"altyapi Ve Şubelere Aktarilan Paralara "şike Parasi" Dendi"

14.04.2012

"altyapi Ve Şubelere Aktarilan Paralara "şike Parasi" Dendi"

Başkanvekilimiz Nihat Özdemir, Yüksek Divan Kurulu Toplantısında yaptığı konuşmada, Başkanımızın ve yöneticilerimizin yargılandığı davadan, takımlarımızın başarılarına ve CAS’ta devam eden dava sürecine ilişkin açıklamalar yaptı. Özdemir; "Milli Takımlara ve olimpiyatlara, onlarca sporcu yetiştiren ve bunun için devletten hiçbir destek almayan Kulübümüz, bu başarıları kendi kaynaklarından karşılamaktadır. Biz, kaynaklarımızı alt yapı ve şubelerimize aktarırken, 3 Temmuz itibari ile gündemde olan davada bu paralar, tapelere ’şike parası damgası’ ile yansıtılmıştır. Ülke için spora hizmet eden bir kulüp ve bu değerli kulübün yöneticileri olarak; bu yakıştırmaları, bu iddiaları hak etmiyor ve kabul etmiyoruz" dedi.

Nihat Özdemir’in kurul üyelerine yaptığı konuşma şöyle:

"Sayın Üyeler;

Sözlerime başlamadan önce, bugünkü seçim neticesinde göreve gelen Yüksek Divan Kurulu Başkanı ve heyetini kutluyor; bu seçimin Kulübümüz için hayırlı olmasını diliyorum.

Değerli Üyeler;

Yaklaşık 10 aydır süren, Sayın Başkanımızın ve arkadaşlarımızın tutuklu olarak yargılandığı davada pek çok kişi tahliye edilmiş; ancak buna karşın Sayın Başkanımızın ve arkadaşlarımızın tutukluluk hali devam etmektedir. Adalete olan güvenimizi bir kez daha tekrarlıyor; önümüzdeki günlerde isnat edilen suçlamalara ilişkin yapılan savunmalar göz önünde bulundurularak tahliye edileceklerini umuyoruz.

Bu süreçte, bir önceki TFF yönetiminin gerek icraatları, gerekse UEFA ile ilişkilerdeki tutarsızlığı sonucu takımımızın Şampiyonlar Ligi’ne katılmasını engellediği açıkça görülmüştür. Bu süreci, sizlerde basın yoluyla takip ettiniz. Ne yazık ki camiamızın içerisinden bazı kişilerin kulübümüze tüm bu yaşatılanlara rağmen durumun ciddiyetini kavrayamadıklarını kamuoyuna yaptıkları açıklamalarla şahit oluyoruz...Bu noktada takdiri sizlere bırakıyoruz...

Tüm bu yaşananlara rağmen, sizlerden ve taraftarlarımızdan aldığımız büyük destek ve güçle, Kulübümüzü sportif ve yönetimsel açıdan ayakta tutabildiğimize inanıyoruz. Bu süreçte kenetlenerek güç birliği yaptığınız için sizlere bir kez daha teşekkürlerimizi iletmek isteriz.

Değerli Üyeler;

Kendilerine son derece güvendiğimiz futbol takımımız, normal sezonu ikinci sırada tamamlamıştır. Yarın, kendi sahamızda oynayacağımız Trabzonspor maçı ile de play off’lara başlayacaktır. Play off’ları şampiyonlukla tamamlayacağımıza inanıyoruz. Türkiye Kupası’nda da Kayserispor’u eleyerek yarı finale yükselen takımımızın hedefi hem Türkiye Kupasını kazanmak hem de lig şampiyonluğunu elde etmektir. Bunun için de takımımıza güvenimiz tamdır.

Fenerbahçemiz’in mutlak yükselişi engellenemez; bunu her branşta elde ettiğimiz büyük başarılarla gösteriyoruz.

Beş on seyirci ile izlenen başta voleybol olmak üzere diğer amatör branşlar, Başkanımızın, Fenerbahçe’nin dünyanın en büyük ve en başarılı spor kulübü olma vizyonu ve hedefi doğrultusunda yapılan yatırımlar mevyesini vermiş ve futbol dışındaki amatör branşlar taraftarımız tarafından benimsenip sahiplenilmiş ve bu da diğer kulüplere örnek teşkil etmiştir. Bu gelişmeler neticesinde futbol dışı sporlar da sponsorlara cazip gelmeye başlamış, ortaya çıkan yatırımlar sayesinde son yıllarda ülkemiz adına gurur verici başarılar elde edilmiştir.

İşte bu gayretlerin sonucu olarak Bayan Voleybol Takımımız Fenerbahçe Universal, Avrupa Şampiyonlar Ligi Şampiyonu olarak Kulübümüzün ve Ülkemizin gurur kaynağı olmuştur. Ancak Avrupa Şampiyonu olan takımımız Türkiye Voleybol Federasyonu’nun yaptığı anlamsız fikstür nedeniyle Türkiye Kupası maçlarına tam kadro çıkamayacaktır. Çünkü TVF’nin Türkiye Kupası maçlarını koyduğu tarihte antrenörümüz ve yabancı sporcularımız Olimpiyat hazırlıkları nedeniyle ülkelerine dönmüş olacaklardır.

