Aykut Kocaman: "geçen Yildan Daha İyi Olacağiz"

09.09.2012

Aykut Kocaman: "geçen Yildan Daha İyi Olacağiz"

Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, Fenerbahçe’nin bu sezonu şampiyon bitirebilecek güçte olduğunun altını çizerek, "Fenerbahçe, bu sezonu şampiyon bitirecektir. Avrupa Ligi’nde grupları geçip sonuna kadar gidebilecek gücümüz var. Bunu yapacak futbolcu grubuna teknik ekibe sahibiz" şeklinde konuştu.

Lig TV’de yayınlanan Maraton programına konuk olan Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, Profesyonel Futbol Takımımızın, Avrupa Ligi’ndeki rakiplerinden tutunda, son günlerde Brezilyalı oyucularımızla ilgili çıkan haberlere,  bireysel değil de kolektif bir takım yaratma isteğine, Başkanımız Aziz Yıldırım ile olan iletişimine ve Kuyt, Krasic, Meireles gibi yıldızları kadrosuna katan Takımımızın şu anki durumu ile ilgili birçok konuda açıklamalarda bulundu.

Sözlerine, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Eskişehirsporlu futbolcu Ediz Bahtiyaroğlu’na Allahtan rahmet ve sevenlerine sabır dileyerek başlayan Aykut Kocaman, Ülkemizin zor günler geçirdiğini ve şehitlerimize de Allah’tan rahmet dileyerek devam etti.

"Transfer süreci dinamik bir yapıda"
Vaslui ile oynadığımız UEFA Şampiyonlar Ligi 3.eleme turu maçı sonrası kadromuza katılan Yobo ve Krasic ile ilgili bir açıklama yapan Kocaman; "Vaslui maçından sonra Yobo ve Krasic geldi. Krasic ilk başlarda planımızda olan bir futbolcu değildi ancak gündeme geldiğinde fırsatı değerlendirerek transferini gerçekleştirdik. Takımımızda son 2 sezonda Yobo ve Bilica ayrılmıştı. Daha sonra Egemen’i bu boşluğu doldurması için transfer ettik. Belki Meireles transferi son dakikada yapıldı bunun nedeni de; transfer süreci çok dinamik istediğiniz şeyler hemen olamayabiliyor. Kadromuz geniş ve kaliteli bir takıma sahibiz" açıklamasını yaptı.

"Dünyanın en iyi oyuncularından 4’ünü kadromuza kattık"
Daha önceki sezonlarda Avrupa’da kalıcı bir başarı alınamamasıyla ilgili soruya da; "İyi kadrolar kurmamıza rağmen Avrupa’da istediğimiz başarıyı alamamamızın nedeni sadece transfer ile açıklanamaz. 1. sınıf oyuncuları Türkiye’ye en iyi zamanlarındayken getirme ihtimalimiz çok düşük. Bu sene 4 tane 1. sınıf oyuncu getirmeyi başardık. Sow, Krasic, Meireles, Kuyt dünyanın en iyi oyuncuları arasındalar. Başarının Türk takımları açısından istediğimiz gibi olmama nedenlerinden biri medyanın etkisi olduğunu düşünüyorum. Taraftarların da takımlar üzerinde büyük etkileri var. Ve taraftarın düşüncesi, görüşü futbolcu tarafından direk olarak anlaşılabiliyor" şeklinde cevap verdi.

"Antrenör takımı yaratmamız gerekiyor"
Özellikle ’antrenör takımı’ yaratmanın üzerinde duran Sportif Direktör Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman; "Başarılı olmak istiyorsak, takımlarda teknik direktöre çok daha fazla yetki vermemiz gerekiyor. Spartak Moskova ile karşılaştık. Dikkatimi çeken en önemli şey, Unai Emery’nin takım üzerinde kontrolünün tam olmasıydı. Bize bu kadar fırsat verilmiyor maalesef. Bu tüm Türk takımları için geçerli. Somut bir gerçek var; Ortada 8 Avrupa maçında 1 galibiyetim var ancak bundan sonraki 8 karşılaşmada 5 galibiyet alamayacağımı kimse iddia edemez ve o zaman istatistik tersine dönebilir. Geçen sene içinde bulunduğumuz süreç bizi çok motive etti. Başkanımızın motive edici konuşmaları takım içindeki kenetlenmeyi arttırdı" dedi.

