Alper Potuk: "galibiyet Serisine Başlayacağiz"

19.09.2016

Alper Potuk: "galibiyet Serisine Başlayacağiz"

Türkiye’de HD yayına geçen ilk kulüp televizyonu olan FBTV konuklarını ağırlamaya devam ediyor. Profesyonel Futbol Takımımızın başarılı oyuncularından Alper Potuk, Fatih Demirkol’un sunduğu “Günün Röportajı” adlı programda soruları yanıtladı.


Samimi açıklamalarda bulunan Alper, sezona istedikleri başlangıcı yapamadıklarını ancak taraftarlarımızın da desteğiyle galibiyet serisine başlayacaklarını ifade etti.


Sözlerine, sezona istedikleri başlangıcı yapamadıklarını söyleyerek başlayan Alper, “Buna birçok neden sayabiliriz ama bu bahaneler hiçbir başarının yerini tutamaz. Biz Kasımpaşa maçında 3 puan serisine başlamak istiyoruz ve bu seriyi yarın başlatacağımızı düşünüyorum. Dün takım olarak hep beraber yemek yedik. Orada konuşulan, galibiyetlere başlamamız gerektiğiydi. Hep bunun üzerine konuşuyoruz. Galibiyet serisini bu hafta başlatacağımıza inanıyorum” dedi.


Avrupa Ligi A Grubundaki rakiplerimizi değerlendiren Alper, “Deplasman dönüşü kurayı otobüste izledik. Geçen senelerde olduğu gibi zor bir gruba düştük. Kura şanssızlığımız devam etti. Şampiyonlar Ligi ayarında bir grup. Fenerbahçe olarak zor maçları seviyoruz, daha iyi oynuyoruz. Zor maçların üstesinden gelip bu gruptan çıkacağız. Geçen sene kura çekildiğinde Molde’yi kimse tanımıyordu ama lider çıktılar. Bu sene de Ukrayna’nın Zorya Luhansk takımı kimsenin tanımadığı bir takım. Orada ne kadar zor bir maç olduğunu gördük. Oradan çıkmak kolay olmayacak diğer takımlar için de. Feyenoord da Manchester United’ı yendi. Feyenoord’u burada yenerek avantaj sağlayacağımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.


Özel çalışmalara çok önem verdiklerini ve zamanlarının çoğunu Can Bartu Tesislerimizde geçirdiklerini ifade eden Alper, “Antrenmanların 2-3 saat öncesi tesiste olmaya çalışıyoruz. Orada bireysel çalışıyoruz. Antrenman sonrasında da gençler olarak sahada ekstra çalışıyoruz. Genel Sekreterimiz ve Basın Sözcümüz Mahmut Uslu’nun da dediği gibi çoğu zaman tesiste kalıyoruz. Çalışmalarımızı böyle devam ettiriyoruz. Galibiyet serilerine başlayıp daha moralli çalışmaları sürdürüp yolumuza devam etmek istiyoruz” açıklamasında bulundu.


Takım oyununun önemine değinen Alper Potuk, “Dünyanın hiçbir yerinde kimse bireysel bir şey yapamaz. Messi mesela. Kendi milli takımında Barcelona’daki gibi çok başarılı maçlar çıkaramıyor. Takım oyunu çok önemli. Takım olarak Zorya Luhansk maçının son dakikasında attığımız golün ardından şansımızın döndüğüne inanıyorum. Bizim önce bir galibiyete ihtiyacımız var takımın özgüveni açısından. Özellikle ilk maçta 3 puanı istiyorum.  O puan geldiği takdirde daha iyi maçlar çıkarıp daha iyi sonuçlar alacağımıza inanıyorum” ifadelerine değindi.


Taraftarlarımızın desteğinin çok kritik olduğunu da belirten Alper, “Biz her zaman söylüyoruz; taraftarlarımız bizim en önemli gücümüz, 12. adamımız. Her maça gelince ilk sorumuz taraftarlar nasıl, kaç bin kişi olacak diye konuşuyoruz aramızda. Geçen Bursaspor maçında çok iyilerdi. O desteğin daha da artarak devam etmesini istiyoruz. Biz oyuncu olarak onları orada görünce ayrı bir iştahla oynuyoruz. Onlara yarın galibiyeti armağan edip, sonraki Gaziantepspor ve Feyenoord maçlarında desteklerini bekliyoruz. Bu kötü günleri beraber aşacağız” dedi.


