Aykut Kocaman: "kazanirsak, Kaybedeni Düşünerek Sevineceğiz"

16.05.2012

Aykut Kocaman: "kazanirsak, Kaybedeni Düşünerek Sevineceğiz"

Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, Bursaspor ile oynayacağımız Ziraat Türkiye Kupası finali öncesinde, "Kazanmayı çok istiyoruz. Kazanamazsak da rakibimizi alkışlayacağız. Kazanırsak kaybedeni düşünerek sevineceğiz" dedi.

Kupa finali öncesi Ankara’da, Bursapor Teknik Direktöre Ertuğrul Sağlam, Buraspor Kaptanı Ömer Erdoğan ve Takım Kaptanımız Alex de Souza’nın da katılımıyla düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Aykut Kocaman, finalde en büyük güvencesinin takımının tecrübesi olduğunu söyledi.

Centilmenlik mesajlarının verildiği ortak basın toplantısı öncesi Aykut Kocaman’a Bursaspor forması hediye eden Ertuğrul Sağlam ise finalde  fair-play adına güzel görüntülerin ortaya çıkmasının Türk Futbolu adına çok önemli olduğunu söyledi.

Alex ise barış ve huzur içinde bir final maçı yaşanması temennisinde bulundu.

Ertuğrul Sağlam: "Fair-play adına güzel görüntüler ortaya çıksın"

Ortak basın toplantısında ilk sözü alan Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, "Önemli bir karşılaşma öncesinde Aykut Hocayla birlikteyiz. Aykut Hocayla biz aynı amaç uğruna, ay-yıldızlı formayla mücadele ettik. Bizden yaş olarak büyük bir ağabeyimizdi. Kendisinden çok şey öğrendim. Futbolculuğuyla karakter yapısıyla gençlerin örnek alabileceği önemli şahsiyetlerinden birisiydi. Kendisiyle böyle bir ortamda bulunmaktan dolayı çok mutluyum. Bu sene o kadar sıkıntıya rağmen teknik kadrosunu ve futbolcularını, ortaya koydukları başarıdan dolayı tebrik etmek istiyorum. Bir tarafta 29 yıldır kupayı almayan Fenerbahçe, diğer tarafta 26 yıldır alamayan Bursaspor. iki takım için de uzun bir dönem. Yarın, sezonun son maçı olacak. İki takım da kupayı almak için mücadele edecek, bir takım kupayı alacak. Son dönemde yaşanan sıkıntıları göz önünde bulundurduğumuzda, sezonun finalinde fair-play adına çok güzel bir görüntü ortaya çıkması futbol adına önemli. Kazanırsak rakibi incitmeden,  rencide etmeden yaşamaya çalışacağız. Kaybedersek taraftarlarımızla birlikte rakibimizi tebrik edeceğiz ve alkışlayacağız. İzleyenlere keyif veren, zevk aldığı; futbolun ve dostluğun ön plana çıktığı bir karşılaşma oynamak istiyoruz. Kazanıp, Süper Lig şampiyonluğunun yanına Türkiye Kupası şampiyonluğunu da eklemek istiyoruz.  Bunu yapmak için futbol kuralları içerisinde elimizden geleni yapacağız. Moralimiz üst seviyede. Sakatımız yok. Tam takımla maça çıkacağız. Son dönemlerdeki performansımızı artırarak Türkiye Kupası’nı müzemize götürmeye çalışacağız" dedi.

Aykut Kocaman: "Tüm limitlerimizi zorlayacağız"

Ertuğrul Sağlam’a teşekkür ederek sözlerine başlayan Aykut Kocaman ise "Hem şahsım hem de takımım aynı duygulara sahibiz. Yarın, hem Bursaspor hem bizim için önemli bir gün. Süper final öncesinde iki tane büyük hedefimiz vardı. Galatasaray maçında kazanmayı istedik ancak başaramadık. Yarınki maça gelirsek, arzularımızdan bir tanesi ikinci finaldi, ama sadece final oynamak değil aynı zamanda kazanmak. Sportif anlamda bütün limitlerimizi zorlayarak kazanmaya çalışmak istiyoruz, kazanamazsak da rakibimizi kutlayacağız" dedi.