"Takımımız şu an için bir değişim içinde"
Avrupa Ligi’nde grubumuzda yer alan Limassol, Marsilya ve Monchengladbach ile oynayacağımız maçlara ve takımların performansına da değinen Aykut Kocaman; "Avrupa Ligi’nde gruptan çıkma şansımız Monchengladbach ve Marsilya ile eşit bence. Takımımız şu anda bir değişim içinde. Şuna eminim ki gruptan çıktıktan sonra Avrupa Ligi’nin favorileri arasına gireceğiz. Monchengladbach çok iyi bir takım ve çıkış içerisindeler. Alman futbolu Avrupa’da yükselme eğiliminde. Çok koşan bir takıma sahipler. Bizim de takım olarak koşu ortalamamız maç başına 112 kilometreye çıkmış durumda. Bizde koşmak durumdayız" diye konuştu.

"Amacımız bu kulübü büyütmek olmalı"
Son dönemlerde Takımımızın kaptanı Alex ve kendisi hakkında çıkan haberleri de değerlendiren Aykut Hoca; "Alex’in basına verdiği Fenerbahçe Zico’dan sonra Avrupa’da hedeflerini küçülttü demeci doğruları yansıtmıyor. Ne ben ne de başkanımız bu doğrultuda bir plan yaptık. Avrupa’da Fenerbahçe’nin önümüzdeki 10 yıl içinde en az 7 ya da 8 kez Şampiyonlar Ligi’ne katılması planlarımız arasında. En az 4 sefer gruplardan çıkmayı başarmalıyız. Bu şekilde düşününce eminim başarı gelecektir. Alex konusunda istediklerimi yüzde yüz uygulayamıyorum. Maalesef antrenörün herhangi bir futbolcusu ile ilgili tasarrufunda medya sanki kendi futbolcusuymuş gibi tepki gösteriyor. Antrenörlere genel olarak oyuncu tercihleri konusunda pekiyi davranmıyorlar.  Ben göreve geldiğim günden beri Alex, benim dönemimde en verimli sezonunu geçirmiş. Geçen sezon sezonun büyük bölümünde benim sahadaki en büyük yardımcılarımdan biriydi. Çok başarılıydı ve liderlik rolünü çok iyi üstlendi. Bu sezon Alex ile ilgili hiç bir kötü düşüncem yoktu. Sezon öncesinde çok iyi antrenmanlar yaptı. Hazırlık maçlarında çok iyi performans sergiledi. Ancak daha sonra performansında bir düşüş yaşandı. İlk maçlarda kendisine forma verdim ancak form durumu gereği Spartak Moskova maçından önce kendisine oynatmayacağımı söyledim. İkimizde bu kulüpte 8 sene forma giydik. Amaç bu kulübü büyütmek olmalı diye kendisi ile konuştum.  Bundan sonraki periyotta, Alex’in antrenman ve maç performanslarına bakacağım. Eğer performansında iyileşme görürsem, o zaman Alex bu takımda oynar, çünkü Alex bu takımın son 8 senedir en önemli parçalarından biridir. Tüm Fenerbahçeliler bunu bilsin. Fenerbahçe’nin menfaatleri bizim için çok önemli ben bütün hayatımı buna adamış durumdayım. Ben Alex’e sen artık öğretmen futbolcu olmalısın dedim. Sadece bunu antrenörler yapmaz. Tecrübeli futbolcular bunu yapabilir.  Ancak Alex bu sene iyi form tutturursa sahadaki yerini alır başka bir kıstasım yok" dedi.

"Ahlaklı, işini seven ve fedakar futbolculardan kurulu bir takım oluşturuyoruz"
Yeni sezon öncesi kadromuza dâhil olan oyuncularla da ilgili bir açıklama yapan Sportif Direktör Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman; "Meireles oyunun iki yönünde de oynayabiliyor. Amacım Avrupa’da bu tarz futbolcularla mücadele etmek. İki yönlü oynayamayan futbolcuları da takımdan uzaklaştırmak istiyorum. Takımımızda sadece Kuyt değil, Mehmet Topal, Egemen Korkmaz hepsi çok karakterli ve kaliteli oyuncular. Kendilerini de yavaş yavaş kabul ettirmeye başladılar. Ahlaklı, işini seven, fedakar futbolculardan oluşan becerikli futbolcuların olduğu bir takımı oluşturmaya çalışıyoruz. Saha içinde kollektif bütünlüğe sahip bir takım oluşturmak hedefindeyiz" şeklinde konuştu.

