Aykut Kocaman: "golü Erken Bulmamiz Avantajdi"

22.02.2013

Aykut Kocaman: "golü Erken Bulmamiz Avantajdi"

Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, Bate Borisov karşısında bulunun erken golün turu geçmede avantaj olduğunu dile getirdi.

Maçın ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, sözlerine maç yoğunluğuna değinerek başladı ve ekledi:
"’11. gün ve 4. maçı oynadık. 3’ü deplasmandı. Bu maçta da seyirci olmadığı için içeride deplasman gibiydi. 4 maçın sonunda, 2 galibiyet ve bir de tur getirdik. Son derece mutluyuz. Bugün çok net göründü, özellikle öne geçtikten sonra istediğimizi elde ettikten sonra yorulduk. Skoru korumanın verdiği ruhsal yorgunluk ve fiziksel yorgunluk, net bir şekilde göründü. Öne geçmeyi başardıktan sonra çok fırsat yarattık. 7-8 tane herhalde gol pozisyonu vardı ancak değerlendiremedik. BATE gibi organize takımlar karşısında biraz fiziksel olarak zafiyet gösterirseniz, maçın sonları biraz gerilimli olabiliyor. Bütün oyuncu arkadaşları 11 günlük periyottaki özverili davranışları ve gösterdikleri performans için tebrik ediyorum. Amacımıza ulaştık, en azından şimdilik."

UEFA Avrupa Ligi son 16 içindeki rakibimiz  Viktoria Plzen’i de değerlendiren Aykut Hoca, "Plzen’in ilk maçını da ikinci maçını da izlettik Fenerbahçe olarak. Sık sık maç oynadığımız için uzun bir zaman var diyebiliyorum bu kura için. Viktoria Plzen’in bizim için kolay olduğunu söyleyeceklerdir ama onlar İtalya’da liderliğe oynayan bir takımı elediler. Çok iyi bir rakibimiz olacak. İsimlerden daha çok saha içi organizasyon ve düzen daha önemlidir. BATE Borisov bize bunu gösterdi. Plzen maçında da dediğim gibi uzun bir zaman olduğu için önümüzde şimdilik bu kadar yorum yapabiliyorum" diye konuştu.

Canlı yayında Rıdvan Dilmen’in ’Lig maçını Pazar günü değil de Galatasaray gibi Pazartesi günü oynamak isterler miydi’ sorusunu da yanıtlayan Aykut Kocaman, "Bana sorsalardı isterim derdim tabii ki. Kupa maçının da Perşembe günü oynanmasını isterdim ancak bana sorsalardı diyebiliyorum sadece. Bizden daha çok yorgunlar var demek ki. Çok değerli bir 24 saat var önümüzde dinlenmek için. Biz Perşembe - Pazartesi oynayamıyoruz. Perşembe - Pazar oynayacağız. Bunun yapılması için istememiz gerekiyormuş demek ki" diyerek sözlerini noktaladı.

Kurulan dev ekran önünde maçı izleyen taraftarlar arasında olay yaşandığı ve saha içine de gelen havai fişekler hatırlatılarak yöneltilen ’’Taraftar zarar mı veriyor? Ne yapmaları gerekir?’’ şeklindeki soruya Aykut Kocaman, ’’Taraftarın zarar verdiğini söylemek ağır olur. Zarar vermek için yapıldığını düşünmüyorum. Ancak doğru olmadığını da düşünüyorum. Maç içinde ilginç bir gösteri oldu. Nasıl, kimin aklına geldi bilmiyorum. Dünyanın herhangi bir yerinde kolay yapılabilecek bir şekil mi onu da düşünüyor insan. Diğer taraftan bakıldığı zaman da maçın ritmi bir anda bozuldu. O andan itibaren sanki biraz daha ritmimizin bozulduğu da gerçek’’ şeklinde yanıt verdi.

Taraftara bu konuda bir mesajı olup olmadığı sorulan Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, ’’Mesaj vermenin anlamı olmadığını daha önce de söyledim. Hem mesaj adamı değilim, hem de bir şeyler söyleniyor ama boşa, suya yazı yazmak gibi oluyor. Herkes biliyor zaten her şeyi. Fazla konuşmanın da anlamı yok’’ ifadelerini kullandı.