Aykut Kocaman: "Kazanırsak, kaybedeni düşünerek sevineceğiz"

Bursaspor’un iyi bir takım ve yükselen bir grafiğe sahip olduğunu belirten Kocaman, "Moral dengeleri açısından bizden bir adım daha öndeler. Cumartesi çok arzu ettiğimiz şampiyonluğu kaybetmenin ufak da olsa bir moral bozukluğu var. Ama yarın bütün gücümüzle çıkmaya çalışacağız. Sportif anlamda didişeceğiz, en iyisini yapacağız ama maç bittiği anda kazanırsak kaybedeni düşünerek sevineceğiz. Kaybeden de kazananın ne kadar büyük emek vererek galibiyet elde ettiğini görerek alkışlamayı bilmeli. En büyük güvencem, futbol takımının sonsuz büyük tecrübesi. Bu kupanın ne kadar önemli olduğunun bilincindeler. Bu sıkıntıları aşmanın yolunu biliyoruz. Bursaspor  karşısında bütün gücümüzle sahaya çıkmayı başaracağız" diye konuştu

Aykut Kocaman, "İntikam duygularını yenmeliyiz"

Son haftalarda yaşanan olaylara da değinen Kocaman, "Beni esas yaralayan ve düşündüren ülkemiz ve gerçekleri maalesef. Şiddeti başka bir şiddetle temizleme arzusu alışkanlık haline geldi. Esas sorun burası gibi. Her şeye rövanş gözüyle bakıyoruz. Aslında bu durum ülkemizi gerileten, gelişmemizi engelleyen bir durum. Bu durumun farkına varabilsek, hem futbolda hem de pek çok alanda gelişeceğiz. Rövanş duygusu, intikam duyguları bizi geriletiyor. İçimi acıtan bu. Fenerbahçe ile Galatasaray yüzlerce sene karşılaştı, defalarca karşılaştılar ve daha çok karşılaşacaklar bu gök kubbenin altında" dedi.

Kale Volkan’ın mı, Mert’in mi?

Final için Ankara’nın iki taraf için de doğru bir seçim olduğunu belirten Kocaman, "Bursa’ya yakın. Bizim için de Kayserispor ve Karabükspor’u burada eledik. Bizim açımızdan da doğru bir secim. Zemini merak ediyorum. Bursaspor futbol oynamayı düşünen bir takım. Futbolun kalitesi ve güzelliği açısından iyi bir maç olmasını dilerim. İnşallah iyi bir zeminde oynarız. Türkiye’mizin başkenti stadın ufak olması ve zeminin bozuk olması düşünülmesi gereken bir durum" dedi.

Hakem Bülent Yıldırım ile ilgili olarak hiçbir düşüncesinin olmadığını ve hatasız bir maç yönetmesini istediğini belirten Kocaman, kalede Volkan’ın mı, yoksa Mert’in mi oynayacağına düşündükten sonra karar vereceğini söyledi.

Alex: "Güzelliklerle dolu bir maç olsun"

Maça iyi hazırlandıkların, Kupayı kazanmak istediklerini ve fair-play içinde bir maç oynanmasını istediğini söyleyen Bursaspor Kaptanı  Ömer Erdoğan’dan sonra söz alan Kaptanımız Alex de Souza ise, "Geçmiş sezon için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Biz şampiyon olmak istiyorduk, maalesef mutlu sona ulaşamadım. Kafa kafaya götürdük ama maalesef kazanamadık.  Kupa için İki takım da kalitelerine yakışır bir şekilde mücadele edecek. Maçın güzelliğine yakışır bir şekilde davranacaktır. Barış ve huzur içinde bir maç geçmesini diliyorum. İki takım da kazanmak için mücadele edecek. Hiçbir şey bu maça gölge düşürmesin. Güzelliklerle dolu bir maç olsun ve iyi olanın kazanmasını diliyorum" dedi.

Alex: "Herkes kupayı istiyor"

Fenerbahçe’deki herkesin Kupayı kazanmak istediğini belirten Alex, "Oyuncularından başkanına, taraftarından kulüp çalışanlarına kadar Fenerbahçe’de herkes kupayı kazanmak istiyor. Bunu kazanacak gücümüz var. İki takım da finale aynı kazanma arzusu ve isteğiyle geliyor. Ben Fenerbahçe formasıyla daha önce birçok kez kupa finali oynadım. Bir tanesinin haricinde genellikle rakip takımlar bizden üstündü. Rakip takımlar bizden üstün olduğu için kupayı kaybettik. Rakibe üstünlük sağladıktan sonra hedefimize ulaşırız. İstek ve arzu konusunda bir eksiğimiz yok. İçimizdeki kazanma arzusu ve isteği sonsuz. İki kaliteli takımın mücadelesinde kim üstünlük sağlarsa o kazanacak" dedi.

Sakatlığıyla ilgili olarak ise Alex, " Şu anda durumum çok daha iyi. Beşiktaş maçında ayağımda şişlik vardı. İğneyle oynadım. Çok daha iyi durumdayım. Şişlik yok. Trabzon maçında  oynamadım ve gün geçtikçe daha iyi duruma geldim. Beşiktaş maçıyla karşılaştırdığımızda durumum oldukça iyi" diye konuştu.