"En sakin olması gereken kişi teknik direktördür"
Saha kenarında sabırla ve umutla bekleyen bir teknik adam olduğunu da belirten Aykut Hoca; "Fenerbahçe’de yaptığım işlerin umut ve sabırla bekleyerek, insanlar tarafından kabul göreceğine inanıyorum. Yapısal olarak ben atlayan zıplayan bir teknik adam değilim. Ama sahada böyle bir teknik adam görüntüsü vermek beni daha iyi bir teknik adam yapmaz. Herkesin kendi tarzı vardır. Saha kenarında en sakin olması gereken insan teknik direktördür. Çok heyecanlı, galeyana gelen bir hoca başarılı olacak bir antrenör tipi değildir. Geçen sene soyunduğum liderlik rolü mesleğime ve ilkelerime duyduğum saygı nedeni ile geçekleşti" dedi.

"Biraz zaman tanınmalı"
Takıma yeni katılan oyuncuların, hemen büyük başarı göstermesi ya da bir değişim içine girdiğimizi beklediğimizi de dile getiren Kocaman; "Aldığımız her oyuncunun gelir gelmez takımı değiştirmesini bekliyoruz. Bu doğru bir tavır değil. Transferlerin bazıları ortama çok kolay adapte olabiliyorlar. Kimisi Niang ve Kuyt gibi çabuk olabilirken, kimisi Stoch gibi ortama daha geç adapte olabiliyorlar. Manchester United’da Nani buna çok güzel bir örnektir. Futbolcunun adaptasyon süresi çeşitli nedenlerden dolayı uzayabilir" açıklamasını yaptı.

"Daha iyisini nasıl yaparız onu düşünüyoruz"
Bu ve bundan sonraki süreçte de geçmişte olduğu gibi teknik ekiple Fenerbahçe’yi nasıl daha iyi yerlere getireceklerinin planlarını yapacaklarını belirten Aykut Kocaman; " Ben ve ekip arkadaşlarım kendimizi Fenerbahçe’ye adadık. İş dışında hiçbir şey ile meşgul olmuyoruz. Fenerbahçe’yi nasıl daha iyi bir noktaya taşıyabiliriz bunun planlarını yapıyoruz. Çok iddialıyız" dedi.

"Dünyanın en iyi spor kulübüyüz"
Fenerbahçe Spor Kulübü’nün dünyanın en iyi kulüplerinden biri olduğunun da altını çizen  Sportif Direktör Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman; "Dünyanın en iyi spor kulübüyüz. Bir çok branşta mücadele edip Olimpiyat şampiyonu çıkarıyoruz. Ama şunu söylemek isterim; takımlarımızda antrenörlerimize daha fazla yetki ve fırsat tanımalıyız. Aksi takdirde başarı hayal olur. Yarın bir gün takımda Emre, Alex ya da diğer tecrübeli bir futbolcu takımın başına tecrübeli olacaksa onlara da daha iyi bir ortam bırakmak zorundayız. Antrenör takımı haline gelmemiz gerekiyor, başarı için bu şart" şeklinde konuştu.

"Aziz Yıldırım tecrübeli ve kendini Fenerbahçe’ye adamış biri"
Başkanımız Aziz Yıldırım için, tecrübeli ve kendini Fenerbahçe’ye adamış biri ifadelerini kullanan Aykut Kocaman; "Başkanımız Aziz Yıldırım, çok tecrübeli bir insan ve Fenerbahçe’ye kendini adamış birisi. Bana futbolcu seçimim ile ilgili kesinlikle bir direktifi vs. olmadı" dedi.

