23.06.2014

Atagün Yalçinkaya Ringlere Veda Etti

Olimpiyatlarda madalya alan en genç sporcu olarak tarihe geçen Fenerbahçemizin bokstaki gururu Atagün Yalçınkaya,  Caferağa Spor Salonu’nda adına düzenlenen gala gecesinde yaptığı jübile maçıyla ringlere veda etti.


Adına gala gecesi düzenlenen Olimpiyat 2.'si sporcumuz Atagün Yalçınkaya, jübile maçında Furkan Ulaş Memiş ile karşılaştı. Atagün Yalçınkaya, bu müsabakayla ringlere veda etti.


Bu özel gecede maç anlatan duayen gazeteci Orhan Ayhan, maçın ardından ringe çıkarak, Atagün Yalçınkaya’nın Türk boksuna adını altın harflerle yazdırdığını söyledi.  Atagün Yalçınkaya ise bu anlamlı gecede kendisini yalnız bırakmayan herkese teşekkür ederken, Türk boksuna verdiği desteklerden dolayı Başkanımız Aziz Yıldırım ve Yönetim Kurulumuz ile Boks Şubemiz Kaptanı Mert Öztemel’e de teşekkür etti.


Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç, jübile maçının ardından Atagün Yalçınkaya’ya sporculuk yaşantısında elde ettiği başarıladan dolayı  ‘Altın Eldiven’ takdim etti. Geceye katılan Uluslararası Organizasyonlar Daire Başkanı Ozan Çetiner ise, “Atagün’ü uzun yıllardır tanıyorum. Ben kendisini, Gençlik ve Spor Bakanımız Çağatay Kılıç ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan adına tebrik ederim” diye konuştu.


Amatör Şubeler Koordinatörümüz Fikret Çetinkaya da, “Gerçekten iyi bir gece oldu.  Türk boksu için önemli bir isim olan Atagün Yalçınkaya’ya da böyle bir gece yakışırdı. Boksta ilk defa böyle bir organizasyon oluyor. Ben emeği geçen herkese teşekkür ederim. Başkanımıza da amatör şubelere verdiği önemden dolayı teşekkür ederim. Boksörlerimiz şimdiye kadar çıktıları her maçı da kazandı. Bu tür organizasyonları yapmaya devam edeceğiz” dedi.


Isigym Boxsport Berlin Takımı ile Fenerbahçe Boks Şubemiz sporcularının da gösteri maçı yaptığı gala gecesi açılış seremonisiyle başladı. Her iki takım oyuncularının da seremoni için çıktığı ringde gecenin açılış konuşmasını yapan Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç, Atagün Yalçınkaya’nın Türk boksu adına çok önemli olduğuna değinerek, Fenerbahçe’nin Türk boksuna verdiği önemi şu sözleriyle anlattı:
Türk boksuna hizmetler veren Büyük Fenerbahçe’nin Büyük Başkanı Aziz Yıldırım’a ve Amatör Şubeler Koordinatörü Fikret Çetinkaya ile Fenerbahçe Boks Şubesi Kaptanı Mert Öztemel’e yaptıkları desteklerden dolayı teşekkür ederim. Fenerbahçe’nin amatör sporlara verdiği desteği, amatör sporlardaki sahiplenmesini başta Galatasaray olmak üzere her kulüpten bekliyoruz. Türk boksunun maddi ve manevi tüm yükünü karşılayan Fenerbahçe’ye ve Fenerbahçe’nin her bir üyesine teşekkür ederim. İyi ki Aziz Yıldırım var, iyi ki Fenerbahçe var.”


Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç’in ardından söz alan Fenerbahçe Boks Şubesi Kaptanı Mert Öztemel de,  “Türk boks camiasına ve bizi izleyenler için iyi bir gece yaşatacağız. 28 Mayıs’ta Berlin kulübüyle bir müsabaka oynadık ve bizi Almanya’da çok iyi ağırladılar. Bu gece de çok güzel geçecek. Boksun görselliğini yıllar sonra Fenerbahçe Spor Kulübü olarak hayat geçirip devamını getireceğiz. Hepinize iyi seyirler diliyorum. Sporcularımıza da başarılar dilerim” şeklinde konuştu. Isigym Boxsport Berlin Takımı Başkanı İzzet Mafratoğlu ise Fenerbahçe gibi büyük bir kulüp ile böyle güzel ve özel bir organizasyona imza attıkları için mutlu olduklarını dile getirdi.


