Avrupa Basini: "avantaj Fenerbahçe'de"

26.04.2013

Avrupa Basini: "avantaj Fenerbahçe'de"

Fenerbahçemizin UEFA Avrupa Ligi yarı final ilk karşılaşmasında, Portekiz'in Benfica takımını, rakibinin 38 maçlık yenilmezlik serisine son vererek 1-0 mağlup etmesi Avrupa ve Portekiz basınında geniş yer buldu.

Avrupa Basını, bu galibiyetle Fenerbahçe'nin Amsterdam yolunda avantaj sağladığı yolunda birleşirken; Portekiz Basını ise umutlarının hala devam ettiğini yazdı.

UEFA'nın resmi internet sitesi "Sabırlı Fenerbahçe Benfıca karşısında istediğini aldı" başlığıyla, 1-0'lık galibiyeti okuyucularına duyurdu. Haberde sarı lacivertli ekibin sergilediği başarılı oyunla Benfıca'nın oyun kurmasına dahi izin vermediği ve maçı kazanmayı hak ettiği belirtildi. Egemen'in golünün Fenerbahçe'yi zafere taşıdığına da haberde yer verilirken sarı lacivertlilerin maç içinde 3 topunun da direkten döndüğü hatırlatıldı

İngiliz haber sitesi BBC, Fenerbahçe'nin 1-0'lık galibiyetini "Fenerbahçe ilk maçta avantajı yakaladı" başlığıyla manşetten okuyucularıyla paylaştı. BBC, sarı lacivertli ekibin 1-0'lık galibiyetiyle, Benfıca'nın geçtiğimiz Aralık ayından bu yana devam eden yenilmezlik serisine son verdiği ve 2013 yılındaki ilk mağlubiyeti rakibe tattırdığına da haberinde yer verdi.

İtalyan gazetesi La Gazzetta Dello Sport, "4 topun direkten döndüğü maçta Fenerbahçe Benfıca'yı 1-0 yendi"  başlığıyla sarı lacivertli ekibin galibiyetini okuyucularına aktardı. Fenerbahçe'de Kuyt, Sow ve penaltıdan Baroni'nin şutlarının Benfıca'dan da Nicolas Gaitan'ın vuruşlarında topların direkten geldiği haberde belirtildi. La Gazzetta, Fenerbahçe'nin elde ettiği bu galibiyetle Amsterdam yolunda önemli bir avantaj yakaladığını da belirtti.

Hollanda gazetesi De Telegraaf'sa Fenerbahçe'nin Benfıca galibiyetini "Sağlam oyun ve zafer Fenerbahçe'nin '' başlığıyla okuyucularına aktardı. Haberde Hollandalı yıldız Dirk Kuyt'ın forma giydiği Fenerbahçe'nin Amsterdam'daki finale adım adım ilerlediği ve Fenerbahçe'nin maçta net fırsatlardan da yararlanamadığı belirtildi.

Birleşik Devletlerin önemli spor kanallarından ESPN "Egemen Fenerbahçe'ye avantajı getirdi" başlığıyla galibiyeti manşetlerine taşıdı. Haberde Fenerbahçe'nin maç boyunca oyunun tek hakimi olmasının yanı sıra 3 topunun direkten döndüğü 4ncü direkten dönen topun da savunmanın müdahalesine rağmen çizgiyi geçtiği ve Fenerbahçe'nin sahadan galip ayrıldığı yazıldı.

Portekiz'in Abola Gazetesi ise Benfica'nın simgesinden yola çıkarak "Kartal, İstanbul'da yanıldı. Avrupa Ligi'nde finale kalmak adına somut bir dezavantaj oluştu. Rövanş için daha iyi çalışmalıyız" yazdı.

Bir başka Portekiz gazetesi Record ise Fenerbahçe mağlubiyetini "Benfica, Türkiye'de kaybetti ama umutları hala devam ediyor. Önümüzdeki hafta Jorge Jesus bu durumu tersine çevirmek için çabalayacak" şeklinde değerlendirdi.

Relvado Gazetesi "Benfica, UEFA Avrupa Ligi yarı final ilk maçında Fenerbahçe'ye 1-0 mağlup oldu ama; Amsterdam'a ulaşma hayalini hala koruyor. Kartallar, İstanbul'da şanstan şikayet edemezler" yazarak Fenerbahçe'nin 3 topunun direkten döndüğünü hatırlattı.

Portekiz'deki bir başka yayın organı O Jogo ise karşılaşmayı "Egemen'in golü, İstanbul cehenneminde fark yarattı. Benfica'nın Amsterdam hayaline ufak bir gölge düştü" satırlarıyla okuyucularına aktardı.