Yakın zamanda Fenerbahçe TV'de başlayacak “Ders Saati” adlı programın konuğu olan ve çocuklarla çok iyi vakit geçirdiklerini belirten Alper, programla ilgili, “Program çok güzel ve eğlenceli. İyi vakit geçirdik, güzel bir antrenman yaptık. Çocuk sevgisi başka bir sevgi. Onların gözlerinde o sevgiyi görebiliyoruz. Güzel vakit geçirdik. Herkesin izlemesini tavsiye ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.


Kendi çocukluğuyla ilgili de konuşan Alper, “Çok yaramaz değildim çocukken. Sessizdim. Derslerim iyiydi. Futbola aşıktım. Sabah kahvaltısı sonrası başlayan ve akşam ezanında biten maçlarımız vardı. Afyon’un Bolvadin ilçesinde büyüdüm. 2002 yılında Eskişehir’de başladım futbola. 2 sene orada oynadıktan sonra gurbet hayatım başladı. 13 yaşımda ailemden ayrıldım. Gurbette ilk zamanlar zordu ama sonra alışıyor insan” dedi.


Türk futbolunda altyapının önemiyle ilgili değerlendirme yapan Alper, “Altyapılar, tesis olarak yeterli değil ülkemizde. Fenerbahçe’de çok ayrı bir yerde ama. Fenerbahçe’yi ayırıyorum. Diğer takımlar da iyi tesisler ve eğitimcilerle iyi sporcular yetiştirir. En önemlisi tesis ve çalıştırıcılar. Benim altyapı zamanımda 1-2 hocamız vardı. Yemek ve kalma işlerimizle onlar ilgileniyordu. Üst düzey tesis imkanlarımız da yoktu. Ama bu büyük ihtiyaç. Türk futbolunda en büyük ihtiyaç tesis. Sonra da iyi çalıştırıcıların olması lazım.” İfadelerini kullandı.


Takım içinde bekar Türkler olarak daha fazla görüşme imkanı bulduklarını ifade eden Alper, “Tüm takım olarak aramız çok iyi ama yabancı arkadaşlarımız daha çok antrenman sonrası eşleriyle falan yemeklere gidiyorlar. Biz gençler olarak tesislerde yemeğimizi yiyoruz, kalıyoruz. Bu ara çok da sohbet edemiyoruz. Çok uzun sürmüyor. Hemen takımımızın kazanıp iyi yerlere gelmesi konusu konuşuluyor. Bütün konsantremiz galibiyet serilerine başlamak” diye konuştu.


Maç sonu yaşadıkları duygu karmaşasıyla ilgili de konuşan Alper Potuk, “Ben, ilk geldiğimiz zamanlarda büyük ağabeylerimiz bize tavsiyelerde bulunurlardı. Şimdi yavaş yavaş sıra bize geldi. Kendimiz de üzülüyoruz ama arkadaşlarımızı teselli edip tavsiyelerde bulunuyoruz… Yeni gelenlere Fenerbahçe'nin büyüklüğünü anlatıyoruz. Zor bir süreçteyiz şu an. Taraftarlarımızdan çok daha fazla üzülüyoruz. Biz kazanmayı daha çok istiyoruz. Kazanmak bizim için ekmek su gibi bir şey” açıklamasında bulundu.


Fenerbahçe olarak kötü başlanan birçok sezonu şampiyonlukla tamamladığımızı da vurgulayan Alper, “Konya’da 2-0 öndeydik, 2. yarı 3-2 mağlup olduk. Çok üzgündük. Bu sene de ona benzer başladık. Bize yakışmayan başlangıcı yaptık. İnşallah ilk geldiğim seneki gibi toparlayacağımıza inanıyorum” ifadelerine değindi.


Fenerbahçemizin tüm branşlarını takip etmeye çalıştığını da sözlerine ekleyen Alper, “Fenerbahçe armasını en üst seviye taşımak için mücadele ediyorlar. Elimden geldiğince özellikle basketbol maçlarını canlı izlemeye çalışıyorum. Geçen sene hak ettiğimiz bir Final Four finali vardı. Bu sene kupayı dört gözle bekliyoruz. Fenerbahçe TV’de ne yayınlanırsa masa tenisi maçlarından voleybol maçlarına kadar izlemeye çalışıyorum” diye konuştu.


Son olarak taraftarlarımızın da desteğiyle zorlukların aşılacağını belirten Alper, “Kötü günler yaşattığımızı düşünüyorum. Kötü başladık. Bize yakışmayan başlangıç yaptık. Bu duruma getiren biziz hep beraber altından kalkacak olan da biziz. Taraftarlarımızın destekleriyle zorlukları aşacağız. Fenerbahçe taraftarı cefakardır. Bunun örnekleri çok yaşandı. Arkamızda dursunlar, güzel günler yakın” diyerek sözlerini tamamladı.