Yapılan açılış konuşmalarının ardından ringe ilk olarak çıkan Fenerbahçe Boks Şubemiz adına Murat Temur, Isigym Boxsport Berlin Takımı adına ise Atdhe Gashi oldu. Murat Temur, rakibini 2-1 mağlup ederek, Takımımız adına bu özel gecedeki ilk galibiyeti aldı. Boksörümüz Murat Temur, elde ettiği bu galibiyeti Fenerbahçe Televizyonu’na şu şekilde değerlendirdi:
Maçım zordu. Ben 52 kiloda dövüşüyorum ama bugün 60 kiloda dövüştüm. Biraz aşağından özellikle yumruk yedim ama kazandım ve mutluyum. Bugünlere gelmemde bana destek olan herkese teşekkür ederim. Fenerbahçeli olduğum için de gururluyum.


Murat Temur’un ardından ringe çıkan boksörümüz 64 kg Botirzhon Akhmedov olurken, Isigym Boxsport Berlin Takımından rakibimiz ise Fırat Tekin oldu. Sporcumuz Botirzhon Akhmedov rakibini 3-0 mağlup ederek, Fenerbahçemize ikinci galibiyeti getirdi.
 

Gecenin üçüncü maçında ise ringe ilk çıkan Şipal kardeşlerden 69 kg Onur Şipal olurken, rakibi Mogame Sultygov’u çok kısa bir süre içinde teknik nakavt ile mağlup etti. Onur Şipal, bu galibiyeti,  “Maç olması gerekenden daha hızlı bitti. Rakibim devam etmedi ama önemli olan maçı kazanmaktı. Bizi destekleyen Başkanımıza ve Boks Şube Kaptanımıza teşekkürler. Atagün ağabeyden boksu öğrendik. Erken yaşta boksu bıraktı. Yapmış olduğu bu jübile çok önemli.  Adına yakışır bir jübile oldu” şeklinde Fenerbahçe Televizyonu’na yaptığı açıklamayla değerlendirdi.
 

Onur Şipal’in teknik nakavt ile rakibini mağlup ettiği maçın ardından ringe çıkan 75 kg Önder Şipal, rakibi Josef Attanjova’yı 2-1’lik skorla geçerek, Takımımız adına 4.galibiyete imza attı. Maçın ardından konuşan Önder Şipal, güzel bir maç olduğunu, Atagün Yalçınkaya gibi önemli bir sporcunun jübile gecesinde görev aldığı için de mutlu olduğunu söyledi.


Atagün Yalçınkaya adına düzenlenen gala gecesinde ringe çıkan 5.boksörümüz 81 kg Hasan Ali Şengün olurken, rakibi Mateoz Okbi’yi teknik nakavt ile mağlup etti.


Gecenin son müsabakasında ise ringe çıkan 91 kg Seyda Keser oldu. Boksörümüz rakibi Peter Waitschies’i 9 dakikanın sonunda 2-1 mağlup ederek, Takımımız adına 6.galibiyeti elde etti.


Atagün Yalçınkaya adına düzenlenen gala gecesinde sahne alan sanatçılar Lara ve Elif Turan da seslendirdikleri şarkılarla organizasyona renk katarken, gecenin sonunda oynadıkları 6 maçı da kazanan Fenerbahçe Boks Şubemiz sporcuları ile Isigym Boxsport Berlin Takımı sporcularına madalyaları verildi.


Fenerbahçe Boks Şubemiz Kaptanı Mert Öztemel de; Amatör Şubeler Koordinatörümüz Fikret Çetinkaya'ya,  Uluslararası Organizasyonlar Daire Başkanı Ozan Çetiner’e ve Sponsorlara geceye katıldıkları için teşekkür plaketi verdi.


Gerçekleştirilen müsabaka ve madalya töreninin ardından her iki takım sporcu ve yöneticileri gecenin sonunda hatıra fotoğrafı çektirdi.