Ali Koç: "tüm Olumsuzluklara Rağmen Lideriz"

26.11.2011

Ali Koç: "tüm Olumsuzluklara Rağmen Lideriz"

Dernek Başkanımız ve Kulübümüz Asbaşkanı Ali Koç, Gençlerbirliği-Fenerbahçe maçının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Koç, "Zor bir maçtı. Bir puanla ayrılıyoruz. Geçen hafta Gençlerbirliği gibi iyi oynayan bir takıma kendi sahasında yenilmemiş bir puanla dönmek tabiiki olumlu bir gelişme ama diğer taraftan buradan 3 puanla ayrılmayı çok arzu ediyorduk. Bunu yapabilirdik ama olmadı" şeklinde konuştu.

"Bir iki vites daha yüksek kapasitede oynamamız gerekiyor" diyen Koç, diğer taraftan arzu ettiğimiz seviyede olmadıklarını ancak oynanan futbola rağmen lider olduklarını hatırlattı.

Tüm futbolculara yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Fenerbahçe'yi ligin tepesinde, lider konumda tuttukları için teşekkür eden Koç, "Taraftarlarımız her zaman ki gibi takdire şayan bir duruş sergiliyorlar. Onların sayesine belki hepiniz duymuşunuzdur UEFA bizi Manisaspor'la yaptığımız bayan ve çocuk taraftarlarımızın katıldığı maçı fair-play adayı olarak FİFA'ya bildirmiş. Anladığımız kadarıyla FİFA'da fair-play adayı istemiş UEFA'da UEFA da Fenerbahçeli bayan taraftarları göstermiş. Onlara bir kez daha teşekkür ediyoruz" dedi.

Aykut Kocaman'ın transferin yönetimin inisiyatifinde olduğu yönünde yaptığı açıklamayla ilgili soruya ise Koç şu yanıtı verdi, ''Her takımda bu böyledir. Teknik kadro transfer listesi belirler. Yönetim bütçe doğrultusunda bunu yerine getirir. İnşallah devre arasında bir veya iki takviye yapacağız. Şampiyonlar Ligi'nden men edildikten sonra takımımız bir nebze zayıfladı. Bazı oyuncuları elden çıkarmak zorunda kaldık. O kadro olsaydı farklı tablo olurdu. Bu kadromuzda şampiyonluk için yeterlidir. Bir iki takviyeyle daha iddialı olcağız.''

TBMM Genel Kurulu'nda 2 maddesi kabul edilen Spor Müsabakalarında Şiddet ve Düzensizliğin Önlemesine Dair Kanunu mağduriyetlerin giderilmesi olarak değerlendirdiğini belirten Koç, "Hem Türkiye'nin ceza kanunlarına baktığımız zaman hem de evrensel seviyelere baktığımız zaman eşi benzeri olmayan eski yasa için söylüyorum ağırlıkta bir yasaydı. Bugün bana sorarsanız olması gereken noktaya geldi, doğru bir noktaya geldi. Buna sadece süreler olarak bakmamak lazım. Bunun bir de yönetici ve taraftar kısmı var. Umarım Türk futboluna faydaları olur" şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin, "UEFA Fenerbahçe'yi Şampiyonlar Ligi'nden men etti. Fair-play ödülü verilmesi konusunda çelişki yok mu sizce?" şeklinde sorusuna Koç, "Önümüzdeki günlerde Şampiyonlar Ligi'nden niye men edildiğimiz daha net açık bir şekilde ortaya konulacaktır. Ağustos ayında bazı endişelerimize değinmiştik, bazı şüphelerden bahsetmiştik. UEFA'nın göstermiş olduğu refleksin normal şartlarda doğru bir refleks olmadığını, Türkiye'de en yetkili savcının, federasyonun üzerine bu şekilde gittiği halde UEFA'nın bugüne kadar görülmemiş bir harekette olmasına biz bir anlam verememiştik" cevabını verdi.

"Aziz Yıldırım'ın Metris'ten çıkabileceği söyleniyor. Eğer böyle bir durum gerçekleşire bu sadece moral olarak mı etkiler yoksa daha farklı gelişmelere olabilir mi kulüpte?" şeklindeki başka bir soruya ise, "Çok büyük moral olur camiaya. Sadece futbol kulübüne bakmamak lazım, biz dünyanın en başarılı en büyük spor kulübü olmak istiyoruz. Bu bağlamda amatör şubelerimiz de iyi başarı elde ediyorlar. -Bilmiyorum bunlara dikkat ediyor musunuz?- Ama Başkanımızın tekrar başımızda olması bizim için büyük moral olur" cevabını verdi.

Derbilere taraftar alınmamasını ise Ali Koç, "Sporun güzelliği taraftar" sözleriyle eleştirdi.