIP Salonu’nda verelim’ teklifini getirmişti" dedi.

Aynı şekilde Galatasaray ve Fenerbahçe kadın basketbol takımlarının Abdi İpekçi Spor Salonu’nda oynadığı maçta rakip taraftarların kendisine ve aile yakınlarına deliler gibi küfür ettiği hatırlatan Koç, "Sağ olsun Abdürrahim Albayrak müdahale etti ama Ünal Bey bunu durdurmak için bir şey yapmadı. Kendi döneimini belki daha iyi hatırlıyordur. GS-FB maçında bir şey olmadığını ifade etti ve bizim de o standarda gelmemizi söyledi. Kalecimiz Volkan’ın kafasına bırakın tükürüğü, koskoca rakı şişesi atıldı" dedi.

Fırsatçılığı hazmedemiyoruz

"Bunu üzülerek dile getirmek istiyorum. 3-5 kişinin yaptığı konular camialara mal edilemez. Bazı insanların en küçük bir olayı bile fırsat bilip camiaları birbirine karşı getirmelerini hazmedemiyoruz" diyen ve Galatasaray stadında yaşanan bıçaklama olayı ve bir futbolcunun kafasına şişe atılması olayını da hatırlatan Ali Koç, "Bu olaylardan sonra 1 yöneticimiz bile bunu fırsat olarak görüp çıkıp bir şey demedi. Taraftar psikolojisinde her zaman taşkınlıklar olabilir. Bizim görevimiz bu olayların olmamasını sağlamak" diye konuştu.

Ünal Aysal’ın hangi standardında samimi olduğunu Türk ve Fenerbahçe kamuoylarının merak ettiğini belirten Ali Koç, "Tüm kulüplerin taraftarlarına büyük saygı ve sevgim var. Bu insanlar her türlü sıkıntıya, probleme rağmen kulüplerin yanında olan insanlar. Tabii ki bu kadar büyük topluluklar içinde yanlışlıklar, etik dışı hareketler olacaktır. Ama bu olayları tüm camialara bağlamamız kısa vadeli bir düşünüş ve çok büyük bir fırsatçılıktır, kesinlikle samimi bulmuyorum" dedi.

Fenerbahçe taraftarı iyi ki var

En zor zamanlarda maddi-manevi her alanda kulübüne sonuna kadar destek veren Fenerbahçe taraftarına teşekkür eden Ali Koç, "Dünyadaki en samimi, en farklı, en yürekli taraftar gruplarından biri Fenerbahçe taraftarı. Bu süreçte ne kadar dimdik ayakta durduklarını, ekonomik anlamdaki desteklerini herkes görüyor herkes takdir ediyor. Ben sadece onlara teşekkür edebilirim. İyi ki varlar. İnşallah onları mutlu edecek sonuçları alırız" dedi.

Tutukluluğu sürekli gündeme getirmek yakışıksız

Son olarak Ünal Aysal’ın Başkanımız Aziz Yıldırım hakkında sık kullandığı bir söylemini de eleştiren Ali Koç, "Tutukluluk durumu ile ilgili Ünal Aysal her konuşmasında gündeme getiriyor. Milyonlarca insanın içi bu haksız tutukluluk sürecinde kan ağlarken, Sayın Aysal’ın ikide bir ’Maça gitmeyeceğiz.Çünkü Aziz Başkan  tutuklu’ laflarını da son derece ayıplıyor ve yakışıksız buluyorum" dedi.