Anadolu Efes 63-71 Fenerbahçe Ülker

21.02.2014

Anadolu Efes 63-71 Fenerbahçe Ülker

THY Euroleague TOP 16 Turu E Grubu 7. hafta maçında Anadolu Efes ile karşılaşan Fenerbahçe Ülker Basketbol Takımımız rakibini 63-71 mağlup  ederek, ikinci turdaki 3. galibiyetine imza attı.

Abdi İpekçi Spor Salonu’nda oynanan maçı Kulübümüz Asbaşkanlarından Ahmet Özokur ile İsfendiyar Zülfikari de izledi.

Takımımız maça Bo, Emir, Bojan, Bjelica ve Kleiza 5’i ile başladı. Karşılıklı top kayıplarıyla başlayan mücadelede ilk basket Kerem Gönlüm’den geldi. İkili oyunlarla sayı üreten Anadolu Efes ilk üç buçuk dakikayı beş sayı önde geçti (10-5). Fenerbahçe Ülker daha çok potaya yapılan ’drive’larla farkı kapatmaya çalışırken, Dusko Savanovic’in arka arkaya gelen iki üçlüğü çeyreğin bitimine 4.43 kala farkı dokuza çıkardı (18-9). Televizyon molasından Emir Preldzic’in dört sayısıyla dönen Takımımız, daha sonra Bo McCalebb ve Ömer Onan’la bulduğu basketler sonucunda 13-3’lük bir seri yakalayarak ilk çeyrekte son dakikaya girilirken öne geçti (21-22). İlk çeyrek 24-24 eşitlikle geçildi.

 

İkinci çeyrek Jamon Gordon ve Luka Zoric’in karşılıklı sayılarıyla başladı. Boyalı alanda etkili olmayı sürdüren Fenerbahçe Ülker, Bojan Bogdanovic ve Bo McCalebb’in smaç basketleriyle çeyreğin ilk üç dakikasını 29-30 önde geçti. İlk çeyreğin aksine düşük skorla geçen ikinci bölümde Fenerbahçe Ülker ribaund üstünlüğünü rakibine kaptırmasa da Lacivert Beyazlılara oranla fazla top kaybı yapınca,Zeljko Obradovic’in devre bitimine 2.35 kala aldığı molaya dengede girildi (33-34). Bo McCalebb’e yapılan sportmenlik dışı faul ve Linas Kleiza’nın üçlüğü sonrası fark 6’ya çıktı. Ancak karşılaşmaya tutuk başlayan Kostas Vasileiadis’in iki üçlüğü skora dengeyi getirdi (39-39). Fenerbahçe Ülker, Bojan Bogdanovic’in devre bitime üç saniye kala bulduğu turnike ile soyunma odasına 39-41 önde girdi.

 

İkinci yarının ilk üç dakikasında Emir Preldzic ve Kostas Vasileiadis’in karşılıklı turnikeleri vardı. Fenerbahçe Ülker Bojan Bogdanovic’in iki uzak mesafeli isabetiyle farkı açmaya çalıştıysa da Anadolu Efes’te Dusko Savanovic ve Jamon Gordon’un sayıları buna izin vermedi (46-49). Temposu düşen oyunun sonraki yaklaşık dört dakikasında iki takım da skor üretemezken suskunluğu Milko Bjelica’nın iki sayılık isabeti bozdu. İki sayı da serbest atışlardan bulan Bjelica takımını öne geçirdi (50-49). Fenerbahçe Ülker’in beş dakikalık suskunluğunu ise Bo McCalebb’in turnikesi bozdu. Melih Mahmutoğlu’nun üçlüğüne yanıt, Jamon Gordon’dan geldi ve son çeyreğe 53-54 girildi.


Anadolu Efes son bölüme Milko Bjelica’nın serbest atışlarıyla başlarken, savunmada direncini artıran ve bunun sonucunda hızlı hücumlar bulan Fenerbahçe Ülker, Vangelis Angelou’nun çeyreğin bitimine 6.49 kala aldığı molaya 55-61 önde girdi. Savunmadaki sertliği elden bırakmayan Takımımız,Linas Kleiza’nın beş sayısıyla bitime üç buçuk dakika kala farkı dokuza çıkardı (57-66). Son çeyrekte yalnızca iki saha içi isabeti ve 10 sayı üretebilen Anadolu Efes’in çabaları yetersiz kalınca maçı 63-71kazanan Fenerbahçe Ülker gruptaki üçüncü galibiyetini almış oldu.


Anadolu Efes 63-71 Fenerbahçe Ülker

Anadolu Efes (63):
Doğuş Balbay 4, Cedi Osman, Kostas Vasileiadis 10, Birkan Batuk, Semih Erden 1, Kerem Gönlüm 5, Deniz Kılıçlı, Dusko Savanovic 15, Jamon Gordon 13, Zoran Planinic 4, Emircan Koşut, Milko Bjelica 11
Fenerbahçe Ülker (71): Bo McCalebb 13, Ömer Onan 2, Nemanja Bjelica 4, Melih Mahmutoğlu 3, Linas Kleiza 16, İzzet Türkyılmaz, Ayberk Olmaz, Luka Zoric 8, Metecan Birsen, Bojan Bogdanovic 17, Emir Preldzic 8

1. Çeyrek: 24-24
2. Çeyrek: 15-17
3. Çeyrek: 14-13
4. Çeyrek: 10-17