Erkek Voleybol Takımımız Fenerbahçe Grundig, geçen hafta Halk Bankası ve Galatasaray’ı yenerek Türkiye Kupası’nın sahibi olmuştur.

Erkek Basketbol Takımımız ise ligde şu an 5. sıradadır ve Mayıs ayında Play-Off grubunda şampiyonluk için mücadele edecektir.

Hem Fenerbahçe Grundig Erkek Voleybol takımımıza hem de Fenerbahçe Ülker Erkek Basketbol Takımımıza play off mücadelelerinde başarılar diliyoruz.

Bayan Basketbol Takımımız, yarı final’de karşılaştığı Mersin Büyükşehir Belediye maçlarını kazanarak final’e yükselmiş ve finalde Galatasaray ile eşleşmiştir. Play Off serisi ilk maçında da Galatasaray’ı 75-69 yenmiştir. Bu akşamki maçta ve final serisinde de takımımızın yolu açık şansı bol olsun...

Değerli üyeler,

Atletizm, boks, kürek, masa tenisi, yüzme şubelerimiz çok başarılı bir sezon geçirmekte; Kulübümüze birincilikler ve kupalar kazandırmaktadır.

Masa Tenisi şubemiz, tarihimizde bir ilk olarak Avrupa Şampiyonluk Finali oynayacaktır. Masa tenisi sporcularımızın da hem camiamızı hem de ulusumuzu gururlandıracak bir başarı ile ülkemize dönmelerini diliyoruz.

Tüm amatör şubelerimizi, başarılarından dolayı sizler adına kutluyorum.

Siz değerli üyelerimize başarılarımızı tek tek saymıyorum. Ancak önümüzdeki ay yapılacak genel kurul öncesinde sizlere dağıtılacak kitapçıkta 2011 yılı içerisinde elde ettiğimiz amatör branşlardaki tüm başarılarımızı görebileceksiniz. Ancak şimdi buradan bir mesaj vermek istiyorum.

Milli Takımlara ve olimpiyatlara, onlarca sporcu yetiştiren ve bunun için devletten hiçbir destek almayan Kulübümüz, bu başarıları kendi kaynaklarından karşılamaktadır.

Biz, kaynaklarımızı alt yapı ve şubelerimize aktarırken, 3 Temmuz itibari ile gündemde olan davada bu paralar, tapelere ’şike parası damgası’ ile yansıtılmıştır.

Ülke için spora hizmet eden bir kulüp ve bu değerli kulübün yöneticileri olarak; bu yakıştırmaları, bu iddiaları hak etmiyor ve kabul etmiyoruz…

S
on günlerde, çeşitli basın-yayın organlarında, CAS davamızla ilgili çok sayıda spekülatif haber yer almaktadır. Öncelikle bilinmesi gerekir ki, duruşma tarihimizin CAS’ın resmi internet sitesinde yer almamasının nedeni tamamen CAS’ın işleyiş sistemi ile alakalı bir konu olup, bu meselenin farklı yorumlara neden olan bir durum haline getirilmesi iyi niyetli bir yaklaşım değildir. Bu konu ile ilgili Kulübümüzden resmi bir açıklama yapılmadıkça, mevzu bahis haberlere itibar edilmemesini rica ederiz.

Bu vesileyle belirtmek isteriz ki, duruşmamız, CAS davasının taraf vekillerine en uygun tarih olan 18 Haziran günü görülecektir. Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetimi olarak, kulübümüzün çıkarlarının ve camiamızın hassasiyetlerinin yansıtılmadığı herhangi bir yaklaşım tarzına girilmeyeceğinin ve CAS davamızın Kulübümüz adına elde edilmesi arzulanan en olumlu neticenin temini bakımından ele alınıp değerlendirileceğinin bilinmesini ayrıca vurgularız…

Yeri gelmişken bir konuya daha değinmekte fayda görüyoruz. Bildiğiniz üzere 3 Temmuz sürecinin başından bu yana Fenerbahçe Spor kulübü Yönetim Kurulu olarak yaşananların toplumsal boyutunu da göz önünde bulundurarak sorumlu davranmaya ve mecbur olmadıkça konuşmamaya azami özen gösterdik. Bundan sonra da bu duruşumuzu devam ettireceğiz. Buna karşın, sürecin başından bu yana ve özellikle de son zamanlarda popülist, mantık dışı ve sorumsuz eylem ve söylemlere sıklıkla şahit olmaktayız. Kendilerini mahkemelerin yerine koyarak karar veren ve cezaların kendi istedikleri şekilde verilmesini isteyen bu yaklaşımı ciddiye almıyoruz. Açıkça yargıyı etkileme çabası olan bu girişimlerin tüm kamuyonca da anlaşıldığını düşünüyoruz.

3 Temmuz sürecinden bu yana Büyük Fenerbahçe taraftarının gösterdiği vakur duruşu takdir ediyor ve bunun önümüzdeki 6 maçlık Süper Final serisinde de sürmesini bekliyoruz. Taraftarımızın tahriklere kapılmadan bugüne dek olduğu gibi takımını yalnız bırakacak ya da kulübümüze ceza getirecek her tür eylem ve davranıştan uzak durmasınını beklediğimizi başkanımız ve yönetim kurulumuz adına kendilerine bir kez daha önemle hatırlatmak istiyoruz"