Aykut Kocaman: "kazanmamiz Gereken Maçi Kazanmayi Başardik"

24.02.2013

Aykut Kocaman: "kazanmamiz Gereken Maçi Kazanmayi Başardik"

Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, telafisi olmayan maçlar oynadıklarını ve mutlak kazanmaları gereken maçtan galip ayrıldıklarını ifade etti.

Maçın ardından yayıncı kuruluşa açıklamalarda bulanan Aykut Kocaman, "Telafisi olmayan maçlar oynuyoruz. İlk yarıda ve ikinci yarının başında fazla puan kaybetmemiz her maçı final havasına soktu. Önümüzdeki takımın 6 puan gerisindeyiz. 3 kulvarda birden mücadele etme duygusunda olunca hem fiziksel hem ruhsal yorgunluk oluyor. Mutlak kazanmamız gereken maçı kazanmayı başardık, oyuncularımı kutluyorum" dedi.

Taraftara teşekkür eden Aykut hoca, "Bazen ihmal ediyoruz, unutuyoruz; teşekkür etmek gerekiyor taraftara. O zaman daha güçlü oluyor Fenerbahçe. Futbolcu istiyor, taraftar tarafından da istenildiğini görmesi gerekiyordu. Bu kadar yorgunken ve 1-0 geride başlamışken taraftarın desteği olmasa zor olacaktı" diye konuştu.

Şota’nın maç ile söyledikleri ve iddiaları hakkında ne düşündüğü sorulan Kocaman, "Doğru söylemiş, mantıklı konuşan birisi. Rahatsızlığı şikayeti varsa değerlendirmek lazım. Doğru söylemiş, gergin maçtı. Hakem bizim lehimize de aleyhimizde kararlar verdi. Gerginliğe aday gibi gözüken maçın dengesini bozulmasında rol oynadı gibi görünüyor" ifadesini kullandı.

Beşiktaş derbisi ile ilgili soru üzerine ise hocamız şöyle konuştu:
"Derbi maçı için çok uzun süre var. Önümüzde bir kupa maçı var. Söyleyebileceğim kazanmak zorundayız, ikinci bir ihtimalimiz yok."

Basın Toplantısı
Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Aykut Kocaman,  sezon başından bu yana Fenerbahçe için kondisyonu eksik olduğu yönünde değerlendirmeler yapıldığı ifade edilerek yöneltilen soruya, "Yanlış değerlendirme şurada başlıyor. İki maç arka arkaya sonlarda gol yerseniz, kondisyon düşüktür. Hele bir de yerli antrenör çalıştırıyorsa takımı, kondisyon daha da düşük olur. Bunlar klişeler. Yorumlayanların genel olarak klişeleri, basma kalıp düşünceleri. Bugün dünyada çok çok büyük farklar kalmadı, antrenman teknikleri açısından. Esas olan kapasiteli oyuncuları bir araya getirebilmek ve bunları iyi yönetmek. Buna rağmen de zafiyet gösterebilirsiniz. Bunu da beraber oynama, yardımlaşma ve mücadele duygusunu bir araya getirince aşarak, önemli adım atmış olursunuz. Şu anda Fenerbahçe’deki herhalde en büyük fark bu şekilde. Mücadele kapasitesi, koşu ve yardımlaşma kapasitesi yüksek oyuncularımız var. Yavaş yavaş hem ligin hem de diğer kulvarların biraz daha havasına girdiler gibi görünüyor. Bu da bizim için avantaj’’ şeklinde yanıt verdi.

Maçın hakeminin oyunu çok durdurduğu ifade edilerek, genel bir değerlendirme yapması istenen Kocaman, "Kazanmaya giden yolda her şey mübah diye düşünüyoruz hepimiz. Dolayısıyla oyundan çalmak, oyunu soğutmak gibi şeyler rahat bir şekilde yapılabiliyor. Bunu biz de yapıyoruz, kendimizi bir tarafa ayırmayalım. Almanya’da pek çok maç seyrediyorum. Hakemler maç sonuna 1-2 dakika ekliyorlar. Çünkü oyun durmuyor, yerde yatan yok. Oyunu, oynamak için oynuyorlar. Oyunun güzelliği ön planda. Burada kazanırsan varsın, kaybedersen yoksun. Bu nedenle bizim tarafımızı da diğer tarafı da bu anlamda anlayabiliyorum" dedi.

Kocaman, kazanmak için sahaya çıkan iki takımın mücadelesinde ortaya çıkan gerginlikte sahada en sakin kalması gereken kişinin hakem olması gerektiğini, ancak bu akşamki mücadelede Hüseyin Sabancı’nın olayları kontrol edemediğini savunarak, "Kasımpaşalıların da bizim de şikayet etmemiz çok doğal. Yetenekli bir genç ve olacak gibi de görünüyor. Bugünkü maç kontrolü elinden yitirdiği bir maç olarak göründü. Var olan gerginlik, bir misli daha arttı. Sonuçta hiç kimsenin memnun olmadığı bir durum ortaya çıktı" ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe’nin en büyük gücünün taraftarı olduğunu kaydeden Kocaman, takımdaki yüksek arzu ve tribünlerdeki coşkunun şampiyonluk yolundaki iştahlarını biraz daha artırdığını dile getirdi.

Bir soru üzerine, Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Özerten’in medyada yer alan açıklamalarına maçtan evvel göz attığını belirten Kocaman, kendisinin Perşembe günü UEFA Avrupa Ligi maçı oynadıktan sonra ligde Pazar günü maça çıkıyor olmalarına yaptığı eleştiriyle ilgili olarak, ’’Çarşamba günü 1461 Trabzon ile oynayacağımız maç ne rakibimizi, ne Fenerbahçe’yi birincilik veya ikincilik açısından ilgilendirmeyen bir maç. Sonuçta futbol karşılaşması ve güzel olacak. Ama herhangi bir iddianın ortada olmadığı bir maçtı. Bu kadar hassas düşünüyorlarsa bunu da düşünebilirlerdi diye tahmin ediyorum’’ diyerek sözlerini tamamladı.