Aykut Kocaman: "bizim İçin Çok Değerli Bir 3 Puan"

10.12.2012

Aykut Kocaman: "bizim İçin Çok Değerli Bir 3 Puan"

Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, zorlu Galatasaray maçı öncesinde puan kaybetmenin pek iyi olmayacağını belirterek, "Zorlu Galatasaray maçı öncesi puan kaybetmek istemiyorduk. Bizim için çok değerli bir 3 puan oldu" dedi.

Maçın ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, ’’İlk yarıda rakibin sert bir takım olacağı görünüyordu. Bunu oyun anlamında söylüyorum, kasti sertlik anlamında değil. Rakibimizin kadro seçimi, bizim işimizi zorlaştıracağını gösteriyordu. Hakemin de biraz yol vermesi işi daha da zorlaştırdı. Oyuna, böyle bir maç için büyük lütuf olabilecek bir golle başladık. Bu golün arkasını getirecek fırsatı yakalayamadık. 19. dakikada karşılığını görünce maç 0-0 gibi olmadı, aleyhimize döndü. Tempo konusunda bizi geriye itti. İkinci yarı takımım ritim yükseltti. Kazanmak için yeteri kadar fırsat yarattık. Birisini değerlendirdik. Kazanmak bu tip maçlarda önemli. Galatasaray maçı öncesi bu çok zor maçtan 3 puanla çıktıkları için oyuncularımı kutluyorum " açıklamasında bulundu.

"Göztepe maçında rotasyona gidecek misiniz?" sorusuna yanıt veren Aykut Kocaman şu ifadeleri kullandı; "Bazı kelimelere fazla takılıyoruz. İçerideki Pendik maçı, son oynadığımız M’Glacbach maçında tamamen bir değişim vardı. Oynama süresi daha az olan oyuncular vardı sahada. Bundan sonra birbirine daha yakın takımları göreceğiz, bu kadar fark olmayacak. Ama bu ham bir düşünce, hepsine bakacağız. Göztepe’yi de, Galatasaray’ı da değerlendireceğiz. Kazandığımız kupada da yaptım geçen sene bunu. Sadece benim özelimde değil, teknik direktörlerin bu kararına saygı gösterilmesi lazım. Ama şöyle olsa daha iyi olurdu, böyle olsa daha iyi olurdu diyerek hep tersinden söylemeyi alışkanlık haline getirdik. Antrenörlere saygı duyulması gerektiğini düşünüyorum."

Karşılaşmanın ikinci yarısında çok sayıda gol pozisyonu bulduklarını da belirten Aykut Hoca, "Galatasaray maçı öncesinde değerli bir 3 puan kazandık. Göztepe ile kritik bir kupa maçımız var, bunu da unuttuğum sanılmasın ama ligdeki serüven açısından Galatasaray maçını söyledim, buna bir nebze moral takviyesi yaptık. İkinci yarıda çok önemli gol pozisyonları yakaladık ve bunları da değerlendirerek, galip ayrıldık" diye konuştu.

Slovak oyuncumuz Miroslav Stoch’un kadro dışı kalmasının bir ceza olup olmadığı sorusuna ise; ’’Kafamızda tek şey var; Fenerbahçe ailesinin menfaatleri, çıkarları. Başka hiçbir şey değil. Bazı oyuncularla ilgili tasarruflar olur. Her futbolcuyla ilgili olur. Bunları yapmak zorundayız. Bu bazen ceza olarak mı, ödül olarak mı düşünülür bilmiyorum. Ben önce mesleğimi düşünüyorum. Sonra da ait olduğum, içinden geldiğim kulübümü. Ne Stoch ile kişisel durumum olabilir ne de başka bir futbolcuyla. Bazen kadronun içinde yer alacaklar, yüzde 100 oynayacaklar. Sahadan çıkacakları zaman da giren arkadaşlarının ellerini sıkacaklar. Bunları yapmak zorunda oyuncular" şeklinde cevap verdi.

’’Sözlerim içindeki direk muhatap Fatih Terim değildi’’ Bir medya mensubunun, edindiği bir bilgiyi paylaştığını ifade edip, geçen haftalarda Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim ile basın toplantısından basın toplantısına yaşadığı diyalogu hatırlatarak yönelttiği, ’’Galatasaray’ı takip eden medya mensupları derbi maçtan sonra size sadece bir soru soracak. (Biz Fatih Terim’e ne soramadık Aykut Kocaman diyecekler.) Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz’’ biçimindeki soruya Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, şöyle yanıt verdi:

’’Çok fazla alınganlık göstermişler. Olayları buraya getiren, benim sözlerimi direk olarak o tarafa götüren ben değilim. Açıkçası Fatih hoca da yoktu bu sözlerin içinde. Bunu herhangi bir nedenden dolayı söylediğimi düşünmemenizi rica ediyorum. Kafamın içinde böyle bir şey olsaydı,bunu da söylerdim. Galatasaray’ı izleyen muhabirlerin soracağı sorular çok umurumda değil. Ancak geçen sezon da zaman zaman bu tip şeyler söylediğimde, olaylar başka taraflara götürüldü. Benim sözlerimin içindeki direk muhatap Fatih hoca değildi. Sorup sormayacakları şeyler onları bağlar.’’

Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, bir soru üzerine de hakem kararlarının zaman zaman futbolcuları gergin gösterdiğini ifade ederek, ’’Bu kadar çok top oynama arzusuyla yanıp tutuşurken, bir takım bu kadar sarı kart görüyorsa, gösterenin de biraz oturup düşünmesi lazım. Bizim oyuncularımızda gerginlik maç içinde biraz daha tırmandı. Top yuvarlak, ne olacağı bilinmiyor. Haftaya neler olacağını bilmiyoruz. Gerçek senaryo, o gün top oyuna girdikten sonra çıkacak. O senaryo için her türlü hazırlığımızı yapacağız" dedi.

Bu akşamki maça Süleyman Abay’ın atanmasıyla ilgili bir soruyu ise Aykut Hoca, ’’İstanbul Büyükşehir Belediyespor’un sert oynamasına müsaade vermesi ya da vermemesi gereken hakemdir. Eğer yol verirseniz tırmandırırlar. Topun oyunda kaldığı süre ve kalitesi her iki takım için de düştü. Hakem standardı oluşturamadı. Böyle olunca da tribünlerin ve oyuncuların tepkisi geldi. Bu sefer kontrolü kaçırmaya başladı. Hakemin atanmasıyla ilgili bir şey söyleme şansım yok’’ şeklinde cevapladı.

Hollandalı oyuncumuz Dirk Kuyt’ın, Stoch’un yaptığı hareketin ardından kendisinden özür dilediğinin açıklamasının üzerine bu konuyu değerlendirmesi istenen Aykut Kocaman şunları söyleyerek sözlerini noktaladı; "Kuyt’la ilgili böyle bir görüşmeden haberim yok, bu konuda niyet bildirmesi sevindirici. ’Kadroda yok çünkü’ diye bir açıklama yapmak istemiyorum. Antrenör esas itibariyle kulübün menfaatini düşünen insanlardır. Bazen kadroya alır, bazen kadro dışı bırakır. Krasic, Stoch, Hasan Hüseyin’i değil, mesleğime ve Fenerbahçe’ye hizmet için bu takımı nasıl daha iyi yaparız diye düşünüyoruz. Bu olayın kişiselleştirilmesi en büyük arzum."