"Performansı iyi olan forma giyecek"
Geçen sezon takımdan ayrılan Lugano, Andre Santos, Niang gibi oyuncuların önemli isimler olduklarını belirten Aykut Hoca, yeni transferimiz Salih Uçan ve altyapıdan A takıma çıkan Recep Niyaz ile ilgili de konuştu: "Recep kendini çok geliştirdi. Hızı ve gücü çok arttı. Önümüzdeki yıllardan itibaren hem Salih hem de Recep bu takımın birer parçası olacaklar. Sezer çok ciddi bir sakatlık geçirdi. O da kendini daha fazla geliştirmeye başladı. Takımda performansı iyi olan kimse o oynayacak. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Geçtiğimiz sezon sattığımız yabancı futbolcuların hepsi çok kaliteliydiler. Onlardan ayrılmak istemezdik ancak şartlar böyle gelişti ve onlara veda etmek zorunda kaldık.."

"Selçuk’un savunma refleksi çok fazla gelişti"
Daum, Aragones, Hiddink, Zico gibi hocaların Selçuk Şahin’den vazgeçememelerinin nedenlerini de açıklayan Kocaman;  "Bunun bir takım nedenleri var. Selçuk savunma refleksi en gelişmiş oyunculardan bir tanesi ve takıma çok büyük etkisi olan bir futbolcu" şeklinde konuşurken, Mehmet Topuz ve Bienvenu için de; "Mehmet Topuz, geçen sezon takımın en fazla asist yapan futbolcularından biriydi. Kayserispor’da oynarken takımın en önemli hücum silahlarından biriyken Fenerbahçe’de kendine biçilen defansif futbolu çok iyi benimsemiş bir futbolcudur. Kendisi takımın görünmeyen kahramanlarından biridir. Mehmet Topuz gibi futbolcular ne kadar çoğalırsa o kadar iyi takımlara sahip oluruz. Bienvenu geçen sezon düzenli olarak forma gitse 15 gol civarında yaklaşabilirdi. Hücum hattımdan çok memnunum. Sow, Semih ve Bienvenu iyi golcüler ve bize başarı için yeterliler" ifadelerine yer verdi.

"Geçen sene ligin en dominant takımıydık"
Geçen sezon içinde bulunduğumuz sürece rağmen Süper Final’in en iyi Takımı olduğumuzu belirten Aykut Kocaman; "Bütün oyunu rakip yarı sahada oynamaya çalışan bir takımız. Kesinlikle geri çekilen oyunu geride kabul eden bir takım değiliz. Geçen sene ligin en dominant takımıydık. Geçen sene Süper Final’de her takım 5 maç oynadı. Korkak ve etkisiz olsak, rakiplerimize 4 puan fark atarak Süper Finali bitiremezdik. Kötü futbol oynasaydık bunu beceremezdik" şeklinde konuşurken, Galatasaray’a karşı olan psikolojik üstünlükle ilgili soruya da; "Geçen sezonki lige bakıldığı zaman, sadece psikolojik üstünlüğü değil başka kaybettiklerimiz de oldu. Bu söylediğimi sağduyulu Fenerbahçeli taraftarlar anlayacaklar. Geçen sene deplasmanda Galatasaray ile oynadığımız 3 maçın 2’sini biz kazandık. Geçen seneki Süper Kupa’da Galatasaray karşılaşması önemli olmasına rağmen kimle olduğu çok önemli değildi. Söylemek istediğimiz şey; Galatasaray ile ligde eşit şartlardayız, onlara karşı ligdeki psikolojik üstünlüğümüzü kaybettiğimizi düşünmesinler" diye cevap verdi.

"Geçen sezona bir yumruk gibi başladık"
Son olarak geçtiğimiz sezon Kulübümüzün içinde bulunduğu sürece rağmen adeta bir yumruk gibi sezona başladıklarını belirten Kocaman; "Geçen sezona bir yumruk gibi başladık. İlk maçlardan itibaren bunu ispatlamanın derdindeydik. Süreç çok uzun ve yorucuydu. Ben ve oyuncularımın konsantrasyonumuzun kaybolduğu anlar oldu. Sonra yeniden toparlandık ve adeta fırtına gibi estik. Aynı şekilde bu sezonda son 1 hafta 10 gündür çok baskı görmeye başladık ancak yine bu sezon bir yumruk haline gelip, sezon içinde fırtına gibi eseceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Futbolcularımız arasında bir yarış olmasını istiyorum. En iyi olan sahada formayı kapacak" diyerek sözlerini noktaladı.