09.08.2012

Atletimiz Burcu Ayhan Finalde

2012 Londra Olimpiyatları’nda kadınlar yüksek atlama seçmelerinde yarışan Fenerbahçeli Milli Atletimiz Burcu Ayhan, 1.93’lük derecesiyle seçmeleri geçip finalde yarışmaya hak kazandı. Burcu, bu derecesiyle olimpiyatlarda yüksek atlama finallerinde yarışacak ilk Türk sporcu olma unvanını da yakaladı.

Kadınlar yüksek atlama seçmeleri, Londra Olimpiyat Stadı’nda sabah seansında gerçekleştirildi ve atletler 2 grup halinde yarıştı. Fenerbahçeli Milli Atletimiz Burcu Ayhan, 1.80’le başladığı seçmelerde, 1.85’i pas geçtikten sonra 1.90’ı ilk hakkında geçemedi. İkinci hakkında 1.90’ı geçen genç atletimiz, 1.93’ü ise ilk hakkında geçerek finale kalan 12 atlet arasına adını yazdırmayı başardı. Burcu Ayhan, elemelerde kendi serisinde 5., genel klasmanda ise 9. sırada yer aldı.

Burcu’nun Londra’da elde ettiği 1.93’lük derece, Türk Spor ve Türk Atletizm Tarihi açısından da büyük bir önem taşıyor. Çünkü bu derecesiyle 2012 Yaz Oyunları’nda finale adını yazdırmayı başaran Burcu Ayhan, olimpiyatlarda yüksek atlamada (Kadın ve Erkek) finale kalan ilk Türk sporcu olarak da tarihe geçti.

Kadınlar yüksek atlama finali 11 Ağustos Cumartesi günü TSİ 21.00’de başlayacak.