Aykut Kocaman: "3 Puan Önemliydi"

18.12.2011

Aykut Kocaman: "3 Puan Önemliydi"

Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, genel olarak maçlarda oyunu skordan önce düşündüğünü ancak bugün önemli olanın 3 puan olduğunu belirtti.

Maçın ardından yayıncı kuruluşa açıklamalarda bulunan Aykut Kocaman,  "Ben genel olarak oyundan sonuca gitmeye çalışan bir teknik adamım. Önce oyun sonra skor derim. Genel olarak da bunu yaptım hep. Bugün ise istisnai durumlardan biriydi. Sonuç önemliydi ve 3 puan için çok mutluyuz. Hafta içinde söylenenler, yapılanlar bir tarafa kazanmak istiyorduk, zorundaydık da. Buraya gelen tribünü çok seven etkileyici taraftarımız önünde, geçen sene burun buruna yarıştığımız rakibi yenmeyi hissetmek istiyorduk. Bunu da başardık" dedi.

Maçı değerlendiren Aykut Kocaman, "Esas olan skoru korumaktı ve bunu yaptık. Rakip 10 kişi kalınca bir tehlike vardır; rakibin kaybedecek bir şeyi kalmıyor. Ki Trabzonspor çok iyi bir takım, Şampiyonlar Ligi’nde de çok başarılı maçlar oynadı. Şampiyonlar Ligi’ne yönlenmeleri de ligde geri kalmalarına neden oldu. Kaybedecek bir şeyi olmayan takımın saldırırken, bunun korunması önemli. Bizim gibi oturaklı bir takımın daha oyun oynama kalibresi yüksek takımın, öne geçtikten sonra sık ve oyunu bölecek atak yapması lazımdı. Bunun dışında 10 kişilik rakibin üstümüze gelmesi de doğaldı" şeklinde konuştu.

Gökhan ile ilgili soruya Aykut Kocaman, "Gökhan oyun içinde öyle bir şey yaptıysa ben her zaman ve her şekilde yanındayım. Penaltı, ceza sahası içinde oyuncunun kendini atması, futbol oyun kuralı dışında işler yapılmasını salık veren biri değilim. Böyle yaptıysa aferin ona. Bundan doğal bir şey yok. Ben hiç bir görüş belirtmedim. Pozisyon bana uzaktı ve hakemin takdiriydi. Gökhan doğrusunu söylediyse sadece kutlayabilirim" diye konuştu.

Aykut Kocaman, "Arka arkaya maçları koyunca bu maçları adlandırmak kolay oluyor. Uzun zamandır benim için de büyük gerilim taşıyan maçlardan biriydi. Çok uzun zamandır, içinde gerilim taşıyan böyle bir maç görmedim. Geçen sene aldığımız şampiyonluğu bu sene tekrar elde etmek istiyoruz. Böyle bir şeye muhtaç edildik. Bunu kim organize ettiyse, biz bu duruma itildik" dedi.

Emre ile Selçuk’un sakatlıkları ile ilgi soruya Kocaman, "Selçuk’ta kas sorunu var, bu tehlikeli gibi görünüyor. Emre’nin sorununu yarın daha net anlarız" yanıtını verdi.

BASIN TOPLANTISI

 

Kocaman, basın toplantısında ise genel olarak maçlarda oyun ve oyunla beraber gelen sonucu düşündüğünü ancak bugünün bir istisna olduğunu kaydederek, "Bugün sonuçtan oyuna gitmek zorundaydık. Bugün buraya gelen taraftarımızla birlikte mutlak ve mutlak kazanmak zorundaydık, bunu başardık" diye konuştu.

Gökhan Gönül’ün, Trabzonsporlu futbolcu Aykut Akgün’ün kırmızı kart gördüğü pozisyonda, maçın hakemine kendisine yapılan faul için kart göstermesine gerek olmadığını söylemesiyle ilgili soru üzerine Kocaman, "Böyle bir şey doğruysa ve Gökhan Gönül doğruyu söylediyse Gökhan’ı kutlarım. Haksız bir şekilde kimsenin kafasının üstüne basarak ya da oyun içindeki bilinçli olarak birtakım yollara saparak haksız puan istemeyiz. Gökhan Gönül içten söylediyse kutlarım. Hakemin takdiri’" şeklinde ifadeler kullandı.

Zirvede yarıştıkları Galatasaray’ın haftayı 3 puanla geçtiğini hatırlatıp, Trabzonspor ile ligde aralarındaki puan farkını açmak için maça çıktıklarını anlatan Kocaman karşılaşmayı özetle şöyle değerlendirdi:
 

"Soluk soluğa yarıştığımız bir rakiple oynayacaktık. Biz ne kadar puan farkını açmak istiyorsak, geçen sezon ki yarışın lehimize olan tarafını göstermek istiyorsak, onlar da lige tutunmak için sıçrama yapmak için bu maçı seçmişlerdi. Duyguların hakim göründüğü bir maç oldu. İçeride oynamanın verdiği avantaj ve seyirci desteğiyle maça başlayıp maçı bu şekilde götürdük. İsteklilik içinde gerginlik de barındırıyor. Yüksek isteklilik gerginlikle beslenen ortamda oyun akışında problem yarattı. Öne geçtikten sonra önemli bir sıkıntımız vardı, devre sonlarına doğru bunu gidermek istiyorduk. Hala hızlı hücumlarla skoru artırma çabası içindeydik. Top kayıplarında kontrataklar yemeye başladık. İkinci yarıya bunu tedavi ederek başlamak istedik. Özellikle rakip 10 kişi kalınca rakibin direncini kıracak ikinci golü aradık. Bu uzadıkça rakibin tutunma arzusu daha çok arttı. Maçta gelgitler olmaya başladı. Bir tarafta koruma duygusu olan, bir tarafta kaybedecek bir şeyi olmayan takım arasında mücadele devam etti."

Aykut Kocaman, Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş’in, hakemin takdir haklarını ev sahibi takımdan yana kullandığını ve Fenerbahçe’nin korkak oynadığını ifade ettiği kaydedilerek yöneltilen soru üzerine, "Yanıtlamayacağım. Yanıtlamaya gerek yok" dedi.

Kocaman, golden sonra yedek kulübesi önündeki sevinç gösterisinin daha önceden planlanıp planlanmadığı sorusuna, "Maçtan evvel düşünüp de yapılan şeyler suni şeylerdir. Böyle bir şeyi konuşmadık. Doğal olan böylesi, oyuncuların içlerinde hissetmeleri. Takımdaşlık görüntüsü orta koydular. Umarım diğer haftalarda devam ettirirler" şeklinde yanıt verdi.

Aykut Kocaman, uzun zamandır böylesine gerilim taşıyan bir maç görmediğini ve geçen sezon kazandıkları şampiyonluğu tekrar almaya mecbur bırakıldıklarını dile getirdi.