Aykut Kocaman: "önceliğimiz İlk Yariyi Kayipsiz Bitirmek"

02.12.2012

Aykut Kocaman: "önceliğimiz İlk Yariyi Kayipsiz Bitirmek"

Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, Kayseri deplasmanından 1 puanla ayrılmanın bir memmuniyetsizlik belirtecek bir durum olmadığını belirterek, "Öncelikle ana hedef, kalan son haftalara girerken, ilk yarı sonuna kadar mümkün olduğu kadar mümkünse kayıpsız bitirmek" dedi.

Maçın ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Aykut Kocaman, "Önceliğimiz kayıpsız Ligin ilk devresini bitirmek. Temel olarak daha önce de söylediğim gibi sezon başlarında, ortalamanın altında, hem de normal gücümüzün altında puan topladık. Yüksek puan kayıpları oldu. Ama maça göz atınca söylemek gerekirse, oyunun sonlarında gelen Kayserispor golünden sonra tekrar refleks gösterip beraberliği sağlamak, mağlup olmamayı başarmak da, memnuniyetsizlik belirtecek bir durum değil" ifadelerini kullandı.

Puan kayıplarının büyük bir bölümünün deplasmanlarda olduğuna da değinen Aykut Hoca, "Aslında biraz evvel sözlerimin içinde çok puan kaybımız oldu derken; Antalya ve Trabzon maçlarını bunlar arasında düşünmemek lazım puan kaybı olarak. Antalya içerideki puan kayıplarının en büyüğü. Puan kayıplarımızın büyük bölümü deplasmanda oldu. Bunu bir yere bağlamak kolay değil. Dönem dönem oluyor, sadece Fenerbahçe'ye de has bir durum değil bu. Bizi daha çok ilgilendiriyor tabii, kesin bir dille somut nedeni ortaya koymak ise kolay ve doğru değil. Dönemsel olduğunu düşünüyorum. Oyuncu yapısıyla düşünülünce, bir doğruyu daha söyleyelim; bu şekilde geldiği için puan sevindirici, memnuniyetsizlik yaratamaz dedim ama diğer taraftan Kayseri'ye de gidebilirdi oyun, 60'dan sonra oyun disiplinimiz bozuldu ve bu da olumsuz bir durum. Bunu tamir etmeliyiz. Ama diğer taraftan da 6-7 pozisyonumuz da vardı. Dolayısıyla böyle bir maçtan sonra 'neden deplasmanda kazanamıyor bu takım' sorununun yorumunu yapamayız. Bu galibiyete yakın olduğumuz, aynı zamanda mağlubiyete de yakın olduğumuz bir maçtı. Ama genel yapı itibariyle bu grup ikinci yarıdan itibaren bu durumu tam tersine çevirecektir diye tahmin ediyorum" açıklamasında bulundu.

Maçın bitiş düdüğüyle, soyunma odasına girerken futbolcularımızı teselli etmesine ilişkin soruya ise şu şekilde cevap verdi:

"Özellikle, 60'dan sonra net pozisyonlar verip gol yiyerek, maçı tekrar yenilmez hale getirmek o reaksiyonu vermek önemliydi. Bu puanlar kayıp 2 puan oluyor bazen ama belki sezon sonuna doğru da şampiyonluk getiren 1 puan da olabiliyor. Oyuncularımın desteğe ihtiyacı var. Ama diğer taraftan gözden kaçırılmaması gereken; sezonun ikinci yarısından itibaren daha disiplinli, daha yerleşimli, daha iyi takım halindeyken, 60'dan sonra oyun ve pozisyon disiplininden kopma hali içaçıcı değildi".