Aykut Kocaman: "en Büyük Avantajimiz Saha Ve Seyirci"

19.09.2012

Aykut Kocaman: "en Büyük Avantajimiz Saha Ve Seyirci"

Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, UEFA Avrupa Ligi’ndeki rakibimiz Marsilya ile oynayacağımız maçın, Avrupa Ligi’ne iyi bir başlangıç yapma adına kazanılması gerektiğini ve en büyük avantajın kendi saha ve seyircimiz önünde oynayacak olduğumuzun altını çizdi.

Senegalli oyuncumuz Moussa Sow ise yarınki maçın her iki takım adına da çok zorlu geçeceğini belirterek, taraftarımızın desteğini de alarak Avrupa Ligi’ne iyi bir başlangıç yapmak istediklerini söyledi.

Aykut Kocaman sözlerine ilk olarak "Önceliğimiz Şampiyonlar Ligi idi ama olmadı ve Avrupa Ligi’nde devam edeceğiz. Bir zaman önce söylediğim bir şey vardı: Çok zor bir periyot olacak. Geçen sezondan sonra yeni oyuncular katıldı ve uyum süreçleri zaman alacak. Bir bakımda Avrupa Ligi başlıyor. Hem bu yeni takımızın uyumu ve gruptan çıkmak istiyoruz ve önümüz açık" şeklinde başladı.

"Taraftarımız karşısında oynamanın avantajını kullanacağız"
Takımımızın, UEFA Avrupa Ligi’nde Marsilya ile Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’nda oynayacağı karşılaşma öncesi açıklamalarda bulunan Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman; "Avrupa Ligi’ne Marsilya maçı ile başlıyoruz. Kâğıt üzerinde bakıldığında 3 takım da yani Marsilya, M. Gladbach ve Fenerbahçe mücadele edecek takımlar olarak gözüküyor. Ancak Limassol’u da unutmamak gerekir.  Yarınki rakibimiz sezona başlangıç itibariyle iyi başladı ve moralleri gayet iyi. Ancak gerçek şu ki; kendi sahasında büyüyebilen bir takımımız var. Taraftarımız karşısında oynamanın avantajını kullanacağız. Zor bir maç olacak. Formda ve moralli bir takımla oynayacağız" dedi.


"Sakat oyuncularımızın durumu akşam antrenmanından sonra belli olacak"
Mersin İdmanyurdu maçında sakatlanarak oyundan çıkan oyucularımız Dirk Kuyt ve Mehmet Topal’ın sakatlığı hakkında konuşan Aykut Kocaman; "Tam anlamıyla doğrusu şu, bugün yapacağımız antrenman sonrası belli olacak. Dediğim gibi bunu akşam yapacağımız antrenman sonrası kararlaştıracağız" dedi.

"Sahaya çıkacak 11 oyucu da her şeyiyle düşünülmüş olacak"
Spartak Moskova karşısında yaptığı kadro seçimi ve strateji değişikliğinin bir benzerinin yarın oynayacağımız Marsilya maçında olacağına ilişkin soruya ise; "Her zaman kolayından tartışmayı seviyoruz. 24 oyuncumuz var ve bunlarda antrenmana çıkan herkesin ismini UEFA’ya bildirdik. Benim açımdan sahaya çıkan 11 her şeyiyle düşünülmüş ve Fenerbahçe’nin en değerli 11’idir. Yarın da böyle olacak. Rakibimizi düşünerek sahaya bir 11 çıkaracağız. Sonuç istemediğimiz gibi olursa da tartışılacaktır" cevabını verdi.

"Güçlü bir kadro yapısına sahibiz"
Fenerbahçe’nin güçlü bir kadro yapısına sahip olduğunu da belirten Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman; "Derin bir kadromuz var.  Ancak şunu net bir şekilde söylemeliyim. Yarın hangi oyuncu çıkarsa çıksın, Fenerbahçe formasını en iyi şekilde taşıyan isimler olacaktır. Güçlü bir kadromuz var ve yarın da bu gücümüzü sahaya yansıtacağız" şeklinde konuştu.

"Önemli olan Fenerbahçe’nin başarısı"
Aykut Kocaman, takımımız başında bulunduğu süre içinde Avrupa’da bir istikrar yakalayamadığı ile ilgili soruya ise şu şekilde cevap verdi:
"Yarınki maç benim için değil, Fenerbahçe için önemlidir. İstatistikî olarak doğru ama ilerleyen zamanda bunun tersine dönüldüğü görülecek. Bir güç ortalaması vardır. Önemli olan benim bu gücün üstüne ne koyabildiğimdir. Alınan sonuçlar ve durum eleştiriye açıktır."

"Öncelik her zaman için prestijdir"
Bu tür uluslararası organizasyonlarda önemli olan şeyin maddi kazancın dışında prestij olduğunun da altını çizen Aykut Kocaman; "Süper Lig’in Avrupa’nın önüne geçtiği ile ilgili bir düşünce söz konusu değildir. Gelirler önemlidir ancak bu işin prestiji çok büyük. Parayı elde etmek için harcananlar çok daha fazla. Ancak önemli olan paradan ziyade prestijdir. Bütün gücümüzle sahada mücadele edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Moussa Sow: "Kolay bir maç olmayacak"
Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman ile basın toplantısında yer alan Senegalli oyuncumuz Moussa Sow ise; "Öncelikle yarınki maç kolay olmayacak. Zor geçeceğini düşünüyorum. Marsilya bu sene lige iyi başladı ve 5 maç üst üste kazandılar. Geçen seneki Marsilya değil, daha düzenli oynayan bir takım. Biz de elimizden geleni yaparak galibiyet elde etmek istiyoruz" açıklamalarında bulundu.

"Golcüler takımın bütünlüğüne, birliğine katkı yapar"
Yaşadığı sakatlık sonrası, şu anki performansının sorulması üzerine Sow; "Evet, Milli takımda bir sakatlık yaşadım ama şu an için iyiyim. Ben Fenerbahçe’ye transfer oldum ve burada olmam kariyerim adına önemli. Ben golcüyüm ve gol atmak için oynarım ama böyle bakılmamalıdır. Bir golcü sadece gol atmak için sahada değildir. Takımın bütünlüğüne, birliğine katkı yapar. Kolektif olarak hareket ederler. Yani bir takımın parçasıdır. Takım için savaşan kişidir" dedi.

"Taraftarımız muhteşem"
Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’nı dolduran taraftarlarımızın oluşturduğu ambiyansın muhteşem olduğunu ve daha önce böyle bir şey yaşamadığını belirten Sow; "İlk maçı Beşiktaş’a karşı oynadığımda çok şaşırmıştım. Sürekli destekliyorlar. Ambiyans muhteşem. Arkanızda olduğunu her an her saniye hissediyorsunuz. Çılgın bir taraftarımız var  ve ciddi manada takımımıza destek oluyorlar" derken Marsilya’ya bu sezon transfer olan Joey Barton’ın saha içindeki tavrına ilişkin de şu açıklamayı yaptı: "Joey Barton ile söyleyecek çok bir şeyim yok. Herkes hayatında hata yapmıştır. Marsilya’ya elinden geldiği kadar katkı sağlamaya çalışacaktır. Çok fazla bir yorumda bulunmayacağım."